Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç yerseniz…

Kabak meyvesinin içerisinden elde edilen çekirdeği kuruyemişlerin en popüleridir. Ay çekirdeğinin aksine yağ oranı az olan kabak çekirdeği, çiğ hali özellikle kanser hastalıklarını önlediği tespit edilmiştir. Ayrıca sinir sistemine de fayda sağlayan kabak, uyku problemlerine iyi gelir. Peki Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Sizler için kabak çekirdeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık.

Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. Eski zamanlarda ilaç olarak kullanılan kabak çekirdeğinin sağlığa birçok faydası vardır. Almayan’da yapılan bir araştırmada kabak çekirdeği kavrulmadan çiğ tüketildiğinde içeriğindeki güçlü antikansorejen maddelerin vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını engellediği tespit edilmiştir. Sarı kabaklardan elde edilen çekirdeklerin kabukları beyaz olsa da içeriğindeki et yeşil renktedir. Meyvesi yüksek lifli olan kabak çekirdeği sindirim sisteminin işlevselliğini artırmada oldukça etkilidir. İçeriğinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi minerallerin yanı sıra yüzde 90 E vitamini içerir. Gece yatmadan tüketildiğinde, dinlenmeye geçen ve yenilenen hücrelerin fonksiyonlarını artırır. Cilt sağlığına da fayda sağlayan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendini yenilemesini sağlar. 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 500 kaloridir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağları kolesterolü kontrol altında tutar. Bu sayede kandaki yağ seviyesini düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Omega-3 yağ asitleri vücudun gelişimi açısından gerekli yağlar arasında en faydalı olandır. 

Gece yatmadan tüketilen bir avuç kabak çekirdeği içerdiği yatıştırıcılar sayesinde rahat bir uykuya yardımcı olur. Ayrıca vücudun yenilenmesini destekleyen kabak çekirdeği, beyin fonksiyonlarını da artırarak ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer. 

İçerdiği çinko sayesinde genişlemiş prostat semptomlarını hafifletir. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma problemi yaşayan kişilerin tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği idrar sökmede etkili bir besindir. Ayırca mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun da önüne geçer. 

İlginç faydalarından birisi ise erkekler üzerindeki etkisidir. Kabak çekirdeği içerdiği maddeleri erkek vücudundaki hücreleri yenilemede oldukça etkilidir. İçerdiği yağ saç köklerindeki hücreleri güçlendirerek dökülmesinin önüne geçer. 

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının daha iyi işlemesini sağlar. Böbrekte taş oluşumunu önler.

150 gram kuru kabak çekirdeği, vücudun günlük ihtiyacı olan protein % 50’sini sağlar. Demir ile beraber vücuda giren protein hem doğru enzimlenir hem de yüzde 20’lik oranda kansızlığı engeller. 

Bünyesinde yüksek seviyede kalsiyum barındırdığından kemikleri güçlendirir. İleri yaşlarda özellikle kadınlarda görülme olasılığı yüksek olan kemik erimesi ve kas kaybını önler. 

 Parazitler vücutta en çok sindirim sistemini etkiler. Bağırsaklarda yaşam bulan parazitler kimi kişide ishale kimisinde ise kabızlığa neden olur. Ayrıca iştahsızlık ya da aşırı iştah sahibi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği doğal ilaçlar arasında ilk sırada yer alır. 

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI NE İŞE YARAR?

Cildin ihtiyacı olan A, B ve E vitaminlerinin yanı sıra fitosteroller, selenyum, çinko, kukurbitin barındırır. 

Nadiren bulunan Omega – ve 9 bakımından oldukça zengindir. Bu yağlar kanserli hücreleri azaltır.

Kabak çekirdeği yağı gargara yapıldığında diş etlerini güçlendirir. Diş aralarında kalan besin atıklarını temizler. 

Amino asit içeren kabak çekirdeği melatonin ve serotonin hormonlarının artmasını sağlar. Bu da hem uykuyu düzenler hem de ruhsal problemlerin yaşanmasını azaltır. 

Enfeksiyonlu hastalıklara birebir olulu etkisi vardır. 

Vücuttaki ürik asit oranını azaltarak ödem oluşumunun önüne geçer. 

KABAĞIN ZARARI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu gibi kabakta aşırı tüketildiğinde sağlığı olumsuz etkiler. Ayrıca karpuz ya da salatalık gibi besinlere alerjisi olan kişilerin kabak çekirdeği tüketmeden önce test yaptırmasında fayda var. Örneğin kabak çekirdeği tükettikten sonra mide bulantısı ya da aşırı ishal gibi durumlar yaşanıyorsa bu kabak alerjisi olabileceğini gösterir. Sodyum bakımından zengin olan kabak çekirdeği aşırı tüketildiğinde ihtiyaçtan fazla soydum alınmış olur. Bu da organların fonksiyonelliğini olumsuz etkiler. Cildi akne ve sivilce oluşumuna meyilli olanların kesinlikle tüketmemesi gerekir. Makul tüketimin dışına çıkıldığında mide ağrısına neden olabilir.