Bilim insanları uyardı! Gençler tehlike altında…

Yapılan araştırmalarda 18-30 yaşları arasındaki gençlerin kafasının arka kısmında büyüme saptandı. Normalde yetişkinlerde ileri yaşlarda görülen bu durumun gençlerde görülmesi konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu. Yanlış oturma pozisyonundan tutunda cep telefonu kullanımına kadar bir çok nedenden dolayı beyindeki bu kemikte büyüme yaşandığı varsayıldı.

Normal bir insanda yaşlılık evresinde vücutta ciddi komplikasyonlar yaşanır. Bunlardan en ilginci de kemiklerdeki değişimdir. Avustralya’daki Sunshine Coast Üniversitesi’nde ise bu değişim üzerinde yapılan bir araştırmada değişimin 18-30 yaşlara düştüğü tespit edildi. Bu durum mekanik yük olarak adlandırıldı.

Normalde 40 yaşı ve altındaki kişilerde görülmesi neredeyse imkansız olan kemik büyümesine değişen çevresel etkinin yanı sıra, beslenme, yanlış oturma, uzanma pozisyonları ve en önemlisi de cep telefonu kullanımıdır.

Cep telefonu kullanımında; boynun aşağı doğru kayması, omurilikten beyne kadar olan tüm kısmı olumsuz etkiler. “Boynuz” şeklinde bir kemiğin çıkmasına sebebiyet veriyor. Günümüzde yaygın olan masa başı çalışma ya da sıklıkla tablet telefon kullanımından vazgeçilmezin imkansız olduğu ancak doğru şekilde kullanılması ve kullanırken vücuttaki duruşa dikkat edilmesi öneriliyor. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir