İkiz hamilelik için ne yapılmalı? Doğal yollarla ikiz bebek şansını arttırmanın yolları

İkiz bebeklere sahip olmak isteyen çiftlerin bu hayallerine kavuşma ihtimalini arttıracak önerilerini sizler için bir araya getirdik. Peki doğal yolla ikiz bebek nasıl yapılır? İkiz bebek doğurmak için ne yapılmalı? İkiz hamilelik şansını arttıran yöntemler neler? İşte tek bir doğum ile iki bebek dünyaya getirmek isteyenlerin bilmesi gerekenler…

Sıradan hamileliklere göre karnında +1 fazlalıkla can taşıyan annelere, ikiz bebek bakımı her ne kadar zor ve yorucu bir şeymiş gibi görünse de kucaklarına aldığı zaman yaşayacakları tarifsiz mutlulukla ‘İyi ki’ diyebileceklerdir. Herkese nasip olmayan ancak çeşitli yöntemlerin denenmesiyle ikiz bebek ihtimalini tutturmak mümkündür. İkiz bebek oluşumunda birincil etken genetik faktörler olsa da günümüzde uygulanan kısırlık tedavisi, anne adayı olamayan kimselerde yumurtalıkları uyararak yumurtlama imkanı sağlayan bir tedavi yöntemidir. Tedavi esnasında birden fazla yumurtlamanın gerçekleşmesi sonucunda sperm ile döllenme oluşur. Döllenen bu yumurtaya zigot adı verilir ve ikiz hamilelik meydana gelir. Yüksek riskli gebelikler grubunda yer alan çoğul hamileliklerin görülme sıklığı bazı faktörlere bağlı olarak daha yaygın görülür. Bu faktörlerin başında anne adayı olacak kişinin ikiz olması ya da eşlerin iki tarafında ikizlerin olması, hamileliği ileri yaşa erteleme durumu ve birden fazla doğum yapmış kişiler gelir. Yine bu etkenlerin haricinde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurdukları tedavi yöntemleri olumlu sonuçlanacaksa genellikle ikiz gebelik olarak kendini gösterir. Uygulanan tedavi yöntemlerinde birden çok yumurta atılabileceği için ikiz gebelik daha sık oluşur.

Tek ve çift yumurta olmak üzere iki gruba ayrılan ikiz gebeliklere detaylıca göz atalım:

Çift yumurta ikizleri:

Kadınların her ay başında bir defa yumurtladığı nadirde olsa ikiz kez yumurtladığı durumlarda iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesiyle çift yumurta ikizleri oluşur. Cinsiyetleri farklı olabilir.

Tek yumurta ikizleri:

Döllenen tek bir yumurtanın iki ayrı embriyoya dönüşmesi sonucu tek yumurta ikizleri oluşur. Birbirlerinin tıpkısının aynısı denecek kadar benzer niteliktedirler. Kan grupları, cinsiyetleri, saç ve göz renkleri aynıdır.

İKİZ GEBELİK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Normal hamileliğe göre artmış komplikasyon oranı daha fazladır. Bu komplikasyonlar başta erken doğum olmak üzere, gebelik tansiyonu, gebelik diyabeti, ve rahim içinde büyümelerin sınırlanmasıdır. İkizlere gebe kalan kadınların yarısında erken doğumun görülmesiyle beraber bebeklerin erken doğum olacağı önceden fark edilirse önleyici tedavilerle doğum durdurulabilir veya bebeklerin akciğer gelişimi için iğne zamanı kazanılabilir.

İkiz bebekler birbiriyle aynı oranda büyümüyorsa bu durum uyumsuz ikizler olarak nitelendirilir. Ölüme kadar getirebilen bu durum tıp literatüründe ikiz-ikiz transfüzyonu sendromu olarak geçer. Tek yumurta ikizlerinde görülen bu sendrom, bebeklerin aynı plasentayı paylaşması halinde kan dağılımının eşit dağılmaması sonucu görülebilir.

İkiz bebek hayali kuran çiftlerin bu isteklerine kavuşabilmeleri için şanslarını arttıran diğer yöntemler ise şöyle…

İKİZ HAMİLELİK ŞANSINI ARTTIRAN FAKTÖRLER NELER?

GENLER SON DERECE ÖNEMLİ

Hamileliğin ikiz, üçüz ya da dördüz gibi çoğul olabilmesi için genetik özellikler önemli bir rol oynar. Babanın akrabalarında ikiz hamilelik görülmesine rağmen pek bir etkisi olduğu bilinmese de anne tarafında görülen çoğul hamilelikler ikiz bebeğe sahip olmayı kuvvetlendirir. 

YAŞ FAKTÖRÜNÜN ÖNEMİ

Uzmanlar, ileri yaşta hamile kalmanın anne adayının ve bebeğin kendisi için riskli bir durum olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle 40 yaşından sonrasında hamile olan anne  adaylarının bebeklerindeki sakatlık ihtimali artıyor. Ancak, bu bilgilerin dışında kadınların %17’si 40 yaş civarında ikizlere de hamile kalınabildiğini gösteriyor. Sebebi ise yaşlı kadınların gençlere göre daha fazla yumurta üretmesi.

SAĞLIKLI KİLO ALMAYA DİKKAT!

Üreme hormonlarının salgılanmasında etkili olan kilo faktörü, ikizlere hamile kalma ihtimalini arttırabilir. Fast-food gibi yağlı yiyeceklerden uzak durmalı bunun yerine sağlıklı yöntemlerle kilo almak için uzmana başvurmalısınız.

FOLİK ASİT TÜKETİMİ

Hamilelikten üç ay önce başlanması gereken folik asit tüketiminin ikiz hamilelik ihtimalini arttırdığı görünmüştür. Doğal ve sağlıklı yollardan kilo almaya dikkat etmeli ve düzenli beslenmeyi ihmal etmemelisiniz. Uzmanların anne adayları için önerdiği 400 mikrogram folik asit takviyesi, bebekte olası ihtimalle görülebilecek olan doğumsal kusurların da önüne geçecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir