Hamilelikte kabızlık nasıl geçer? Bitkisel kür tarifleri ile doğal kabızlık tedavisi

Hamilelikte daha da zorlaşan kabızlık durumunun anne adaylarını daha fazla sıkıntıya sokmaması için uygulayabileceğiniz bitkisel doğal tedavi yöntemlerini uzmanlarından sizler için derledik. İlaç kullanmadan halledebileceğiniz şifalı kür tarifleri ile kabızlığı hafifletebilir ve daha sağlıklı olabilirsiniz. Peki hamilelikte kabızlık nasıl geçer? Kabızlığın geçmesi için ne yapılmalı? Hamilelikte kabızlık nedenleri ve uzman tavsiyeleri…

Hamilelik döneminde anne adaylarının başına gelen kabızlık durumu, normal yaşantı içerisinde bile oldukça rahatsız edici bir durumdur. Mide ile bağırsak sisteminin yavaş çalışması sonucu görülen kabızlık, 20. haftadan itibaren alınması gereken demir takviyesi ile daha da artabilir. Ancak beslenme konusunda dikkat edeceğiniz iki şey ile kabızlık oranını düşürmeniz mümkündür. Bunlarda ilki 3 litreyi bulacak kadar bol su tüketmek, diğeri bol lifli gıdalardan daha fazla yararlanmak… Beslenmede lif ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilmek için meyvelerin taze sıkılmış halini tüketmek yerine direkt olarak meyvenin kendisini yiyerek posasından ve lifinden yararlanabilirsiniz. Probiyotik açıdan zengin olan turşu, yoğurt ve kefir gibi gıdalara öncelik verebilirsiniz. Peki hamilelikte kabızlık ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? Hamilelikte kabızlık nasıl geçer? Kabız olan hamileler ne yapmalı? İşte hamilelerin bilmesi gereken o öneriler…

HAMİLELİKTE KABIZLIK NEDEN OLUR? KABIZLIKTA DOĞAL ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Hamilelik döneminde progesteron hormonlarının artmasıyla da ortaya çıkabilen kabızlık, anne adaylarında iştahsızlık, karın şişliği ve ağrısı, tuvalet yaparken zorlanma gibi belirtilerle kendini gösterir. Genellikle hamileliğin ilk trimesterında görülen bu rahatsızlık, başlangıçta hormon değişikliklerinden dolayı görülse de sonlara doğru anne adayının genişleyen rahminden kaynaklanır. Kabızlık sorununun en aza indirmek için mısır gevreği, tam tahıllı ekmek, kuru kayısı ya da erik, kepekli yiyecekler tüketilmelidir. Unutulmamalıdır ki; hamilelikte kabızlık için yapılabilecek en iyi şey, yüksek lifli diye ve bol sıvı tüketimidir.

Kabızlık için etkili yöntem: Geceden bir bardak suyun içine kuru kayısı veya kuru erik ekleyerek lif oranını arttırın. Geceleyin beklettikten sonra sabah uyanınca meyvesini yiyip suyunu afiyetle için. 

1- YOĞURT

Günde 1 kase yoğurt tüketmek, hamilelik döneminde görülebilecek kabızlık sorununa iyi gelmektedir. İçerisindeki probiyotikler sayesinde bağırsaklardaki yararlı bakteri ortamı iyileşecektir.

2- LİMON

Sıcak suyun içine yarım limonu sıkın ve karışıma bir miktar bal ilave edin. Her gün 1-2 kez tükettikten sonra, limonun antioksidan özelliği sayesinde kabızlık geçecektir.

3- ERİK SUYU

Sıvı olarak tüketilen erik suyunu tükettikten sonra birkaç adette sade erik yerseniz, kabızlık sorunu hafifleyecektir.

4- NANE ÖZ YAĞI

Bir çay kaşığı zeytinyağını 2 damla nane öz yağı ile karıştırdıktan sonra karın üzerine sürün.

PROF. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN KABIZLIK İÇİN KARIŞIM

MALZEMELER

10 tane taze portakal
1 bardak su

YAPILIŞI:

10 adet portakal yaprağını, 1 bardak suyun içine ilave ederek 6 dakika boyunca kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra süzerek afiyetle tüketebilirsiniz.

TÜKETİMİ:

Sabahleyin kahvaltı yaptıktan 1 saat sonra haftada 3 kere tüketilmelidir.

SUNA DUMANKAYA’DAN KABIZLIK KÜRÜ

MALZEMELER:

1,5 su bardağı zeytinyağı

300 gram kayısı

YAPILIŞI:

Zeytinyağının içine 300 gram kadar kayısı koyun. 3 gün boyunca güneş almayan bir yerde ve oda sıcaklığında ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edin. 4. gün sabahları, kayısılardan 1’er adet tüketin. Kabızlığın kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

KABIZLIĞA İYİ GELEN KETEN TOHUMLU MUCİZE TARİF!

MALZEMELER:

1 bardak su

1 yemek kaşığı keten tohumu

YAPILIŞI:

Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şey suyu ısıtmak olacaktır.

Isınan su kaynamaya başlayınca, suyu bir bardağa ekleyin ve içerisine keten tohumunu ekleyin.

6 dakika bekledikten sonra süzerek için.

TÜKETİMİ:

Sabah kahvaltısından önce ya da akşam yemeğinden sonra günde iki defa tüketin.

NOT: Doktor onayı almadan uygulamayınız!

HAMİLELİKTE KABIZLIĞI ENGELLEYEN MEYVE…

Uzmanlar, hamile kadınlardaki kabızlık sorununu gidermek için en etkili doğal yöntemin ananas tüketimi olduğunu söyledi. Ananasın hamile kadınların sağlığını olumlu yönde etkilediğini belirten uzmanlar, anne adaylarının bağırsaklarını çalıştırıp ödem söktürücü özelliğiyle şişkinliği giderdiğini belirtiyor. Taze sıkılmış ananas suyu, anne adayının vücuduna gerekli olan C vitamini ihtiyacını karşılarken aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir.

İçerdiği vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin olan ananas, aşırı tüketildiğinde bazı sorunlara neden olabiliyor.

PEKİ ANANAS AŞIRI TÜKETİLDİĞİ ZAMAN NE GİBİ ZARARLAR VEREBİLİR?

-Düşüğe ya da erken doğuma neden olabilir. 

– Kimi doktorlar doğum sürecini hızlandırmak için ananas suyunu tavsiye edebiliyor. Buradan da anlaşıldığı gibi erken doğum için riskli bir durumdur.

– İshale neden olabilir.

– Vücuda su kaybettirerek bebeğe zarar verebilir.

– Gestasyonel diyabet rahatsızlığı olan kadınlar için bu dönemde ananas tüketimi zararlıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir