Ergenlerde öfke sebebi nedir, ruhsal değişimler neler? Ergenlik sorunları ve çözümleri

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla neredeyse her gün evde kavga ediyor ve iletişim kurmakta güçlük çekiyorsanız, büyüğü olarak ona sabır göstermek ve alttan almak size düşüyor. Onlarla bazı kurallar çerçevesinde hareket edebilmeniz anlaşmanızı kolaylaştırabilir. Peki ergenlerle iletişim nasıl olmalı? Ergenlikte görülen problemler neler? Ailelerin ergen çocuklarına yaklaşımı nasıl olmalı? Ergenlikte ruhsal değişimler…

Ergenlik dönemindeki bir bireyin aile içerisindeki diğer fertlerle iletişim kopukluğu yaşaması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Geçici ama can sıkıcı bir süreç olan ergenlik döneminde anne ve babalar da çok büyük bir sıkıntıya düşer. Ergenlik dönemi herkeste aynı şiddet ve özelliklerde görülmez iken bu süreç içerisinde yaşanabilecek ruhsal problemlerin bir an evvel çözüme kavuşması için yollar aranabilir. Hem fiziksel hem de ruhsal farklılıkların yoğun olarak yaşandığı ergenlik döneminde ailelerin ergen çocuğuna olan tutumu son derece önemlidir.  Her şeyden önce aileler bu durumun sadece gelip geçen bir dönem olduğunu düşünmeli ve bunu düşünerek büyük bir sabırla çocuklarına hassas bir şekilde davranmalıdır. Bazı aileler çocuklarına söz dinletebilmeleri için ev içerisinde belli başlı kurallar koyarak disiplini kurmaya çalışır. Peki bu kurallar ne kadar doğru? İşte ailelerin ergen çocuklarına kural koyarken dikkat etmeleri gerekenler…

Aile içerisinde yalnızca ergenlerin değil evde yaşayan tüm fertlerin uyması gereken kurallar vardır. Ergen kişiler ebeveyninin onun güvende olması, kaygılandığı ve sorumlu hissettikleri için kurallar koyduğunu bilmelidir. Ebeveynler kuralları kendi istekleri ve ergen kişinin istediklerine hitap ederek koymalıdır.

Kurallar mümkün olduğunca az ve net olmalıdır. Kurallara uyulmadığı takdirde ergeni azarlamak yerine olumlu pekiştirmelerde bulunmak, daha dikkatli olmalarına teşvik edecektir.

ERGENLİK DÖNEMİNDE ÇOCUKLARA YAKLAŞIM NASIL OLMALI?

Ergenlik dönemine giren çocukların bu evrede normal zamanlarına göre daha alıngan, stresli, mutsuz ve içine kapanık olduğu görülmektedir. Ruh sağlığı yerinde olmayan insanlar, günlük yaşantı içerisinde karşılaştıkları olumsuz durumlar karşısında daha farklı tepki gösterebilirler. Kimisi bu tepkilerini şiddet yoluyla gösterirken kimisi de sessiz kalıp içine atmayı tercih eder. Aileler, tüm bu davranış bozukluklarına doğru zamanda ve doğru yerde müdahale etmediği zaman ise sorunlar git gide daha da büyür.

Ergenlik dönemine giren çocukların en sık şikayet ettiği durumlardan birisi de ailelerinin onları yeterince serbest bırakmadıklarını düşünmeleridir. Bu durumda ne yapacakları konusunda çaresiz kalan ebeveynler, koydukları kurallarda ya çok katı ya da çok rahat olabiliyor. Peki hangisi doğru? İşte yanıtı…

– Çocuğunuzun ”Bana karışamazsınız, Ben artık çocuk değilim, Kendi kararlarımı kendim verebilirim.” cümlelerine sık sık maruz kalıyorsanız, işe ilk önce sabırlı olmakla başlamalısınız.

– Özgürlük olarak gördüğü şeyi her istediğini yapma anlamına gelmediğini ve heves uğruna gerçekleştirilen fevri davranışların bedelinin neler olabileceği konusunda muhabbet etmelisiniz.

– Parasını istediği yere harcamak isteyen çocuğunuza izin verecekseniz eğer parası bittiğinde sonuçlarına katlanması gerektiğini net bir şekilde anlatmalısınız.

– Hangi konuda konuşursanız konuşun üslubunuz kesinlikle akıl ya da öğüt verici olmamalıdır.

ERGENLİK DÖNEMİNDE İLETİŞİM…

– Öfke kontrolsüzlüğü durumunda yükselen seslere karşı duruşunuzu bozmayın, çocuğunuz davranışınıza göre şekil alacaktır. Sakinleşmesini bekleyin.

– Annesi ve babası olarak ona hiçbir şekilde eleştirici bir tutum sergilemeyin.

–  Olaylar karşısında direkt olarak suçlamak yerine onu dinlemeyi tercih edin.

– Başarısız olduğu durumlarda pes etmesine izin vermeyin.

– Moralinin bozuk olduğu anlarda ne olursa olsun yanınızda olduğunu hissettirin.

– Suçlayıcı cümleler kurmak yerine onunla senli-benli konuşun.

ERGENLİK DÖNEMİNDE HANGİ SORUNLAR GÖRÜLÜR?

Yetişkin bir birey olma yolundaki bir ergenin günlük yaşantı içerisinde karşılaştığı en büyük sorunlar ise şu şekildedir:

1- Erken ve geç erinlik:

Genetik ve çevresel etkenler göz önünde bulundurulduğunda erinlik belirtileri olması gerekenden daha erken ya da geç bir şekilde sonuçlanabilir. Erken dönemde erinliğe giren kişiler aşırı saldırgan olurken, geç dönemlerde kıskançlık ve güvensizlik görülür.

2- Şişmanlama:

Boyuna nazaran olması gerekenden daha fazla bir ağırlığa sahip olan kişilerde yaşadığı stresli durumlarla beraber kilo artışı görülebilir. Erinlik dönemindeki kişilerde organlar birbirleriyle orantısız geliştiğinden dolayı şişmanlığa bağlı huzursuzluklar artabilir.

3- ‘0’ bedene düşme isteği:

Kilosundan memnun olmayıp kilo vermeye çalışan kişiler, Anorexia Nervosa rahatsızlığına yakalanabilir. Bu nedenle erinlik dönemindeki kişilerin kilo vermesi için uyguladığı diyetlerin yapılmaması gerektiği konusunda uyarılmalıdır.

KIZLARDA VE ERKEKLERDE ERGENLİK BELİRTİLERİ:

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir