Halsizlik neden olur ve belirtileri nelerdir? Halsizliğe iyi gelen besinler nelerdir?

Özellikle genç yaştaki insanlarda sık sık görülen halsizlik dikkate alınmayan bir hastalıktır. Ancak uzmanlar halsizliğe ciddi hastalıkların neden olabileceğini söyledi. Peki halsizlik neden olur ve belirtileri nelerdir? Halsizliğe iyi gelen besinler nelerdir? Sizler için günümüzde yaygın olan hastalıkların başında gelen halsizlik hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Uzmanlardan halsizliği önlemenin yollarına dair her şeyi haberin detayında bulabilirsiniz.

Hava kirliliği, düzensiz beslenme, vitaminsizlik, uzun saat aralıklarında çalışma ve ruhsal bunalımlar halsizliğe neden olur. Bu ileri seviyelere ise kronik yorgunluğa dönüşür. Sürekli uyuma isteği 8 saatten fazla uyumasına rağmen uykusuzluk çekme gibi durumlarla görülen halsizlik farklı etkenlerle oluşur. Sinir sisteminindeki çöküşün neden olduğu halsizlik basit bir sağlık sorunu gibi gelse de aslında doğru tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara zemin hazırlar. Bazı bilim adamların vücudun enerjisinin düşmesinin de halsizliği getirdiğini vurguluyor. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen halsizlik beraberinde yaşam isteğinin azalmasını getirir. Bu tür hastalar asosyal ve iş yapmama durumları yaşar. Uzun süreli aç kalan vücutta da görülen halsizlik için uzmanlar bazı besinlerden uzak durulması gerektiğini belirtiyor. 

HALSİZLİĞİN NEDENLERİ NELERDİR?

Az uyku ya da dengesiz uyku

Bağışıklık sisteminde vitaminsizliğe bağlı bozulma

Düzensiz beslenme

Hormonlarda bozukluk 

Stres oranını artıracak iş ortamı

Güne kahvaltı yapmadan başlama ve ağır yağlı besinler tüketme

Az su içme

Kafein içeren içecekleri fazla tüketme

HALSİZLİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Cildin sarı renkte olması

Sürekli baş ve göz ağrısı çekme

Uyku sonrasında bile kas ve kemik ağrısı

İdrarda koku ve renkte koyuluk

Şeker hastası olma

İştahın aratması

Cilt ve dilde kuruluk

Böbrek ağrısı ve böbrek taşı oluşması gibi durumlar halsizliğin belirtilerindendir.

Uzmanlar Ramazan aylarında artan halsizliğin, nedenini ise sahurda ve iftarda tüketilen bazı besinlerden kaynaklı olduğunun altını çiziyor. Daha enerjik ve sağlıklı bir Ramazan geçirmek için uzmanlar mutlaka sahur yapılması gerektiğini vurguluyor. Bunun için de bazı besinlerin tüketilmemesini bazıların ise daha sık tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

HALSİZLİĞİ ÖNLEMENİN YOLLARI NELERDİR?

HALSİZLİĞE İYİ GELEN BESİNLER NELERDİR?

KURUYEMİŞ

Çiğ badem, ceviz ve çiğ fındık gibi besinler magnezyum bakımından oldukça zengindir. Magnezyum özellikle sinir hücrelerinin çalışmasını destekler. Bağışıklık sistemindeki hücreleri yenileyerek vücudun enerji oranını artırır. Akşam yemeği sonrasında birer saat aralıklarla bir avuç tüketilmesi uzmanlar tarafından kabul edilen miktardır.

SU

Günlük ortalama 2,5 litre su tüketilmelidir. Özellikle sıcak günlere denk gelen Ramazan ayını daha rahat atlatmak için bu 2,5 litre ortalamasını iftar sonrasından sahura kadar yapılması gerekir. Ayrıca sıvı oranı yüksek, domates salatalık ve karpuz tüketimininde artırmak gerekir.

KOMPOSTOLAR

İftarda kayısı, vişne ve erik gibi meyvelerin kompostolarını tüketerek hem halsizlik giderilir hem vücudun ek sıvı oranı karşılanır. Ayrıca bu besinlerin zengin posası sayesinde sindirimi kolaylaştırdığından Ramazan’da kabızlık gibi sağlık problemlerinin yaşanmasını da engeller. 

SÜT VE SÜT ÜRÜNLER

Süt ve sütten yapılan diğer besinleri tüketilerek vücudun ihtiyacı olan kalsiyum  ve antioksidanları karşılayarak gün içerisinde daha dinç olmasını sağlarsınız. Lif zengini olan süt ürünlerinden özellikle yoğurt hem sinir hem de sindirim sistemlerini yeniliyor. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir