Çalba otu nedir ve faydaları nelerdir? Çalba otunun tüketme yolları…

Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açan çalba otu, Anadolu topraklarında sağlık açısından yüzyıllardır kullanılır. Birçok isimle anılan çalba otu, güçlü bir balgam söktürücüdür. Bu aylarda toplanan ot, kurutularak kış boyu hastalıklara karşı tüketilir. Kadınların çok sıklıkla yaşadığı iltihaplı idrara da fayda sağlar. Peki Çalba otu nedir ve faydaları nelerdir? Haberin detayında:

Marmara, Akdeniz ve Ege’de yetişen çalba otu, güneşin yoğun olduğu aylarda yeşerir. Olgunlaşan ot bitkilerinden çiçeklenir. Uzun dimdik ancak yanlara doğru dökülmesinden dolayı yöre halkı tarafından muma benzetilmiştir. Kral mumu olarak adlandırılan çalba otunun diğer isimleri ise şalba otu, sığır kuyruğu otudur. Yöre halkı dışında pek bilinmeyen bu ot aslında yüzyıllardır alternatif tıpta tüketilmiştir. 200 farklı çeşidi olan otu, yaz aylarında yeşermesine rağmen en fazla kışın tüketilir. Güçlü bir iltihap kurutucu özelliği vardır. Bu yüzden kış aylarında enfeksiyonlu virüslere karşı etkilidir. Nemli ortamlarda çalba otunun vitamin ve mineral değerleri yok olur. Bu yüzden güneş ışıklarında kurutularak muhafaza edilir. Çalba otu, aynı zamanda cilt ve saçlarda görülen bazı rahatsızlıklara da fayda sağlar. Aşırı tüketimi halinde zarar verebildiğinden uzmanlar bu yüzden dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarır. 

ÇALBA OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

– Üst solunum yolları hastalıklarına neden olan virüslerin solunum yollarında oluşturduğu balgamı sökmek için çalba otu önerilir. Güçlü bir antibakteriyel etkiye sahip olan çalba otu, aynı zamanda hastalığın diğer etkilerini de azaltmada yardımcı olur. 

– Soğuk algınlığı nedeniyle yaşanan mide üşütmesi, kusma ve bulantılara neden olur. Bu süreç kişinin yaşam kalitesini düşürür. Çalba otu, sindirim sisteminde yaşanan bu durumu azaltmak için etkili doğal ilaçlardan biridir. 

– Şiddetli ateşlenme ve boğaz ağrısı da bu süreçte görülür. Özellikle ateşlenme vücutta kas ve kemik ağrılarına yol açar. Ağrılar hastalığın sürecini uzatır. Ancak çalba otu bağışıklığı güçlendirerek yaşanılan bu sorunları azaltır. 

– Kaynatılan çalba otu kesik yaralarını hızla iyileştirmek için lapa olarak kullanılır. Krem haline getirilen çalba otu, yaraların iz kalmadan yüzeyden silinmesini sağlar. 

– Ses kısıklığı ses tellerine yerleşen virüsler nedeniyle yaşanılan nadiren hastalıklardan biridir. Ancak erken müdahale edilmesi gerek aksi halde tellerin zedelenmesini sağlar. Bu yüzden ses kısıklığının ilk aşamasında boğazları ya da telleri rahatlatacak doğal çaylar arasında çalba otu da bulunur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir