Gül yağının cilde faydaları nelerdir? Gül yağı cilde nasıl sürülür?

Cildinizi güzelleştirmek ve bazı cilt problemlerini gidermek için saf gül yağını tercih edebilirsiniz. Son zamanlarda kozmetik ürünlerinin de içerisine eklenen gül yağı birçok cilt problemini ortadan kaldırarak, cildin sağlıklı ve güzel görünmesini sağlıyor. Peki gül yağının cilde nasıl sürülür ve hangi cilt sorunlarını giderir? Tüm bu soruların cevabı haberin detaylarında…

Isparta’nın gözdesi gelir kapısı olan gülün bin bir hali hem güzellik alanında hem de parfümlerde çokça kullanılıyor. Gülün yapraklarından elde edilen öze gül yağı deniliyor. Yalnızca 4 ton gül yaprağından sadece 1 kilo gül yağı uzun uğraşlar ve emek sonrası elde ediliyor. Kozmetik dünyasında belirli oranda suyla karıştırılarak satışa sunulan gül yağı,başta cilt hastalıkları olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlandı.

PEKİ GÜL YAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Gül yağının içerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde cildi kirden arındırarak, canlı ve genç görünmesine yardımcı olur.

Doğal makyaj temizleyici olarak kullanılması önerilen gül yağı, hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.

Hamilelik döneminde kadınların en büyük sorunlarından biri haline gelen cilt lekelerini gidermek için kullanabilirsiniz.

– Alerjik cilt sorunları, egzama ve açık yaralarda tedavi edici rolü olan gül yağı, kuru cildin de adeta kurtarıcısıdır.

Özellikle kış aylarında oluşan kuru cildin gereken nemi alabilmesi için kullanabileceğiniz gül yağı aynı zamanda antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldürmekte etkilidir.

GÜL YAĞI NASIL KULLANILIR?

Gül yağını cildinize uygulamak istiyorsanız mutlaka su ile karıştırmalısınız. Vazelinin içerisine 7-8 damla gül yağı ekleyerek ellerinize ve yüzünüze uyguladığınızda nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde makyaj temizleyici olarak da kullanmak istiyorsanız, mutlaka su ile karıştırıp inceltmelisiniz.

SİVİLCELER İÇİN GÜL YAĞI MASKESİ

MALZEMELER

6 adet gül yaprağı
1 yemek kaşığı gül suyu
1 çay kaşığı uçucu gül yağı
2 yemek kaşığı bal

YAPILIŞI

Gül yapraklarını 3 saat boyunca suyun içerisinde bekletin. Daha sonra gül yapraklarını blender ile püre haline getirin. İçerisine gül yağı, bal ve gül suyunu da ilave ederek güzelce karıştırın. Ardından sivilcenizin üzerine sürüp, 10 dakika bekletin. Soğuk suyla temizleyebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir