Bebekler nasıl kolay yürütülür? Bebeklerde yürüme belirtileri

Anne ve babalar için oldukça heyecan verici bir döngü olan yürüme evresinde, bebeğinizin erkenden yürüyebilmesi hatta size koşabilmesi için ebeveyni olarak bazı alıştırmalar yapabilirsiniz. Bebeğinizin ne zaman yürüyeceğini merak ediyorsanız bu haberimiz tam size göre! Peki bebekler ne zaman yürür? Bebekler nasıl kolay yürütülür? Bebeklerde yürüme belirtileri neler? Bebeklerde emekleme ve yürüme alıştırmaları…

Her anne ve babanın bebeklerinde heyecanla beklediği ve yaşamak istediği bazı anlar vardır. Bu anlar doğum sonrasındaki ilk görüş, ilk dokunuş, ilk emzirme, ilk bakım, ilk adım ve ilk cümlelerdeki gibi olması gerekenlerin başlangıcıdır. Bebeğiniz gelişim özelliklerine göre belirli bir döneme geldiğinde yürüyecek hatta size koşacaktır da! Sizde bebeğinizin bu gelişimini erken dönemde izlemek istiyor ve bunun için elinizden geleni yapmaya hazırsanız, bu önerilerimizi mutlaka dikkate almalısınız. Peki bebeğinizi yürümesi için nasıl cesaretlendirebilirsiniz? Bebekler ilk ne zaman yürüyebilir? Yürüme alıştırmaları nasıl yapılmalı? İşte bebeğinizi yürütmenin yolları…

Her çocuğun gelişimi aynı derecede ilerlemez iken siz kendi çocuğunuzun gelişimine destek olmak için bazı şeyler uygulayabilirsiniz. Genel açıdan bakacak olursak çocukların birçoğu ilk adımlarını 11-14 ayları arasında gerçekleştirebilmektedir. Yürüyebilen çocuklarda izlenen ilk belirti bebeğin öncelikli olarak ayakta durabilmesidir.

Ayakta durduktan sonra devamında anne ve babanın yürüme alıştırmaları durumunda desteklemesi oldukça önemlidir. Bebeğin gelişimini daha hızlı ilerletmek için ebeveynler büyük bir sabırla çaba göstermelidir.

BEBEKLER NE ZAMAN YÜRÜYEBİLİR?

Yeni doğan döneminde bebeklerde görülen bazı ilkel refleksler vardır. Bu reflekslerden bir tanesi de yürüme refleksidir. İlk 3-4 ayda eşlik eden bu refleksi görebilmek için bebeğin ellerinden tutup ayakta durdurulmaya çalışması ile görülür. 4. aydan itibaren kendilinden kaybolan bu reflekste ilk adım aslında bu aşamada atılır. Yürümeyi keşfeden bebekte, herhangi bir sağlık sorunu yoksa 11. aylarda yürüme görülebilir.

18 ya da 19. ay olmasına rağmen hala yürüme eylemi görülmüyorsa sorunun işareti değildir. Yürüme zamanı için başlangıç 18. aylarda olabilir ancak ilerleyen zamanlarda hala daha yürüme görülmüyorsa bebek mutlaka doktora götürülmelidir.

BEBEKLER NASIL YÜRÜTÜLÜR?

Ebeveynler, bebeklerini ilk önce ayakta durmaya alıştırmalı daha sonra adım attırmaya çalışmalılar. Peki bu süreç içerisinde ebeveynler bebeklerinin yürümesine nasıl destek olmalıdır? İşte yapılabilecekler…

1- Bebeğinizin sırt kaslarının gelişmesi konusunda elinizden geleni yapın. Bu anlamda bebeğinizin kafa ve boyun kısmını hareket ettirebilirsiniz.

2- Bebeğinizi sevdiği nesnelere karşı ilerlemesi için yönlendirin. Doktorlar bu yöntemin oldukça işe yaradığını belirtiyor.

3- İtmeli ve çekmeli oyuncaklar denge gelişimini  olumlu etkiler.

4- Bebeğinizin daha rahat ve kolay denge kurabilmesi için ev içerisinde yalın ayak dolaşmasını sağlayın. Ayrıca çok şekilli ve renkli ayakkabılar bebeğinizin ilgisini dağıtarak denge bozabilmektedir.

5- Bebeğinizin gelişimini oyunlarla destekleyin. Mesela onunla birlikte ya da onun önünde sizi takip etmesini isteyebilirsiniz.

BEBEKLERDE GEÇ YÜRÜME NEDENLERİ

1 yaş civarında yürüyebilen bebekler olduğu gibi 18 aylık olmasına rağmen hala daha yürüyemeyen bebeklerde vardır. Bebeklerdeki yürümenin gecikme nedenleri hem ruhsal hem de bedensel olabilir. Genetik anlamda yürüme gecikmeleri bebeğin boy ve kilo oranına, doğumun erkenden gerçekleşmesinden ailelerin aşırı korumacı tutumuna ya da bebeklere gerekli cesaretin verilmemesinden kaynaklanabilir.

Psikolojik sorunlar yürümede gecikmenin önemli işaretlerindendir.

Bebek gelişim açısından yürüyebilecek pozisyonda iken ebeveynin panik halinde yürüme konusunda tedirgin hareketler sergilemesi direkt olarak bebeği etkileyebilmektedir. Bebeğin devamlı oturur vaziyette tutulması ve oynatılması yürüme eylemini geciktirebilir. 

YÜRÜME EVRESİNDE YAPILAN HATALARA DİKKAT!

Biz yetişkinlere göre çok daha savunmasız olan bebeklere karşılık aşırı koruyucu olan ebeveynler, istemeden bebeklerinde bazı gelişim geriliklerine sebep olabilir. Ağaç yaş iken eğilir sözünden yola çıkarak çocuklara bazı şeylerin erken dönemde öğretilmesi gerektiğini çıkarabiliriz.

Bu nedenle herhangi bir tehlike söz konusu olmadığında bazı durumlarda bebeğinizin zorluklarla mücadele etmesine izin vermelisiniz. Yürüme alıştırmaları evresinde yalpaladığı zaman cesaretlendirmeli ve hareketi yeniden denemesine izin vermelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir