Hafta hafta gebelik gelişimi: 2. haftalık gebelik belirtileri! Hamileliğin 2. haftası ne olur?

İlk haftayı atlattıktan sonra hamileliğinizin 2. haftasında sizleri bekleyen yenilikleri merak ediyor musunuz? Cevabınız ‘evet’ ise hamileliğin 2. haftasındaki gelişimlere gelin beraber bakalım! Yasemin.com editörlerinden Ebrar Albayrak’ın derlediği Hafta hafta gebelikte 2. hafta…

Henüz hamile olduğunuzun farkında değilseniz bile, bedeninizde hamileliğe özgü hormonların artık baskın bir şekilde üretildiği 2. haftaya gelmiş bulunmaktasınız. Hamileliğin 2. haftasında bebeğinizin gelişimi hamilelik dönemi boyunca hiç olmayacağı kadar hızlı gelişecektir. Her hafta yeniliklere açık olacağınız hamilelik sürecindeki 2. hafta sizleri nelerin beklediğini biliyor musunuz? Anne- baba olmak için hevesle beklerken bebeğin oluşumu için çok önemli adımların atıldığı yani yumurtlama işlemi için doğru günü seçmiş olabilir ve gerçekten hamile kalmış olabilirsiniz! Hamilelik dönemindeki 2. haftalık gelişimi gelin hep beraber öğrenelim! Hafta hafta gebelik haberimizin 2. haftası detaylarda. İşte hamileliğin ikinci haftası sizi karşılayacak farklılıklar ve gelişimler…

HAMİLELİĞİN 2. HAFTASINDA BEBEĞİNİZ NEYE BENZİYOR? HAMİLELİĞİN 2. HAFTASINDA VÜCUDUNDA MEYDANA GELECEK DEĞİŞİMLER

Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi hamilelikte bebeğin gelişimi 4. haftadan ibaret başlar. Dolayısıyla daha 2. haftasında olan fetüsü somutlaştıracaksak; bilimsel açıdan blastosist olarak tanımlanan küçük hücre topuna benzetebiliriz :)

Östrojen ve progesteron hormonların baskın olması nedeniyle göğüs uçlarında hassasiyet artacak ve zaman zaman ağrı yapabilecektir. Bu durum hamileliğin ilk sinyallerini verse de emin olmadan hayaller kurulmamalıdır. 

TIKLA OKU: HAMİLELİKTE DÜŞÜK BELİRTİLERİ NELER?

HAFTA HAFTA GEBELİK GELİŞİMİ: 40 HAFTADA HAMİLELİK…

HAMİLELİĞİN 2. HAFTASINDA NE OLUR? HAMİLELİKTE 2. HAFTA:

Son adet dönemi kanamasının ilk 1 haftasını geride bıraktığınız şu süreçte, henüz hamile değilseniz ama ay içerisinde ilişkiye girecekseniz, bu haftayı hamileliğin 2. haftası olarak saymak durumundasınız. Sperm hücresinin döllenmek için seçtiği şanslı yumurtadaki folikül olgunlaşma sürecine girecek ve tam olgun hale gelince yumurtlama eylemi ile atılacaktır. Atılan yumurta spermin kendisini döllemesini bekleyecek. Tekil hamileliklerde bu yumurtanın sayısı 1 iken birden fazla yumurtlama durumu çoğul gebelik dediğimiz durumu meydana getirecektir.

Çoğunlukla ay başında sırasıyla bir sağ bir sol yumurtalıktaki yumurta olgunlaşıp yumurtlarken istisnai şekilde bir anda iki yumurtlama olur. Bu yumurtaların her ikisi de ayrı spermler ile döllenirse çift yumurta ikizi dediğimiz durum ortaya çıkar.

Yumurta tüplerin içinde en fazla 24 saat kadar spermle dölleneceği zamanı bekler. O vakit aralığında döllenme gerçekleşmezse 4 gün içinde rahme gider ve yok olup atılır. Bununla beraber rahim iç tabakası da dökülmeye başlar ve ay sonu adet kanaması olarak gördüğümüz durum gerçekleşir.

HAMİLELİK İÇİN NE ZAMAN İLİŞKİYE GİRİLMELİ? YUMURTLAMA GÜNLERİ:

Hamilelik düşünen kadınların bu durumu pozitif sonuçlandırabilmesi için eşleriyle  yumurtlama döneminde beraber olmalıdır. Eğer hamilelik istenmiyorsa da yumurtlama dönemlerini iyi bilmeli ve muhakkak korunmalıdır. Aksi halde kaza gebelikler oluşabilmektedir.

HAMİLELİĞİN 2. HAFTASINDA HAMİLELERİN BİLMESİ GEREKENLER!

Hamileliğin hatta normal sağlıklı bir insan vücudu için bilinmesi gereken en önemli bilgi günlük en az 2,5 litre su tüketimidir. Dolayısıyla hamileliğin ilk haftalarından itibaren vücudun susuz kalmamasına dikkat etmeli ve bebeğin gelişimi için folik asit kullanımına önem vermelisiniz. Beyin dokusunda sorun ya da bebekte omurga problemi ile direkt bağlantılı olan folik asit, risklerin azalmasına yardımcı olmaktadır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir