Hem sağlıklı hem kalıcı zayıflatan yoğurt ile hurma diyeti

Sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan ve Kuran-ı Kerim’de adı geçen hurmayı güçlü kalsiyum kaynağı olan yoğurt ile beraber tükettiğinizde kısa zamanda kilo verebilirsiniz. Tamamen sağlıklı ve doğal yollarla kilo verebileceğiniz hurma-yoğurt diyetindeki püf noktaları ve nasıl zayıflayabileceğinizi sizler için derledik. Peki hurma ve yoğurdu beraber yemek gerçekten kilo verdiriyor mu? Hurma ve yoğurtla nasıl kilo verilir? İşte en sağlıklı yoğurt ve hurma diyeti…

Kuran-ı Kerimde adı geçen ve şifa dolusu bir meyve olan hurmanın insan vücudu açısından sayılmayacak kadar çok faydası vardır. Pek çok yerde kendisinden bahsedilen hurma ile ilgili ayetlerden birisi de, ”Asmalı ve asmasız bahçeleri, hurmaları ve tadları farklı ekinleri, zeytinleri ve narları -birbirine benzer ve benzeşmez -yaratan O’dur. Ürün verdiğinde ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin; israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.” En’am Suresinin 141. ayetinde geçmektedir. Günlük hayatta yaşanan çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen hurma, sağlıklı olmasının yanı sıra tok tutucu özelliği sayesinde kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. Yoğurtla beraber tüketildiği zaman daha da etkili hale gelen hurmayı bir çeşit diyet meyvesi olarak da tüketebilirsiniz. Hem sağlık hem de kilo verdirmede olumlu etkileri olduğu bilinen hurmayı beslenme programınıza dahil ederek kilo verme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Peki hurma ve yoğurt ikilisi nasıl tüketilmeli?

HURMA VE YOĞURT DİYET LİSTESİ

Sabah kahvaltısı:

1 kase light yağsız yoğurt ve 7 adet hurma (çok az miktarda tarçın ile)

Öğlen yemeği:

1 kase light yağsız yoğurt ve 7 adet hurma (çok az miktarda tarçın ile)

Akşam yemeği:

1 kase light yağsız yoğurt 7 adet hurma (çok az miktarda tarçın ile)

YOĞURT VE HURMA İLE DİYET NASIL YAPILIR?

Kilo verdirici hurma ile yoğurt diyetinde her gün 21 adet hurma tüketmelisiniz. Ayrıca yağsız bir şekilde satın aldığınız yoğurttan da 3 kase yemeye gayret göstermelisiniz. 1 hafta boyunca uygulayacağınız bu kür ile 5 kilo verme hedefini tutturma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

3 öğün sabah, öğle ve akşam olmak üzere 1 kase yoğurt ve 7 adet yaş hurma yenilmesi gerekiyor. Bunların haricinde bir şey tüketmediğiniz takdirde tartıda çıkacak olan sonucu heyecanla bekleyebilirsiniz.

Hurma ile yoğurt diyetinde tüketeceğiniz yoğurt, karnınızı tok tutacak hem de vücudunuza protein kazandırmış olacaktır. Hurma ise içerisindeki liflerle hazmı kolaylaştıracaktır. Eğer hurmanın kilo verdirici özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, yaş olanlarını tüketmelisiniz.

HURMA- YOĞURT DİYETİNE ALTERNATİF: HURMA İLE SU DİYETİ

Herkesin bünyesi aynı derecede olmadığı için kimileri hurma ve yoğurt ikilisini severek tüketebilir iken kimileri hurma ve yoğurdu aynı anda kaldıramayabilir. İşte tamda bu durumda hurmadan umudunuzu kesmemek adına alternatif hurma-su diyetini tercih etmek olacaktır. Bu diyet programında uyulacak tek kural öğle ya da akşam yemekleri öncesinde hurma ve su tüketmektir.

Hurma sayısı 7 önerilse de su içerisinde bekletilmiş hali ile uygulanmalıdır. Bu diyeti yaparken şeker, tuz, beyaz ekmek gibi kilo yapıcı besinleri yememeye gayret göstermelisiniz.

HURMANIN FAYDALARI NELER? NEDEN HURMA YEMELİYİZ?

– Hurma tüketmemiz için en önemli sebeplerin başında, Kuran-ı Kerimde şifalı olması yönüyle adı geçen bir meyve olması ve Peygamber Efendimiz (SAV)’in bizlere önermesi gelir.

– Özellikle lohusa döneminde bol miktarda tüketilmesi gereken hurma, annenin sütünü arttırmaya yardımcı olur.

– Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Böylelikle daha kolay kalori yakmış olacaksınız.

– Rahim kaslarını güçlendirerek doğum sancılarını azaltır.

– Yüksek lifli yapısı ile bağırsak ve rahim kanseri riskini azaltır.

– Sindirimi kolaylaştırarak kabızlığa karşı oldukça etkilidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir