Biberin faydaları nelerdir? Sabah kahvaltıda çiğ biber yerseniz ne olur?

Birçok çeşidi olan biberin insan sağlığına olumlu etkileri vardır. Özellikle sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilen biber vücudun gün boyu direncini artırarak yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önler. Peki biberin faydaları nelerdir? Sabah kahvaltıda çiğ biber yerseniz ne olur? Sizler için sık sık tükettiğimiz biber hakkında merak edilenleri araştırdık. Haberin detayında bibere dair her şeyi bulabilirsiniz.

Dolmalık, sivri ve çarliston olmak üzere üç çeşidi olan biberin içerisinde beta karoten, A, P, K, B1, B2 ve E vitaminleri ve mineralleri bulunur. Uzmanlar salata ve yemeklerin ana maddesi olan bu besinin çiğ halinin sağlığa birçok faydası olduğunu belirtiyor. Bol sulu alanlarda yetişen biber güneşte kaldıkça kızarır ve tadı acı olur. Patlıcan ailesine ait olan biber dolma, cin ve acı olmak üzere üç çeşidi vardır. Ülkemizde sıklıkla tüketilen biber güneşte kurutulup toz haline getirilerek pul biber ya da yeşil halde ufalanıp karabiber olarak kullanılır. C vitamini bakımından oldukça zengin olduğundan güçlü bir antioksidan özelliğine sahiptir. Yemeklerde salçası yapılarak da kullanılan biberin ciğ ve acı olmayan hali sindirimi düzenlemede ve sinir sistemini yenilemede etkilidir. Bu özelliği sayesinde uzmanlar sabah kahvaltılarında tüketilmesini tavsiye eder. Kahvaltıda tüketilen biber hem iştah açar hem enerji verir. Ayrıca abuc cubur isteğini azaltarak vücudun sağlıklı besinler tüketmesini sağlar.

BİBERİN FAYDALARI NELERDİR?

C vitamini bakımından zengin olan biber bağışıklık sistemini serbest radikali hücrelerden arındırarak hastalıklara karşı kalkan oluşturur.

Karnosik asit bakımından zengin olan biber sinir hücrelerinin sayısını artırarak hafızayı güçlendirir.

Uzmanlar özellikle kış ayları boyunca tüketilmesini tavsiye ettiği biberi antioksidan özelliği sayesinde virüs ve bakterilerin vücuttaki etkilerini azaltır.

Sindirim hastalıklarından yaygın olan gaz sıkışması ve hazımsızlık gibi problemlerin yaşanmasını önler.

Yapılan bazı araştırmalarda migren ataklarını azaltmada etkili olduğu tespit edilmiştir. 

Yaşlanma ve kırışıklığı azaltarak cildin dermis tabakasını yenilemeye yardımcı olur. Akne ve sivilce oluşumunun önüne geçer. 

Kilo vermek isteyenler için güçlü bir enerji ve tok tutucu besindir. 

SABAH KAHVALTIDA ÇİĞ BİBER YERSENİZ NE OLUR?

Sabah kahvaltısında 2 tane tüketilen çiğ biber, besinlerle beraber vücudumuza giren zararlı bakterileri idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atmamıza yardımcı olur. 

Düşük kaloriye sahip biber salata ve yemeklerin yanında çiğ olarak tüketildiğinde içerdiği yüksek lif sayesinde tokluk hissi verir. Bu özelliği sayesinde kilo vermede yardımcı besinler arasında yerini alır. 

Vücudumuzun en çok ihtiyacı olan vitaminlerden biri olan P, doğa da çok az besinde bulunur. Bu nadir besinlerden biri de biberdir. Biberde oldukça fazla olan P vitamini cildimizdeki yaşlanma hücrelerini azaltarak cildin genç görünmesini sağlar. Aynı zamanda damarları da güçlendiren bu vitamin kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır. 

Güçlü antioksidan mineralleri sayesinde bağışıklık sistemindeki yararlı hücrelerin sayısını artırarak vücudu kansere karşı korur. 

Acısız çiğ biber midedeki asit oranını dengeleyerek ülser ve mide yaralarının oluşumlarını engeller.

İçerdiği C ve A vitaminleri ileri yaşlarda görülme ihtimali olan katarak hastalığının riskini azaltır.

Adet dönemlerinde çiğ tüketilen biber rahimdeki iltihapların vücuttan atılmasını destekler.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir