Goji Berry (Kurt üzümü) faydaları nelerdir? Goji Berry (Kurt üzümü) nasıl tüketilir?

Süper meyve olarak bilinen ve C vitamini bakımından zengin olan goji berry, tat olarak yaban mersini ve kiraza benzer. İçeriğinde yüksek miktarda antioksidan barındıran goji berry, vücudu bakteri ve virüslerden arındırmada etkilidir. Uzak doğu ülkelerinden ihraç edilerek elde edilir. Bu yüzden aktardan alınır. Hem kuru hem yaş hem de suyu çıkartılarak tüketilebilir. Peki Goji Berry (Kurt üzümü) faydaları nelerdir?

Çin’de bulunan bir meyve olan goji berry ya da wolfberrye kurt üzümü denir. Yüzyıllardır Çin, Kore ve Japonya’da geleneksel tıpta doğal ilaç olarak kullanılır. Latince ismi lycii fructus olan goji berry, son 10 yıldır kullanımı tüm dünyaya yayılmıştır. Ekşi bir tadı olan goji berry, vişneye benzetilir. Suyu sıkılarak içildiği gibi, çiğ ya da kurutularak da tüketilebilir. Günümüzde sıklıkla çayı yapılır. Arama motorunda zayıflamak için aratılan goji berry, yapılan araştırmalarla faydaları kanıtlanmış besinler arasında yer alır. Yüksek antioksidan içeren goji berry, hücre yenilemede etkili olduğundan yaşlanmayı geciktirir. Aynı zamanda sinir hücrelerini yatıştırarak ruhsal hastalıklara fayda sağlar. En az 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan goji berry, kalpten kısırlığa kadar birçok hastalığa  fayda sağlar. Süper meyve olarak bilinen goji berry güçlü bir kan yapıcıdır.

GOJİ BERRY SUYU NE İŞE YARAR?

Goji berry meyvesi Çin’den tüm dünyaya yayıldıktan sonra özellikle Avrupa ülkeleri meyvenin suyunun çıkartarak tüketmeyi tercih etti. Alternatif tıpta güçlü toksin atıcı ilaç olarak görülen goji berinin ağız diş sağlığından sindirim sorunlarına kadar fayda sağladığı tespit edildi. Kalsiyum, selenyum ve çinko bakımından zengin olan goji berry, kemik gelişimine destek olur. Aynı zamanda diyet yapmak isteyenler içinde ideal bir besindir. Yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırırken vücudun enerjisini yükseltir. Aynı zamanda vücutta yağ birikmesini önler.

GOJİ BERRY (KURU ÜZÜMÜN) FAYDALARI NELERDİR? 

– Yüksek miktarda A vitamini içeren goji berry, özellikle göz hastalıklarına fayda sağlar. İleri yaşlarda daha sık görülme ihtimali olan katarak hastalığını engellemek için uzmanlar gıji berry tüketimini önerir. 

Günümüzde de artış gösteren diyabet hastalığı içinde mucize bir besin olan goji berry, kandaki insilün direncini düşürür. 

Yağ yakımını hızlandıran goji berry böylece kilo vermede de etkilidir. Hızla ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için ideal bir besin olan goji berry, bölgesel zayıflama için tüketilebilir. Sindirimi kolaylaştıran goji berry, bağırsak florasını da korur. Kabızlık rahatsızlığının önüne geçer.

İçeriğinde portakaldan daha fazla C vitamini içeren goji berry, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı vücut direncini artıran goji berry, özellikle kış aylarında tüketilerek üst solunum yolları hastalıklarını önlemede etkilidir. Ancak uzmanlar goji berry tüketiminden sonra bol bol su içilmesini tavsiye ediyor. 

Doğurganlık oranını artırır. Rahim duvarını güçlendirir. Kısırlık tedavisinde etkili olan goji berry, aynı zamanda vücudun enerji oranını da artırır.

GOJİ BERRYNİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Kronik ilaç alan kişilerin uzak durması gereken bir meyvedir. Çok aşırısı yüksek tansiyon hastalığına neden olabilir. Bu yüzden uzmanlar goji berrry gibi besinler tüketmeden kan testi yapılması tavsiye edilir. Polen alerjisi olan kişilerin de bu tarz besinler tüketilmesi önerilmez. Aynı zamanda likopene yani besinlere kırmızı olma özelliğini veren maddeye karşı alerjisi olanların da tüketmesi sakıncalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir