Buzun cilde faydaları neler? Buz sivilceye sürülür mü?

İçecekleri soğuk tutmak ya da bir yere çarptığımızda şişmemesi gibi farklı alanlarda kullanılan buz küpleri, kadınların cilt bakımına da girdi. Sivilceleri gidermek aynı zamanda göz altı morluklarının giderilmesi için kullanılması önerilen buzun cilde bilinmeyen faydalarını sizler için derledik. Peki buz yüze sürülür mü? Buz yüze iyi gelir mi? Soruların yanıtı haberimizin detaylarında.

Suyun dondurulması ile elde edilen buz, renksiz ve kristal yapılıdır.  Kuvvetli hidrojen bağları, moleküller arasında daha çok boşluk kalmasına yol açtığından, buz sudan daha hafiftir. Sıcak havalarda daha çok işe yarayan buz, içeceklerin soğutmak, ferah ferah içmek için kullanılırken, saça yapışan sakızı kolayca ayırmaya da yarıyor. Uzmanların yaptığı bir açıklamaya göre kırışıklardan sivilcelere kadar cilt bakımında da kullanılabileceği yönünde oldu. Cilde buz uygulamak ne açıdan faydalıdır diye öğrendiğiniz zaman, buz cildinizin yeni en iyi arkadaşı olabilir. Buzun cilde sandığınızdan daha fazla faydası bulunuyor. Peki bu faydalar neler? Gelin birlikte buzun cilde faydalarını öğrenelim…

Buz sıkılaştırıcı özelliği sayesinde, genişleyen gözeneklerin küçülmesine yardımcı olan en pratik bir bakım yöntemidir. Bu bakım aynı zamanda kan dolaşımını tetikleyerek, cildin sağlıklı ve genç görünümü sağlar. Eğer buz yöntemi ile gözeneklerinizi sıkılaştırmak istiyorsanız bir kaç tane buzu temiz beze sarın. Ardından 15-30 saniye aralıklarla yüzünüze sürün. Bu uygulamayı günde birkaç kez yapabilirsiniz.

Buz yalnızca cilt bakımında değil çıkan sivilcelerinde azalmasında büyük rol oynuyor. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırdığı için sivilcelerin kolayca yok olmasını sağlar. Buz ayrıca ciltte biriken yağ ve kir parçalarını giderir. Böylece sivilcelerin neden olduğu ağrı, iltihaplanma gibi sorunların önüne geçilmiş oluyor. Buz küplerini temiz beze sarıp, birkaç saniye sivilcelerin üzerinde tutun. Ara ara hafifçe bastırın. Kolayca sivilcelerinizden kurtulmak için günde iki kez deneyebilirsiniz.

Göz altı morlukları kan dolaşımının yavaşladığı kişilerde daha fazla görülür. Buz yöntemi ile hem göz altı morluklarından hem de göz altı torbalarından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Temiz beze sarılmış buz küplerini göz altınızda kısa süreli bir şekilde tutun. 

BUZUN DİĞER FAYDALARI;

Cilt hücrelerini harekete geçiren buz, ciltteki koyu renkliliği giderip beyazlamasını sağlar. 

Kan dolaşımının arttıran buz, ciltteki solgunluğu giderip canlı görünmesine yardımcı oluyor.

Buz küpleri güneş yanıkların geçmesinde de oldukça etkilidir. Güneş yanıklarıyla başınız dertteyse temiz beze sarıp cildinize uygulayın. Direk temas etmemesine özen gösterin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir