Gebelik şekeri nedir? Gebelik şekeri belirtileri neler? Hamilelik şekeri nasıl düşer?

Hamilelik döneminde anne adayının ve bebeğinin sağlık durumunu öğrenmek için uygulanılan testlerden biri olan şeker yüklemesi testini çok kez duymuşuzdur. Anne ile bebeğin hayatını riske sokan gebelik şekerinin hangi hamileliklerde daha sık görüldüğünü ve risklerini sizlere derledik. Gebelik şekeri nedir? Gebelik şekeri belirtileri neler? Gestasyonel diyabet testi nasıl yapılır? Gebelik şekeri tedavisi aşamaları…

Hamilelik döneminde hem anne adayının hem de bebeğin sağlık durumunu kontrol altında tutmak için pek çok test uygulanmaktadır. Bu testler arasında adını sıklıkla duyduğumuz gebelik şekeri testi gelir. Tıp literatüründe ‘Gestasyonel diyabet’ olarak nitelendirilen gebelik şekeri, bebek rahme düşmeden önce kadının vücudunda belirmez iken hamilelik esnasında ortaya çıkar. Kontrol edilemediği durumlarda bebeğe ciddi zararlar verebilen gebelik şekeri hamileliğin 24-28. haftaları arasında ortaya çıkar. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizlere ek olarak ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabilen gebelik şekerinde kan şekeri seviyesi dengede tutularak güç bir doğum yapma riski engellenir, anne-bebeğin sağlığı korunur. Gebelik şekeri testinin riskleri neler? İşte meydana getirebileceği bazı sıkıntılı sonuçlar:

-Bebeğin normalden fazla kiloyla doğması
-Prematüre (Erken) doğum
-Erken doğumdan dolayı bebeğin akciğer gelişiminin tamamlanamaması
-Birtakım metabolik hastalıklar
-İlerleyen zamanlarda bebeğin tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskinin artışı

GEBELİK ŞEKERİ NEDİR? GEBELİK ŞEKERİ KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR?

Hamilelik dönemindeki kadınların ortalama %2-4 kadarında ortaya çıkan gebelik şekeri rahatsızlığı, genel olarak ailesinde diyabet hastası kimselerde, kilolu kişilerde, +35 yaş hamilelikte ve önceki hamileliklerde 4 kg üzerinde doğum yapmış kimselerde daha sık rastlanmaktadır. Hamilelik öncesinde ideal kiloya sahip olma, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz uygulaması, aşırı şekerli gıdalardan uzak durma ve yağ alımını azaltma gibi önerilere kulak verilmelidir.

HAMİLELİKTE DİYABET (ŞEKER) BELİRTİLERİ NELER?

Hamilelik döneminde diyabet sıkıntısı olan anne adaylarının normal standartların üzerinde su tüketmesi, aşırı yemek yeme, hızlı kilo kaybı, gün içerisinde devamlı tuvalete çıkma gibi nedenler hamilelikte şeker belirtileri arasına girmektedir. Hamilelik döneminde şeker yüklemesi testi yaptırılarak daha sonra oluşabilecek problemlerin önüne geçilebilir.

Hamilelikte kan şekeri seviyesi çok yükseldiğinde şu belirtiler görülür:
-Artan susama hissi
-Normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı hissetmek
-Ağız kuruluğu
-Yorgunluk

GEBELİK ŞEKERİNİN BEBEK İÇİN RİSKLERİ NELER?

1- Hamilelikte şekerin farkına varılmadığında bebeğin omuzlarında orantısızlık ve birden kilo artışı görülebilir. Bu durum karşısında normal doğum şansı azalır, sezaryen ihtimali artar. Aşırı kilodan dolayı doğum esnasında felç gibi problemler oluşabilir.

2- Bebeğin kesesinin bulunduğu yerdeki suyun fazla olması doğum şansını azaltır.

3- Gebelik zehirlenmesine bağlı olarak tansiyon sıkıntıları çıkabilir.

GEBELİKTE ŞEKER NASIL ÖLÇÜLÜR? GEBELİK ŞEKERİ TESTİ NASIL YAPILIR?

Hamile kadınlarda şekerin yükselmesiyle görülen Gestasyonel diyabet, çoğunlukla 20. haftadan sonra ortaya çıkar. 24 ve 28.hafta aralığında uygulanan bu test, hamile kadına 50 gram kadar glikoz yüklenmesiyle yapılır. Testin uygulanması esnasında kola bir iğne batırılır ve bu iğne 120 dakika kadar orada bekletilir.

Bazı anneler testte yüklenen şeker miktarı konusunda endişelenebilir. Halbuki 50 gram şeker yalnızca 2 büyük portakal tüketiminden çok farklı değildir. Şeker değeri 140’ın üzerine çıkmışsa, 3 saatlik 100 gram glikoz yükleme testiyle kesin tanı konur.

GESTASYONEL DİYABET RİSKİNE KARŞI UZAK DURULMASI GEREKEN YİYECEKLER!

-Aşırı miktarda tatlı, şeker ve çikolata,

-Geceleri yoğun miktarda meyve,

-Makarna, börek, ekmek gibi un ürünleri,

-Organik olmayan katkılı meyve suları,

-Enerji içecekleri,

-Kafeinli içecekler,

-Hamilelik döneminde diyabet tehlikesinden dolayı sütten de uzak durulmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir