Hurmanın faydaları nelerdir? Hurma hangi hastalıklara iyi gelir?

Ramazan ayı denilince akla ilk gelen besinlerden biri hurmadır. Ancak hurma yalnız Ramazanda değil her gün tüketilmesinde fayda sağlayan besinler arasındadır. Peki hurmanın faydaları nelerdir? Hurma hangi hastalıklara iyi gelir? Sizler için hurmaya dair merak edilen ve bilinmeyenleri derledik. Haberin detayında…

On bir ayın sultanı Ramazan ile özdeşleşen hurmanın içeriğinde, 15 adet vitamin ve mineral bulunur. Peygamber Efendimiz (Sav) “Sizden biriniz iftarını açtığında hurma ile açsın zira hurma berekettir” demiştir. Günde 4 adet tüketilen hurma, 1 porsiyon meyve miktarına denk gelir. Bu da vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin ve şeker oranını karşılar. Bu nedenle uzmanlar, hurmanın sadece Ramazan ayında değil her zaman tüketilmesi gereken bir besin olduğunu vurguluyor. Kuddüs, Mekke, Medine ve hemen hemen birçok Akdeniz ülkesinde rahatlıkla yetişebilen çeşidi olan hurma beden ve zihinsel yorgunluğa iyi gelen kaliteli bir besindir. Palmiye (Arecaceae) ailesine bağlı olan hurma ağaçta yetişen ve birden fazla meyve verme özelliğine sahiptir. Sıcak havalarını seven soğuğa dayanıksız bu besin karaciğerleri temizler ve kansızlığa iyi gelir.  Bilimsel adı Phoenix dactyliferadır. Azot, fosfor, potasyum, demir gibi besin maddelerinin yanı sıra bol miktarda magnezyum, çinko, mangenez ve az miktarda da bakır ve bor barındırır.

100 GRAM KURUTULMUŞ HURMANIN BESİN DEĞERİ

Kalori / 300,4 kcal

Karbonhidrat / 72 gr

Protein / 2 gr

Kolesterol / 0

Lif / 9 gr

A vitamini / 0,5 gr

B3 vitamini / 2 mg

Folik Asit / 24 mcg

C vitamini / 3 mg

Kalsiyum / 59 mg

Demir / 3 mg

Fosfor / 63 mg

Sodyum / 5 mg

Potasyum / 700 mg

Magnezyum / 58 mg

HURMANIN FAYDALARI NELERDİR? HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

Kolesterol içermemesi nedeniyle kalp dostu olan hurma, aynı zamanda kan basıncını dengeler ve kalp ritmini düzenler. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle de kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan korur.

B vitamini bakımından zengin olan hurma, cildin daha elastiki bir yapıya sahip olmasını sağlar.

 Hurma, içerdiği yüksek magnezyum sayesinde hafızayı güçlendirir. Bu özelliği nedeniyle uzmanlar, yaşlılık ve ergenlik döneminde hurmanın tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yüksek lif oranına sahip hurma, midenin uzun süre tok kalmasını sağlar. 

Yapılan araştırmalarda, hurmada yüksek miktarda bulunan B6 vitamini ve magnezyumun sinir sistemini güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.

 Hurma, içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta bulunan zararlı bakterileri temizler.

Hurmada bulunan beta karoten vitamini göz sağlığını korur. Aynı zamanda bera karoten, gece körlüğü rahatsızlığının oluşma riskini azaltır.

Kandaki hemoglobin sentezini artıran hurma, içerdiği kalsiyum ve fosfat sayesinde de kemik sağlığını korur.

Doğum sonrası toparlanma aşamasında olan kadınların hormonlarını kontrol altına alarak hızla vücutlarının ve sağlıklarının düzenlemesi sağlanır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir