Bebek egzersizleri nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici egzersizler

Biz yetişkinlere göre çok daha hassas ve narin olup, dokunmaya kıyamadığımız bebeklerde uygulanabilecek bazı basit egzersizlerle gelişimine olumlu yönde katkı sağlayabilirsiniz. Bebeklik döneminde yapılabilecek en faydalı hareketleri yapılışları ile birlikte sizler için derledik. İşte bebeklerin kaslarını güçlendiren en etkili egzersiz hareketleri…

0-1 aylık (Yenidoğan) dönemindeki bir bebeğin en fazla yapabileceği hareketler kısa süreli başlarını kaldırma, gülümseme, kafasını sağa-sola çevirme gibi hareketler olsa da zamanla uzanma, tutma, yatma dönme, emekleme ve yürüme gibi hareketleri de sergileyecektir. Bu hareketleri güçlük çekmeden yapabilmeleri için belli oranda kas güçlerine sahip olmaları gerekir. Bebeklerin 2-6 aylık gelişim sürecinde egzersiz hareketleri uygulamaları, hem fiziksel hem de ruhsal anlamda oldukça önemli olduğundan sizde bazı kas egzersizleri uygulayarak motor gelişimine olumlu yönde katkı sağlayabilirsiniz. Peki, bebeklerde hangi egzersizler uygulanmalı? İşte yapmanız gerekenler…

İLK KALDIRIŞ ÖNEMLİ…

İlk olarak bebeğinizi sırt üstü yatırıp, elleriyle parmaklarınızı tutmasını sağlayın. Bu esnada bebeğinizin bileklerini kavrayarak önce sağ kolunu daha sonra sol kolunu havaya nazikçe kaldırın. Aşağı- yukarı hareketlerle egzersize bu şekilde başlayın.

Bebeğinizi yüz üstü yatırır pozisyonda tutun ve kollarını hafifçe yukarı doğru tutarak kaldırmaya çalışın. Bu hareketi ilk defa yapıyorsanız, bebeğinizde ters bir hareket uygulamamak için oldukça dikkatli olmalısınız. Bebeğiniz 2. ayına gelmişse başını rahatlıkla kontrol edebilir.

KAS VE EKLEMLERİ ÇALIŞTIRIN!

Yine bebeğinizi sırt üstü yatırır pozisyonda kollarını sağ ve sol çapraz yönlerinde germe hareketleri yapın. Ardından ‘paraşüt hareketi’ olarak tanımlanan kolları yana doğru açma hareketlerini uygulayın.

Bebeklerin ilk altı ayındaki en önemli uygulamalardan biri de kalça eklemlerinin çalıştırılmasıdır. Bacaklarını aşağıdan yukarı doğru hareket ettirerek germe hareketlerini uygulayın. En az 10 kere bu şekilde devam ettikten sonra aynı işlemi diğer bacakta devam ettirin. Gün içerisinde 4-5 kez bu egzersizi uygulayın.

BEBEKLERDE MEKİK NASIL ÇEKİLİR?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi mekik hareketini bebeğinize de uyarlayabilirsiniz. Sırtüstü konumda yatırdığınız bebeğinizi hafif oturtur gibi öne doğru çekin. Bu hareket kol, omuz ve sırt kaslarını güçlendirecektir. Bebek daha 6 haftalıkken yapılabilir. Başını tutamıyorsa kollarını çekmek yerine sırtından destekleyerek elinizi omuz ve sırtına koyup ensesini de tutarak hareketi yapın.

Bebekler için mekik egzersizi yapabilirsiniz. Nasıl mı? Sırt üstü yatar pozisyondayken kollarından hafifçe oturur pozisyona doğru çekin. Bu şekilde omuz, kol ve sırt kasları güçlenecektir. Hatta bu esnada bebekler doğal olarak karın kaslarını büküyor ve başını tutmaya çalışırken boyun kaslarını çalıştırıyor olacak. Bu mekik egzersizini 6 haftalıkken yapmaya başlayın. Eğer başını tutma konusunda zorlanıyorsa ön kollarından çekmek yerine sırtından destek verin; yani ellerinizi omuz ve sırt bölgesine koyup, ensesini de tutarak bu hareketi yaparken ona destek sağlayın.

BEBEKLERDE BİSİKLET ÇEVİRME HAREKETİ

Özellikle de kolik sancısı görülen bebekleri rahatlatacak bir hareket olan bisiklet; kalça, bacak, diz ve karın kaslarını harekete geçireceği için oldukça etkili bir harekettir. Sırtüstü yatan bebeğinizin bacaklarını pedal çeviriyor gibi hareket ettirip 3 ila 5 kez tekrarlayın; mola verip tekrar uygulayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir