Çocuklarda erken ergenlik belirtileri neler, nasıl önlenir? Erken ergenliğe neden olan yiyecekler

Ergenlik dönemi öncesindeki bazı kriterler özellikle de kız çocuklarında erken ergenliği tetiklemektedir. Kız ve erkek çocuklarının normalden daha erken yaşlarda ergenliğe girmesini önlemek için dikkat etmeniz gerekenleri sizlere derledik. Erken ergenlik nedir, erken ergenlik belirtileri neler? Kız çocuklarında erken ergenlik çözümü nedir? Erken ergenlik neden olur? Kızlarda ve erkeklerde ergenlik dönemi belirtileri…

Günümüzdeki ailelerin genelinde yaşanan ve kaygı veren durumlardan biri olan erken ergenlik için uzmanlar, kız çocuklarının 8 yaşından önce (Meme tomurcuklanması ve tüylenmeyi) erkeklerde ise 9 yaşından önce (Yumurtalık hacminde artış) gibi cinsiyet belirtilerinin ortaya çıkmasını ‘Erken ergenlik’ olarak nitelendiriyor. Erkeklere nazaran kızlarda daha sık karşılaşılan erken ergenlik durumunun ortaya çıkmasındaki fazlalık kilolar, genetik ya da hormonal durumlar, endokrin bozucular, anne- babanın boşanması gibi başlıca bazı etkenler çocuklarda erken ergenlik durumunu tetikleyebilir. Anne ve babaların çocuklarında şüphelendikleri erken ergenliğin olup olmadığını anlayabilmenin en etkili yolu tahminlerle yürümek değil güvenilir bir klinikte gerçekleştirilen fizik muayenesidir. Eğer doktor erken ergenlik sebepleri arasında organik bir rahatsızlık tespit etmişse ilk önce bu hastalığın tedavisine yönelik uygulamalar yapılır. Erken ergenlik tedavi yöntemleri arasında geçen ergenlik iğnesi veya aşı tedavisi şeklinde duyduğumuz etkili ilaçlar sayesinde Hipofiz bezinin ergenlik hormonlarını salması engellenir. Kalçaya ya da bacağa uygulanabilen bu aşılar deri altına veya kasın içine de yapılabilmektedir.

ERKEN ERGENLİK NEDİR? ERKEKLERDE VE KIZLARDA ERKEN ERGENLİK BELİRTİLERİ

Kızlarda meme büyümesi erkeklerde ise testis yani yumurta büyümesi ile beraber ilk ergenlik işaretlerinin temelleri atılmış olur. Devamında cinsiyete yönelik organların gelişmesi, boyun hızlıca uzaması ve tüylenmelerle beraber ergenliğe geçiş başlanır. Herkeste farklı olması ile beraber genel anlamda bakacaksak normalde kız çocuğu 10 yaş civarında ergenliğe erkek çocuğu ise 11 yaşında girerken, her iki cinsiyetin de ergenlik belirtilerini bu yaşlardan daha önce görülmesi ile ‘Erken ergenlik’ kavramı ortaya çıkar.

KIZLARDA ERGENLİK DÖNEMİ BELİRTİLERİ

– İlk adetin görülmesi
– Meme tomurcuklanması
– Koltuk altı ve vajinada kıllanma
– Akıntı gelmesi
– Göğüslerde hassaslık
– Cilt problemleri

ERKEKLERDE ERGENLİK DÖNEMİ BELİRTİLERİ

– Testislerin büyümesi
– Penis boyutunda artış
– Sivilce ve siyah nokta artışı
– Boy uzaması
– Kıllanma

ERKEN ERGENLİĞE NEDEN OLAN YİYECEKLER NELER?

Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Selim Kurtoğlu, son zamanlarda artış görülen erken ergenliğin ana kaynağının endokrin problemlerinden kaynaklandığını söyledi. Endokrin bozucu maddelerin erken ergenliği tetiklediğini belirtmesinin yanı sıra bu maddelerin neler olduğuna da şu şekilde değindi:

İçerisinde soya maddesi olan bisküviler, sucuk, salam, sosis, mayonez, ketçap, cips gibi gıdalar erken ergenliğe yol açmaktadır. Ayrıca içerisinde lavanta bulunan ürünlerden duş jeli ya da kozmetik ürünler de erken ergenliğe yol açıyor. 

KIZ ÇOCUKLARINDA ERKEN ERGENLİK DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR!

Kız çocuklarının kullandıkları şampuan, deodorant ve parfümlerdeki bazı kimyasal maddelerden dolayı ergenliğe daha erken vakitte girdikleri tespit edildi.

Yaşları 9 -13 civarı olan toplam 179 kız çocuğu ile 159 erkek çocuğunun vücudundaki kimyasalları her 9 ayda bir test eden araştırmacılar, ortaya çıkan değerleri, annelerinin hamilelik sürecindeki kimyasal değerleriyle karşılaştırdı.

HAMİLELİKTE KİMYASALA MARUZ KALMAK ERKEN ERGENLİĞİ TETİKLİYOR!

Araştırmanın sonuçlarına göre, hamilelikte kimyasalların etkisinde kalmış olan hamilelerin çocuklarının diğerlerine göre daha erken yaşta ergen olduğu ortaya çıktı.

Araştırma ekibinin başındaki Kim Harley, “Aynı zamanda, 9 yaşında vücudunda yüksek seviyede paraben bulunan kızların daha erken ergenliğe girdiklerini tespit ettik. Bulgularımız, ortamdaki kimyasalların erken ergenlikte rol oynayabileceğine ilişkin hipotezi destekliyor” ifadesini kullandı.

ÇOCUKLARI ERKEN ERGENLİKTEN KORUYACAK TEDBİRLER

Annelerin kızlarıyla ilgili en çok korktukları durumlardan biri de erken dönemde ergenliğe girmeleridir. Günümüzde gençler arasında sıklıkla tüketilen fastfood yiyecekler, kişide uykusuzluk ve obezite gibi bir çok sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Uzmanlar tüm bu sağlık sorunlarının çocuklarda erken ergenliğe neden olabileceğini vurguluyor. Bu nedenle özellikle de anneler, erken ergenlikle mücadele konusunda bilgi sahibi olmalılardır. Peki alınabilecek önlemler nelerdir?

1- Hamilelik döneminde kesinlikle sigara tüketilmemeli ve aşırı kilo alımına gidilmemeli.

2- İlk altı ay yalnızca anne sütü tüketilmeli, ek besine geçiş döneminde yoğurt, meyve püreleri, çorbalar ve 7 aydan sonra köfte şeklinde verilecek kırmızı etle beslenmeli.

3- Çocukluk döneminde durağan bir yaşam yerine hareketli bir yaşam teşvik edilmeli.

4- Düzenli ve dengeli uyku miktarıyla fazla kilo alımı engellenmeli.

5- 8 yaşından önce tüylenme sorunu görülüyorsa mutlaka uzmana gidilmeli.

6- Aile arasında erken dönemde ergenliğe giren birileri varsa genetik tarama yapılmalı.

7- Okul dönemindeki çocukların hareketsiz geçen hayatları, kilo alımıyla beraber erkenden ergenlik dönemine girilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle çocukların hareket etmesi sağlanmalı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir