Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç yerseniz ne olur?

Kabak meyvesinin içerisinden elde edilen çekirdeği kuruyemişlerin en popüleridir. Ay çekirdeğinin aksine yağ oranı az olan kabak çekirdeği, çiğ hali özellikle kanser hastalıklarını önlediği tespit edilmiştir. Peki Kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? Gece uyumadan bir avuç yerseniz ne olur? Sizler için kabak çekirdeğine dair merak edilen her şeyi araştırdık.

Kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içindeki çekirdekler kurutularak elde edilmektedir. Eski zamanlarda ilaç olarak kullanılan kabak çekirdeğinin sağlığa birçok faydası vardır. Almayan’da yapılan bir araştırmada kabak çekirdeği kavrulmadan çiğ tüketildiğinde içeriğindeki güçlü antikansorejen maddelerin vücuttaki hücrelerin mutasyona uğramasını engellediği tespit edilmiştir. Sarı kabaklardan elde edilen çekirdeklerin kabukları beyaz olsa da içeriğindeki et yeşil renktedir. Meyvesi yüksek lifli olan kabak çekirdeği sindirim sisteminin işlevselliğini artırmada oldukça etkilidir. İçeriğinde fosfor, çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi minerallerin yanı sıra yüzde 90 E vitamini içerir. Gece yatmadan tüketildiğinde, dinlenmeye geçen ve yenilenen hücrelerin fonksiyonlarını artırır. Cilt sağlığına da fayda sağlayan kabak çekirdeği dermis tabakasının kendini yenilemesini sağlar. 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 500 kaloridir.

KABAK ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Kabak çekirdeğinde bulunan omega-3 yağları kolesterolü kontrol altında tutar. Bu sayede kandaki yağ seviyesini düşürerek kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Omega-3 yağ asitleri vücudun gelişimi açısından gerekli yağlar arasında en faydalı olandır. 

Gece yatmadan tüketilen bir avuç kabak çekirdeği içerdiği yatıştırıcılar sayesinde rahat bir uykuya yardımcı olur. Ayrıca vücudun yenilenmesini destekleyen kabak çekirdeği, beyin fonksiyonlarını da artırarak ileri yaşlarda görülen unutkanlık gibi hastalıkların önüne geçer. 

İçerdiği çinko sayesinde genişlemiş prostat semptomlarını hafifletir. İdrar kesesinde büyüme ve boşalma problemi yaşayan kişilerin tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeği idrar sökmede etkili bir besindir. Ayırca mesane torbasındaki tüm idrarın boşalmasını destekleyerek kum ve taş oluşumunun da önüne geçer. 

İlginç faydalarından birisi ise erkekler üzerindeki etkisidir. Kabak çekirdeği içerdiği maddeleri erkek vücudundaki hücreleri yenilemede oldukça etkilidir. İçerdiği yağ saç köklerindeki hücreleri güçlendirerek dökülmesinin önüne geçer. 

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının daha iyi işlemesini sağlar. Böbrekte taş oluşumunu önler.

150 gram kuru kabak çekirdeği, vücudun günlük ihtiyacı olan protein % 50’sini sağlar. Demir ile beraber vücuda giren protein hem doğru enzimlenir hem de yüzde 20’lik oranda kansızlığı engeller. 

Bünyesinde yüksek seviyede kalsiyum barındırdığından kemikleri güçlendirir. İleri yaşlarda özellikle kadınlarda görülme olasılığı yüksek olan kemik erimesi ve kas kaybını önler. 

 Parazitler vücutta en çok sindirim sistemini etkiler. Bağırsaklarda yaşam bulan parazitler kimi kişide ishale kimisinde ise kabızlığa neden olur. Ayrıca iştahsızlık ya da aşırı iştah sahibi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdeği doğal ilaçlar arasında ilk sırada yer alır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir