Bebeklerde çapak nasıl temizlenir? Bebeklerde göz çapaklanması neden olur ?

Neredeyse tüm bebeklerde en az 1 defa bile olsa muhakkak görülen çapaklanma sorunu, her annenin yaşadığı bir durumdur. Bebeklerde görülen çapaklanmanın nedenleri bilinmeli ve ona göre erkenden önlemler alınmalıdır. Bebeklerde çapak temizliği nasıl yapılır? Anne sütü bebeklerde çapaklanmaya iyi gelir mi? Bebeklerde çapaklanma masajı nasıl yapılır? İşte bebeklerde çapaklanmaya en iyi gelen yöntemler…

Annelerin yeni doğan bebeklerinde sıklıkla karşılaştıkları manzaralardan biri de çapaklanma problemidir. Genelde uzun süreli uykudan kaynaklandığı ve doğal bir salgıdan ibaret olduğu düşünülen çapaklar anneden bebeğe geçebilen enfeksiyon ya da hastalıkların ilk işaretleri olabiliyor. Alerji, göz nezlesi, sinüzit ya da göz iltihabı gibi sebeplerden dolayı da ortaya çıkan bu çapaklar eğer çok sık görülmeye devam ediyorsa bebeğin sağlığı için muhakkak doktor kontrolünde bulunulmalıdır. Göz kapağının etrafında, göz pınarı dediğimiz gözün en iç kısmında sarımsı ve yapışkan sıvı ile ortaya çıkan çapaklanma sorunu büyük bebeklere nazaran yeni doğan bebeklerde daha yaygın görülür. Uygulanabilecek basit ama etkili basit tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Her anne ve babanın çapaklanma ile ilgili bilmesi gerekenler…

BEBEKLERİN GÖZÜNDE NEDEN ÇAPAK OLUR? BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI NEDENLERİ

Özellikle de yeni doğan bebeklerde çok yaygın bir şekilde görülen çapaklanmaların en temel nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken aldığı enfeksiyonla başlar. Doğumun ilk gününde beliren bu çapaklanma ilerleyen günlerde ya da haftalarda ortaya çıktığında daha farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Toplum içerisinde genelde pek ciddiye alınmayan ama uzun süreli devam ettiği zaman göz delinmesi gibi ciddi sorunlara yol açabilen çapaklanma nedenlerini gelin beraber bakalım…

Kirpik dibi iltihabı: Bebeklerde değil ama yetişkinlik döneminde daha sık rastlanan kirpik dibindeki iltihaplanmalar çapaklanmaya sebep olabilir. Göz içinde ve çevresinde kuruluk, kirpiklerin dip kısmında kuruluk ve iltihaplanma doktorun önerdiği krem ya da merhem ile halledilebilir.

Göz nezlesi: Bebeklerde yaygın oluşan göz nezlesi, şişkinliğe, kızarıklık ve çapaklanmaya yol açabilir. Göz nezlesinin geçmesi için kullanılan antibiyotikler, yeni doğanlarda kesinlikle doktor onayı ile alınması gereken bir ilaçtır. Eğer doktor söylememişse ılık ve ıslak bezle temizlik uygulandıktan sonra soğuk kompres önerilebilir. Genel olarak bakacak olursak bebeklerde çapaklanma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

– Göz enfeksiyonları,
– Göze farklı bir cisim kaçma,
– Doğumdan sonraki ilk üç ayda devamlı olarak çapaklanma oluyorsa gözyaşı kanalında tıkanma,
– Korneada oluşan travma gibi problemlerden dolayı göz çevresinde çapaklanma görülebilir.

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI BELİRTİLERİ NELER? 

Yeni doğan bebeklerde görülen çapaklanmaların fark edilen ilk belirtileri şu şekildedir:

Gözde sarı veya yeşil renkte akıntı,
Uyku esnasında kirpiklerin birbirine yapışması,
Şişmiş göz kapakları,
Gözün beyaz kısımlarında kızarıklık
Göz kapaklarında ve kirpiklerde kurumuş iltihap,
Gözde sulanma çapaklanmanın belirtilerindendir.

BULAŞICI GÖZ HASTALIKLARI NELER? ÇAPAKLANMA BULAŞICI MIDIR?

Çoğu zaman virüs ya da bakterilerden dolayı oluşan çapaklanma sorunu enfeksiyona sebep olan hava ya da mikroplar aracılığıyla kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilir. Bebeklikte, çocuklukta ve yetişkinlikte görülen bu gibi rahatsızlıkların bulaşması normaldir. Rahatsızlığı olan bir kimsenin ya da bebeğin havlusu, çarşafı ve yorganı gibi kişisel eşyaları sadece ait olana özgü olmalıdır.

Annenin gözünde çapaklanmalar oluyorsa o sıralar bebekle çok sık temasta bulunmamak önemlidir.

GÖZ ÇAPAKLANMASINA ANNE SÜTÜ İYİ GELİR Mİ? ANNE SÜTÜ İLE ÇAPAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan çapaklanmalar için doktor enfeksiyonu önlemek için antibiyotikli göz damlası ile merhem önerebilir. Ellerinizin temiz olduğundan emin olduktan sonra merhemi çapak bölgesine sürebilirsiniz. Halk arasında çapak temizliği için önerilenler arasında anne sütü de gelir.

Eğer doktor onay verdiyse anne sütünü bebeğin gözüne damlatıp pamukla ya da bezle silmekte sakınca görülmemekte hatta iyi geldiği bile söylenmektedir. Bebeğin gözüne temas ederken oldukça dikkatli olunmalıdır.

BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI NASIL GEÇER? GÖZ ÇAPAKLANMASINA NE İYİ GELİR?

Bebeklerde göz çapaklanması temizliği için doktor kontrolünde uygulanabilen antibiyotik tedavisinde kronikleşen çapak durumu varsa erkenden önlem almakta fayda var. Aksi takdirde gözyaşı kanallarında tıkanıklık olabilir. Pamuklu bezi ıslatıp çapaklı gözü nazikçe silerek çapaklanmayı engelleyebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi çapak temizliği içinde mucizevi bir tedavi yöntemi olan anne sütü çapaklı bölgeye damlatılırsa, doğal bir antibiyotik etkisi oluşturulabilir.

Gözyaşı tıkanıklığından kaynaklanan çapakların geçmesi için göz pınarın alt kısmında şişiklik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Böyle durumlarda masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

BEBEKLERDE SU İLE ÇAPAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

İlk önce temiz bir pamuğu alıp ılık su ile ıslatın. Daha sonra bebeğinizin her iki gözüne ayrı ayrı pamuklar hazırlayın. Hazırladığınız bu pamukları bebeğinizin gözünün dışından başlayıp alt kısmına doğru nazikçe silin. Bebeğinizin gözlerini en basit bu yöntemle temizleyebilirsiniz.

ÇAPAK TEMİZLİĞİ İÇİN MASAJ NASIL YAPILIR? BEBEKLERDE GÖZ ÇAPAKLANMASI MASAJI

Ellerinizi sabunla yıkadıktan sonra parmak uçlarınızla gözden buruna doğru yuvarlak hareketlerle masaj uygulayın. Bu hareketi 1 kerede 10 defa yapın ve günde 5 kez uygulayın. Masaj yönteminin dışında doktorun uygun gördüğü antibiyotikli göz damlalarını ve merhemi düzenli kullanın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir