Haşimato hastalığı nedir? Haşimatonun belirtileri nelerdir? Haşimatonun tedavisi var mı?

Geçtiğimiz günlerde bir söyleşiye katılan ünlü model Gigi Hadid tirodi bezlerini olumsuz etkileyen haşimato hastalığına yakalandığını açıkladı. Son yıllarda giderek artan haşimato hastalığı başka hastalıkların etkileriyle ortaya çıkar. Birden belirti vermediği için geç teşhis edilir. Peki Haşimato hastalığı nedir? Haşimatonun belirtileri nelerdir? Haşimatonun tedavisi var mı? İşte tüm soruların yanıtı haberimizde…

Son yıllarda artan tiroid hastalıklarından biri olan haşimato, ilk kez 1912 yılında Japon bilim adamı Akira Haşimato tarafından keşfedildi. Hastalığın adı bu yüzden Haşimato olarak kaldı. Trioid bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklı yaşanan bu hastalık vücudun hormon dengesini alt üst eder. Bunun yanı sıra haşimato hastalığında bağışıklık sisteminin temizlemesi gereken bakteri, mantar ve virüsler tiroid bezlerine giderek burada iltihaplanmaya neden olur. Bezlerin fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Tahrip olan tiroidler hormon üretmez bu da hasta da ciddi komplikasyonların yaşanmasına zemin hazırlar. Zamanla küçülen tiroid bezleri hormon yetmezliğine yol açar. Bu süreci yaşayan hastanın kan değerlerinde anti-TPO antikor yüksek çıkar. Onun dışında diğer hormon değerleri normal görüldüğü için haşimato hastalığı belli olmaz. Hastalık ilerledikçe belirtilerde belirgin hale gelir. 24 yaşındaki dünyaca ünlü model Gigi Hadid geçtiğimiz günlerde bir dergiye verdiği röportajda Haşimato hastalığına yakalandığını ve yıllardır tedavi gördüğünü söyledi. Genç model zayıf görünümünün nedenin de bu hastalıktan kaynaklandığını belirtti. Hadid konuşmasının devamında aşırı zayıfladığı için kaslarında da problem yaşadığını söyledi. Hastalık genellikle ileri yaşlarda ortaya çıksa da son zamanlarda gençlerde de görülme olasılığı arttı.

HAŞİMATO HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Hastalığın ortaya çıkma nedenin temeli bağışıklık sisteminin vücuda alınan bakteri ve virüslere karşı artırdığı antikorların diğer organlara özellikle tiroid bezlerine zarar vermesidir. Ayrıca hormon bozukluğu aile öyküsünde bulunan kişilerde hastalığa neden olur. Tiroid bezlerinin beslenme kaynaklı aşırı ya da yavaş çalışması da hormon dengesini alt üst eder. Hastalık sık sık hormonal dengesizlik yaşayan kadınlarda daha sık görülür. Nedeni de aylık adet dönemi ve östrojen hormonundaki bozukluktur. Bazı kadınlarda gebelik döneminde aniden kendini gösterir. Erkeklerde de görülür fakat erkeklerde ortaya çıkma yatkınlığı genellikle tuz kullanımı ve sigara içimine bağlı guatrın deforme olmasıdır. 

HAŞİMATONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Hormonal bir bozukluk yaşandığından dolayı bazı hastalar ya aşırı kilo alır ya da aşırı zayıflama yaşanır. 

– Vücutta hücresel bozukluk ortaya çıktığından bu durumdan en çok etkilenen cilt olur. Cilt bu süreçte aşırı kurur.

– Bütün vücudu fonksiyonel işlevini bozduğundan sinir sistemi ve iskelet sistemi aşırı etkilenir. Bu da yorgunluğa ve aşırı sinire yol açar.

– Vücut ağrıları ve kramplar gün içinde sıklaşır.

– Sindirim sistemindeki bozukluklardan kaynaklı bağırsaklar işlevselliğini doğru yerine getirmez. Bu da kabızlığa neden olur.

– Bağışıklık sistemi virüslere karşı aşırı antikor üretmesinden kaynaklı ya vücut ısısı yükselir ya da birden düşer ve üşüme başlar.

– Böbrek üstü bezlerin çalışma hızı azaldığından vücutta sıvı dengesizliği yaşanır.

– Kan değerleri oldukça düşük olduğundan saç dökülmeleri tırnak bozuklukları görülür.

HAŞİMATO HASTALARI NASIL BESLENMELİ?

Hastalık için herhangi bir beslenme reçetesi ya da diyet listesi yoktur. Fakat hastalık sırasında aşırı sağlıklı ve dikkatli beslenilmeli. İyot fazlalığı tiroid bezleri olumsuz etkilediğinden tuz tüketime dikkat edilmeli. Selenyum maddesi hormonal bozukluğu düzeltse bile başlı başına vücudun fonksiyonlarını düzeltmez. Bununla beraber ilaç desteği ve doktor kontrolü önemlidir. Ayrıca tiroid ilaçları alınınca yoğurt ve süt gibi besinlerden uzak durulmalı.

HAŞİMATONUN TEDAVİSİ VAR MI?

Aşırı ya da yavaş çalışan tiroid bezleri hormonal bozukluğa neden olduğundan klinik yardım oldukça önemlidir. Hastaların düzenli bir şekilde ilaç tedavisi görmesi gerekir. Çünkü bozulmuş tiroid bezlerinin fonksiyonlarını düzenlemek zordur. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir