Hamilelikte tansiyon kaç olmalı? Hamilelikte tansiyon yükselmesi ve düşmesi belirtileri

Hamilelikte görülen tansiyon problemleri anne ve bebek adayının sağlığını ciddi riske atabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi için tansiyon değerlerinin kaç olması gerekir? Hamilelikte düşük tansiyon belirtileri neler? Hamilelikte tansiyon yükselmesi nedir? Tansiyon tedavisi nedir? Hamilelikte tansiyon değerleriyle ilgili bilinmesi gerekenler…

Hamilelik döneminde anne adaylarında sıklıkla görülen durumlardan birisi de tansiyon düşüklüğüdür. Hamileliğin insan vücudunda getirdiği birçok değişiklik, tansiyon değerlerinin düşmesine neden olur. Çoğu zaman olumsuz bir etki göstermeyen bu durum eğer çok ileri boyutlu noktalara ulaşıp düşüş yapmışsa anne-bebek sağlığı için önlemler almak gerekebilir. Geçmişte yüksek tansiyonu olmayan kadınların hamilelik dönemindeyken tansiyonuyla ilgili bazı problemler görülebilir. 20. hamilelik haftasından sonra tansiyon yukarı fırlıyorsa bu durum hamilelikte yüksek tansiyon durumu olarak değerlendirilebilir. Birden yükselen tansiyon genellikle anne adaylarının bebeklerini dünyaya getirmesi ile ortadan kaybolur.Bu durum tedavi edilmezse tansiyon sorunu anne ve bebek için tehlikeli durumların habercisi olabilir. Plasentaya yetersiz miktarda ulaşan kan seviyesinde yüksek tansiyon etkilidir. Rahimdeki bebek sağlıklı büyüme ve gelişme gösterebilmesi için oksijene ve besine ihtiyaç duyar. Bu gibi durumlarda doktorların hamilelik esnasında kan basıncını yakından takibe alması önemlidir.

HAMİLELİKTE TANSİYON KAÇ OLMALI? HAMİLELİKTE TANSİYON KAÇ OLURSA TEHLİKELİ?

Herkesin ideal büyük tansiyon ve küçük tansiyon ölçüsü bir miktar değişkenlik gösterebilir. Ancak yinede yaklaşık değerler 12 (120 mmHG, büyük tansiyon) – 8 (80 mmHg, küçük tansiyon)’u bulur. Hamilelikle beraber büyük tansiyon 5-10 mmHg, küçük tansiyon ise 11 – 6,5 seviyesine düşebilir.

9-6 tansiyon, hamilelikte tansiyon düşüklüğünün normal karşılanan alt sınırıdır.
6-4 değerleri normal sınırın biraz altına düştüğünün göstergesidir.
5-3,3 değerleri ise şiddetli tansiyon düşüklüğüdür, müdahale gerektirir.

HAMİLELİKTE YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ! TANSİYON NEDEN ÇIKAR?

Hamilelikte değişen bedensel ve hormonal farklılıklarla beraber görülen bazı sağlık problemleri arasında tansiyon düşüklüğü ve tansiyon yükselmesi vardır. Özellikle de hamilelik öncesinde tansiyon sorunu olan anne adayının bu bilgiyi hamilelik evresinde muhakkak doktoru ile paylaşması gerekir. Yüksek tansiyon nedeniyle hem zor bir hamilelik hem de doğumda ciddi sıkıntıların olabileceği göz ardı edilmemelidir.

HAMİLELİKTE YÜKSEK TANSİYON NEDENLERİ:

Genetik etkenler,
Aşırı tuz tüketimi,
Bağışıklık sisteminin güçsüz olması,
Yetersiz beslenme,
Diyabet,
Çoğul hamilelik,
Annenin yaşının 20’den küçük 40’dan büyük olması,
Obezite,
Kansızlık,
Kronik böbrek hastalığı.

Baş ağrısı, net görememe, idrarda kan, yorgunluk, birden hızla kilo alma, kanama gibi belirtiler tansiyon yüksekliğinin belirtileridir.

HAMİLELİKTE TANSİYON ÇIKTIĞINDA NE YAPILMALI?

Hamilelikte tansiyon yükselmesi durumunda uygulanabilecek en ideal tedavi yöntemi dinlenmedir. İstirahatle beraber kan basıncı düşer. Kan basıncı dengelenemiyorsa muhakkak doktora görünülmelidir. Preeklampsi oluşursa tedavi uygulanmalıdır.Gerekli tansiyon ölçümü yapılmalı. Gelişme geriliği olabilecek ve erken doğum riski olan bebeklerde tansiyon etkili olabilir.

HAMİLELİKTE TANSİYON NEDEN DÜŞER?

 HAMİLELİKTE TANSİYON DÜŞMESİ BELİRTİLERİ

Oksijeninin ve besinin bebeğe ulaşması için kan hacmi hızla artar. Bu artıştaki sebepte damarlar genişleyerek kan basıncı düşer.

 Hormonlardaki farklılık,
 Çoğul hamilelik,
 Susuz kalmak,
 Kansızlık, anemi,
 Endokrin hastalıkları,
 Korku, kaygı, stres,
 Karaciğer hastalıkları,
 Geçmişte yaşanan düşük tansiyonda hamilelikte tetiklenebilmektedir.

TANSİYONU DÜŞÜRMEK İÇİN NE YAPILMALI? TANSİYON DÜŞÜRME TEDAVİSİ

– Ayakta kalmamaya özen gösterin, oturun ya da uzanın.

– Aniden ayağa kalkmayın ya da çömelmeyin.

– Sol tarafa doğru uzanırsanız supin hipotansif sendromu kolaylıkla geçecektir.

– Bol miktarda su için.

– Hafif tempoda egzersiz hareketleri uygulayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir