Düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır?

Uyku insan sağlığı için olmazsa olmazlardandır. Vücudun dinlenme sürecini içeren uyku aynı zamanda fayda da sağlar. Konsantreyi artırır ve stresi azaltır bu yüzden kişinin gün içerisinde ortalama 7-8 saat uyku uyuması gerekir. Peki düzenli uykunun sağlığa faydaları nelerdir? Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalıdır? Sizler için haberin detayında sağlıklı uykuya dair merak edilen her şeyi haberin detayına ekledik.

Doğadaki tüm canlıların vücutlarını dinlendirme şekline uyku denir. Uyku gün içinde kişilerin işlevlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları bir zaman dilimidir. Kişi uyurken şuursuz değildir. Tam tersi beyin ve vücudun tüm fonksiyonları açıktır. Ancak kısa süreliğine beyin dinlenir. Vücut bu süre içinde yenilenir. Beyin bu zamanda yeteri kadar dinlenmediğinde kişide unutkanlık, asabiyet, konsantre eksikliği ve stres gibi sağlık sorunlarına neden olur. İnsanın yaşamı boyunca uykunun önemli bir yeri vardır. Uyku beynin önceki gün aldığı bilgiyi ve besini işlemesini destekler. Bir günlük süreçte uyku doğal bir şekilde yerini alır. Yapılan bazı araştırmalarda uyku sırasındaki kişiler EEG yöntemi ile neler yapıldığına bakılmıştır. Beynin dalgalarını izleyen uzmanlar uyku sırasında kişinin neler yaşadığını ortaya koymaya çalışmıştır. Psikolojinin yeniden yapılanması ve hafızanın güçlenmesi için uyku gereklidir. Kısacası uykunun insan sağlığına inanılmaz faydaları vardır.

DÜZENLİ UYKUNUN SAĞLIĞA FAYDALARI NELEDİR?

Merkezi sistemin yenilenmesini sağlar.

Sindirimi düzenler. Kilo almayı yağ tutmayı engeller.

Yaşam kalitesini artırır. Yorgunluk ve stres gibi sağlık sorunlarına zemin hazırlayan sorunları giderir.

Beyni dinlendirdiğinden konsantre oranını artırır.

Kemik ve kasları güçlendirir.

Yapılan araştırmalarda düzenli uyku sağlıklı bir dolaşım sistemini destekler.

Cilt yenilenerek daha parlak daha canlı olmasını sağlar.

İngiltere’de bir araştırma merkezinin sonuçlarına göre; düzenli bir uyku ve erken kalkmanın bazı kanser hastalıklarını önler. Özellikle kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin azaltıldığı görülmüştür. 

SAĞLIKLI BİR UYKU İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Yatmadan öce çay, kahve ve kola gibi içecekler yerine süt ve meyve suyu gibi içecekler tüketiniz.

Uyumadan önce ılık bir duş ya da kitap okuma gibi alışkanlıklar edininiz.

Akşamları duygusal konulardan konuşmayınız. Bu konular sizi olumsuz etkiler. Beynin uyku hormonunu azaltır.

– Gün içerisinde 12:00-13:00 arası yarım saat uyuyunuz. Ancak yarım saatten fazla uyumayınız. Bu gece uykunuzu kaçırabilir.

Yatak ısısının soğuk olmasına özen gösteriniz. Böylece daha çabuk dalmanıza neden olabilir. Aksi halde sıcak bir yatak ortamı vücut sıcaklığınızı olumsuz etkiler. 

Yattığınız odanın zifiri karanlık olmasını daha rahat uyumanızı destekler.

Kurduğunuz alarm sizden bir metre uzakta durması daha faydalı aksi halde vücutta beklenti anksiyetesi oluşur. Yani vücudunuz alarm çalmasını takıntı haline getirir.

Yatacağınız yere yatma vaktinde gidiniz. Bu da 23:00 saati olması daha faydalı olur. Çünkü vücut 23:00 saatinde adrenal sistemi yenilemeye başlar. Çalışmaya başlayan sistemle vücut zehirli hücreleri safra kesesinden idrar ve dışkılama yoluna atar. Ancak vücut bu saatte uyanık olduğunda bu zehirlerin karaciğerde birikme ihtimali vardır. 

Yatma ve uyanma saatinizi değiştirmeyiniz.

Sizi rahatlatacak uygulamalar yapabilirsiniz. Esneme ve gerilme gibi…

Kilonuzu koruyunuz.

Kronik hastalığınız yoksa ilaç tüketmemeye dikkat ediniz. İlaç yerine doğal yöntemler deneyiniz.

Yapılan araştırmalarda yatağa çorapla girmek gece uykularını tamamen böler.

Akşam yemeğinden sonra 1 saatlik yürüyüş ya da bisiklet sürme uykunuzun gelmesine neden olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir