Kantaron çiçeğinin faydaları nelerdir? Kantaron yağı ne işe yarar?

Kullanımı eski çağlara dayanan kantaron bitkisi alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Hemen hemen her yerde bulunan kantaron hakkında merak edilenleri sizle için araştırdık. Yağı da çıkartılan bu bitkiden çay da yapılır. Peki kantaron çiçeğinin faydaları nelerdir? Kantaron yağı ne işe yarar? Haberin detayında kantaron bitkisi hakkında her şeyi bulabilirsin.

Koyun kıran, mayasıl otu ve kılıç otu olarak da bilinen kantaron çiçeği Avrupa ülkelerinde yaygın olarak bulunur. İçerdiği sakinleştirici maddeler sayesinde Avrupa’da uzun yıllar ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanıldı. Köklü bir tarihi olan kantaron bitkisi toplanarak zeytin yağına batırılırdı. Güneş ışığında bekletildikten bu karışım sonrası sarı renkte olan zeytin yağı çiçeğin salgıladığı yağ ile beraber koyu kırmızı bir renk alır. Bunun yanı sıra çiçekler güneşte kurutularak kaynatılıp çay olarak da tüketilir. Yatalak hastaların vücutlarında oluşan yaraları iyileştirmede kullanılan yağı, cildin kendini yenilemesinde destek sağlayan güçlü bir yağdır. Elde edilen yağdan daha sonraki yıllarda krem de elde dilerek savaş sırasında yaralanmalarda, egzama, böcek ısırıkları, cilt tahrişini azaltma gibi sağlık sorunlarında da kullanılırdı. Şimdi ise hem kozmetik hem de ilaç sanayisinde ham madde olarak yerini alır. Flavonoid madde içeren kantaron bitkisi güçlü bir antioksidandır. 

KANTARON ÇİÇEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR? KANTARON YAĞI NE İŞE YARAR?

Yapılan araştırmalarda kantaron çiçeği çayının konsantre gücünü artırdığı tespit edilmiştir. Ayrıca çocukluk çağında kullanılan bu çayın kavrama olasılığını artırarak hafızaya iyi geldiği biliniyor.

Kronik uyku problemlerinin tedavisinde kullanıldığında ise, kişinin melatonin hormonunu artırarak rahat bir uyku çekmesini sağladığı tespit edilmiştir. 

Anti enflamatuvar etkisi sayesinde cilt hastalıklarının bir çoğunda doğal ilaç olarak kullanılır. Kırışıklığı önleyerek cildin daha diri görünmesini sağlar. Dermis tabakasındaki melanin kaybı ile birlikte giden ve kısmi renk bozukluklarını giderir. Vitiligonun tedavisinde doğal ilaç olarak önerilir. 

Romatizma hastalıklarından oluşan ağrıları dindirmede krem olarak ağrının olduğu bölgeye sürülerek yatıştırılmasını destekler. Ayrıca yağ olarak da sürülebilir. Sürüldükten sonra ılık bir havlu ile bölge yarım saat dinlendirildiğinde etkisini daha hızlı gösterir.

Güçlü bir antioksidan olduğundan vücutta ödem birikmesini önler. Özellikle gut hastalığında etkilidir.

Bazı anti enflamatuvar içerikli bitkiler mide asidinin dengesi ile oynadığından ülsere neden olur. Ancak kantaron mide duvarını ve asidini korur. Bu etkiye neden olmaz. 

Vücudun hem iç hem dışında bulunan zararlı tüm bakteri ve parazitleri temizleyerek iltihaplanmaları engeller. 

KANTARONUN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Fazla kullanıldığında saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca içerdiği “tyramine” maddesi kanın basıncı ile oynar ve yüksek tansiyona yol açar. Açık tenli kişilerde ışığa karşı duyarlılık oluşturur. Uzmanlara göre hamilelerin kullanmaması gereken bir bitkidir. Kronik ilaç kullanan kişilerin kantarona başlamadan uzmanlarına danışmasında fayda var. Aşırısı sindirimi hızlandırarak ishale neden olabilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir