Anne sütü alan bebeklerde kabızlık neden olur? Kabız olunca ne yapılmalı?

Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan kabızlık sorununu evde geçiren en pratik ve bitkisel yöntemleri ”Yasemin.com” ekibi olarak sizler için mercek altına aldık. Peki, bebeklerde kabızlık belirtileri neler? Kabız olan bebeğe ne yapılmalı? Zeytinyağı kabızlığa iyi gelir mi? İşte detaylarıyla kabızlığa bitkisel çareler…

Günümüzde yetişkinler arasında görülen sağlık problemlerinden birisi de kabızlık sorunudur. Biz yetişkinlerde bile oldukça sıkıntılı bir durum olan kabızlık, ne yazık ki cildi daha hassas olan bebeklik ve çocukluk döneminde de görülüyor. Genelde sindirim sorunlarına bağlı olarak gelişen kabızlığın bebeklik döneminde bir veya birden fazla sebebi olabiliyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, özellikle de ilk 4 aydan sonra görülen kabızlık problemlerine karşı 1 çay kaşığı kadar keçiboynuzu pekmezini sabah ve akşam verilmesinin çok etkili olduğunu öne sürüyor. Peki kabız olan bebeğe başka ne yapılmalı? Hangi bebeklerde kabızlık daha çok görülür? Bebeklerde kabızlık nasıl anlaşılır? Kabız olan bebeklere yapılması gerekenler…

BEBEKLERDE KABIZLIK NEDEN OLUR?

– Bağırsakta oluşan yapısal rahatsızlıklar,
– Genetiksel bağırsak yavaşlığı durumu,
– Çok fazla süt tüketen bebeklerde,
– Anne sütü alan bebeklerde hareket eksikliği ya da annenin yediği şeyler,
– Bebeğin devamlı katı yiyeceklerle beslenmesi gibi etkenler kabızlığa neden olabilir.

BEBEKLERDE KABIZLIK NASIL OLUŞUR?

– Bebeğin karın kısmının gergin ve sert olması,
– Sürekli huzursuzluk halinde olması,
– Tanecik şeklinde dışkı,
– Siyah veya gri renkteki koyu dışkılar, bebeklerde bilinen kabızlık belirtileridir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonraki haftalar içerisinde karşılaşacağı kabızlığın geçmesi için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcut. Müdahale edilmeyen kabızlık sorunu, bebekte ameliyat gerektiren bağırsak tıkanmasına neden olabilir.

BEBEKLERDE KABIZLIĞA KARŞI BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

1- ANNE SÜTÜ

Kabızlığı geçiren en ideal yöntemlerden biri, bebeğin anne sütü ile beslenmesidir. Sert olan dışkının yumuşamasını sağlayan anne sütü bağırsakları canlandırarak kabızlığın önüne geçecektir. Bu nedenle anne sütü ile kabızlığa karşı önleminizi alabilirsiniz.

2- ZEYTİNYAĞI

Temiz bir kulak çubuğunu zeytin yağına batırıp, kabız olan bölgeye çubukla ileri-geri ve dairesel hareketler yapılmalıdır. Fakat bu durum yeni doğan bebekler için tehlikeli olabileceğinden muhakkak uzman onayı alınması önerilir.

3- MASAJ

Bebeği sırt üstü pozisyonda yatırıp göbek deliğinin olduğu yere, saat yönünde masaj uygulamak bebeğinizi rahatlatacaktır. Ardından aynı işlemi zıt yönde uygularsanız etkisini göreceksiniz.

4-  BİSİKLET EGZERSİZİ

Sırtı yere yatacak şekilde duran bebeğin dizlerini hafifçe kıvırtıp, bisiklet pedalı çevirir gibi hareketler uygulamak bebeğinizi sakinleştirecektir.

5- ILIK DUŞ

Dışkı kanalının gevşemesine yardımcı olan ılık duş ile bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

6- SU TÜKETİMİ

Su tüketiminin ek gıdaya geçiş dönemindeki bebeklere verilebileceğini belirten uzmanlar, bunun katı besinlerdeki sıvı ihtiyacını karşılayacağına dikkat çekmiştir. Buradan yola çıkarak sıvı tüketerek kabızlık sorununu önleyebilirsiniz.

BEBEKLER İÇİN KABIZLIK ÖNLEYİCİ MASAJ YÖNTEMİ:

Bebekleri yatıştırma ve sakinleştirmede etkili olan masaj yöntemini sizde bebeğinizde uygulayabilir ve aynı zamanda kabızlık sorunu çözebilirsiniz. Avuç içlerinizi ısıtıp bebeğinizin karnına koyun ve yarım ay şekli vererek hareket ettirin. Bu işlem yavaşlayan bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığın önüne geçecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir