Çocukların bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemi güçlendirici besinler

Enfeksiyon ve hastalıklarla savaşarak vücudu koruyan bağışıklık sisteminin güçlü tutulması yediden yetmişe herkes için önemlidir. Vücut direnci düşük olan kimselerin virüse karşı korunması için sağlıklı beslenmesi gerekir. Bizde çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketebileceğiniz karışımları sizlere derledik. Çocukların bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? İşte çocuklar için faydalı karışımlar…

İnsan sağlığı için vücudun hastalık saçan çeşitli mikroplarla ve soğukla baş edebilmesi için bağışıklık sisteminin güçlü olması büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle de salgın virüslere karşı korunmak için her zamankinden daha çok dikkat edilmesi gereken beslenme programında ve basit egzersiz hareketleri ile bağışıklık sistemi güçlendirmeye çalışılmalıdır. Vücut direnci düşük olan kimselerin diğer kişilere göre daha hızlı ve yaygın yenik düştüğü hastalıklarda çocuklarımızı korumalı ve sağlıklı beslenme şekillerine önem vermeliyiz. Dışarıda kol gezen hastalıklara karşı çocuğunuzu korumak istiyorsanız, beslenme programında bağışıklık sistemini güçlendirecek karışımlara yer verebilirsiniz. Peki çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Bağışıklık sistemi güçlendiren tavsiyeler neler? İşte çocuğunuzu mikroplara karşı korumasının yanı sıra gelişimine de yardımcı olacak bağışıklık sistemi güçlendirici mucizeler şunlardır:

ARI SÜTÜ- BAL

Kanser rahatsızlıklarına karşı kalkan görevi gören arı sütünün yararlarının içinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi de bilinmektedir. Antioksidan bakımından şifalı olan bal ile karıştırarak, 1 çay kaşığı kadar günlük tüketilebilir.

ZENCEFİL- ZERDEÇAL

Bağışıklık sistemini güçlendiren zencefil ile zerdeçalı yoğurt ile karıştırılarak çocuğunuza yedirebilirsiniz. Günde 1 kase yoğurda 1’er çay kaşığı zerdeçal ve zencefil koyun.

MUZ- YOĞURT

Sevilen meyvelerden biri olan muzu yoğurt ile karıştırarak çocuğunuza verebilirsiniz. Bu karışım bağırsakları çalıştırma özelliğine de sahiptir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN TAVSİYELER!

Peki çocuklarda bağışıklık sistemin güçlenmesi için ne yapılmalı? İşte ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenler…

1- Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için olmazsa olmaz diyebileceğimiz ilk kriter, dengeli ve kaliteli beslenmekten geçer. Bu nedenle çocuğunuza sağlam bir kahvaltı yaptırmayı ihmal etmeyin.

2- A vitamini bakımından oldukça zengin olan yumurtayı çocuğunuza her gün 1 adet yedirin.

3- Fındık, kuru üzüm ve ceviz gibi kuruyemişleri kış boyu tüketin.

4- Özellikle de göz sağlığı için oldukça önemli olan balık tüketimine önem verin.

5- Bol vitamin ve mineralli olan meyveleri çocuğunuzun ara öğünlerinde tüketmesini sağlayın.

HANGİ SEBZE HANGİ HASTALIĞA İYİ GELİR? SAĞLIKLI BESİN ÖNERİLERİ

Hastalıkların sıklıkla görüldüğü kış aylarında, vücudu mikroplara karşı korumak oldukça önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle doğrudan ilişkili olan beslenmede doğru sebzeler tüketilirse hastalıklara karşı korunabilir. Peki bu dönemde hangi sebzeler tüketilmeli? İşte sebzelerin hastalıklar üzerindeki etkisi…

Brüksel lahanası: Bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleyerek kanser ve diyabet riskini azaltır.

Lahana: Posa bakımından zengin olan lahana, mide ve bağırsakları korur.

Pazı: Göz rahatsızlıklarına ve beyin gelişimine karşı etkilidir.

Brokoli: Bağırsakları korur ve kolestrolü azaltır.

Kereviz: Alzheimer rahatsızlıklarına karşı koruyucudur.

Balkabağı: Cildin yaşlı görünmesini önler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir