Doğum yaşı en geç kaç olmalı? Anne olmak için ideal yaş aralığı nedir?

Bebek düşünen çiftlerin çocuk sahibi olma kararını verirken göz önünde bulundurmaları gereken belli başlı bazı önemli kriterler vardır. Bu kriterler sağlandığı takdirde sağlıklı anne ve baba adayı olma yolunda başarılı bir şekilde ilerleyecek olan çiftlerin bilmesi gereken önemli noktaları sizlere derledik. Peki ideal hamilelik yaşı kaçtır? Doğum yaşı en geç kaç olmalı? Kadın ve erkeklerde doğurganlık en fazla ve en az ne zaman olur? İleri yaşta hamile kalınabilir mi? İşte cevapları…

Dünyanın en güzel duygularından bir tanesi olan anne ve baba olma hissi, pek çok kimsenin hayalini kurduğu ve onu gerçekleştirmek için çeşitli yollar denediği bir durumdur. Evlilik yolundaki çiftlerin düğün sonrasında acele ettiği ya da birkaç sene sonrasına ertelediği çocuk planı, alınması gereken en önemli kararlardandır. Çiftlerin ‘Ne zaman çocuğa sahip olmak istedikleri ve kaç çocuk düşündükleri’ evlilik öncesinde konuşulması gereken en temel ve doğal konulardan biridir. Anne ve baba olmak isteyen kişilerin bu isteklerini kolay gerçekleştirmeleri ve hayal kırıklığı yaşamamaları için doğru zamanda hamilelik planlamaları önemlidir. Sadece anne adayı olacak olan kadının değil baba adayı olacak olan erkeğin de kendini babalığa hazır hissetmesi ve gerekli kriterlere sahip olması gerekir. Maddi ve manevi tüm hazırlıklara göğüs gerebilecek olan çiftlerin anne ve baba olmaları yolunda donanımlı bir bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. İdeal hamilelik yaşı kaçtır? Anne ve baba olmak için en sağlıklı yaş hangisidir? En geç kaç yaşında hamile olunmalı? Anne ve baba olmak isteyenlere rehber niteliğinde bilgiler…

İDEAL HAMİLELİK YAŞI KAÇTIR? HANGİ YAŞTA ANNE OLUNMALI?

Üreme dönemindeki kadınlarda yaşın büyümesiyle birlikte doğurganlık oranı azalmaktadır. Bunun sebebi ise yumurtalıkların yaş ilerledikçe kalitesizleşmesi ve sayısının azalmasıdır. Annelik duygusunu tatmanın ve eş olmanın aslında belli bir zamanı ya da yaşı yoktur. Fakat belirli bir yaşın ardından, eşlerin beklentisi ya da bebek bakımına ilişkin beklentiler bireyleri zorlayabilir. 

Evliliğin ideal ortamını ve yaşını araştıran uzmanların verdiği bilgilere göre, Geleceğe dair birikimlerinin yapılmadan evliliğe karar vermek, bebek için sakıncalı olabilir. Annelik için en uygun yaşlar 25 ile 30 yaş arasıdır. Bu yaş aralığında olan bir anne adayı, daha üretken bir dönemdedir ve çocuğuna, evine, eşine olan sorumluluklarını titizlikle yerine getirir.

Erkenden evliliğe adım atan çiftlerde ise tam olarak verim alınamadığı için anne daha kendi gelişimini tamamlayamadığında, sorumlu olduğu eşine ve çocuğuna karşı da kendini yeteri kadar bilinçli hissedemeyebilir. 

DOĞURGANLIK EN FAZLA VE EN AZ HANGİ YAŞLARDA OLUR?

Kadınlarda doğurganlık ihtimalinin en fazla olduğu yaş aralığı 20’li yaşlarda iken, 32’den sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. 37 yaş civarında birden düşük yaşayan üreme organı 40’lı yaşlarda kaybedilir. Erkeklerde ise doğurganlık ihtimali 50’den sonra azalır. Bu yaşlardan sonra anne ve baba istisnai bir durumdur.

KAYNAK : OP. DR. BANU ÇİFTÇİ’YLE HAMİLELİK & DOĞUM KİTABI

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir