Bebekler için evde pratik irmikli muhallebi tarifi! İrmikli bebek muhallebisi nasıl yapılır?

Son derece doyurucu ve kilo aldırıcı bir besin olan irmik, 6-7 aylık dönemde bebeğinize verebileceğiniz bir yiyecektir. Bu evrede bebeğinizin karnını doyuracak en lezzetli ve pratik irmikli muhallebinin yapılışını sizler için bir araya getirdik. Bebeklere irmikli muhallebi nasıl yapılır? Bebek irmiği nedir, bebek irmiği ile normal irmik farkı nedir? Evde bebekler için kolay irmikli muhallebi tarifi…

Bebek beslenmesinde ilk altı ay yalnızca anne sütüne yer verilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, altı aydan sonra bebeğin hazır olmasıyla beraber yavaş yavaş ek gıdaya geçilebileceğini söylüyor. Ek gıdaya geçiş dönemi, bebeğin anne sütü haricinde besinlerle ilk defa tanıştığı gibi bir evre olduğu için oldukça önemli bir dönemdir. Bu nedenle damak tadına hoş gelebilecek tariflere öncelik vererek bebekleri besinlere sevdirmek göz önünde bulundurulması gereken bir noktadır. Bu dönemde tüketilecek olan besinlerin bebekte alerji yapmaması için 3 gün kuralının uygulanması ve tek yönlü beslenmeye ağırlık verilmesi gerekir. Böylelikle herhangi bir reaksiyon durumunda bebeğe hangi besinin alerji yaptığı kolaylıkla tespit edilebilir. Özellikle de acemi anneler için çok büyük bir kolaylık olan bebek muhallebileri, öğrenildiğinde 5 dakika almayacak sürede hazır olabiliyor. Birbirinden lezzetli bebek maması tarifleri olduğu kadar doyurucu ve besleyici niteliği yüksek olan tariflerin uygulanması da önemlidir. Annelerin muhallebi yapımında çoğu zaman tercih ettiği pirinç ununa nazaran en çok kullanılan bir diğer besin de irmiktir. Günümüz mutfağında irmikli helva olarak sıkça sofralarda yer alan irmik, hem mama bazlı hem de çorbalara ilave ederek ek gıda döneminde kullanılabilir. Bebeğinizin seveceğini düşündüğümüz en kolay irmikli bebek muhallebisi tariflerini sizler için derledik…

BEBEK İRMİĞİ NEDİR? BEBEK İRMİĞİ NASIL KULLANILIR?

Kolay sindirilebilen özellikte olup besin değerleri bakımından zengin olan bebek irmiği, ince ve küçük taneli olup normal irmikten ayrılmaktadır. Doktor kontrolü ile tavsiye edilebilir olan bebek irmiği ile sağlıklı beslenme sağlayabilirsiniz.

1 küçük çay bardağı suya 1-1.5 tatlı kaşığı bebek irmiği katıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Su yerine diğer sıvılardan faydalanılabilir.

Bebek irmiği içeriği: Yüzde yüz Buğday irmiği

Bebek irmik raf ömrü: Serin ve kuru yerde 1 sene.

Bebek irmiği net miktarı: 500 gram.

EK GIDA DÖNEMİ İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ TARİFİ! İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ NASIL YAPILIR?

Ek gıda dönemindeki 6-7 aylık bebekler için doyurucu ve lezzetli irmikli muhallebi tarifini sizler için derledik. 

MALZEMELER:

1 çay bardağı su 

2 adet hurma veya kuru kayısı

1 çay kaşığı pekmez

1 tatlı kaşığı irmik

YAPILIŞI:

Bebeğinize irmikli muhallebiyi hazırlamak için öncelikle hurmaları cezvede haşlayın. Daha sonra çekirdeklerini ve kabuklarını çıkarıp bir müddet soğumasını bekleyin. Farklı bir cezvede irmik ile suyu kaynatın. Son işlem olarak irmik, hurma ve pekmezi blenderdan geçirin. Pürüzsüz bir hale geldikten sonra bebeğinize verebilirsiniz. (Hurma yerine kuru kayısı da tercih edilebilir.)

1 YAŞ İRMİKLİ BUĞDAY NİŞASTALI MUHALLEBİ YAPIMI

MALZEMELER:

1 küçük çay bardağı süt

Bir tatlı kaşığı buğday nişastası

Bir tatlı kaşığı irmik

Kaşığın ucuyla vanilya

Yarım muz (biraz daha az koyulabilir)

1 ceviz

YAPILIŞI:

Sütü, irmiği ve Buğday nişastasını tavada güzelce karıştırarak pişirin. Üzerine çok az vanilya ekleyip karıştırın. Ilınınca muzu ekleyip 1 adet cevizi toz haline getirip karışıma ekleyin.

İRMİKLİ VE ANNE SÜTLÜ BEBEK MUHALLEBİSİ TARİFİ:

MALZEMELER:

1 adet elma
1 çay bardağı su
½ çay bardağı anne sütü
1 tatlı kaşığı irmik
2.5 yemek kaşığı pirinç unu

YAPILIŞI:

Cam rendede elmayı püre şekline getirip anne sütü dışında tüm malzemeleri kıvam alana kadar pişirin. Kıvam alan muhallebinin altını kapatın ve ılıyınca anne sütü ekleyin. İşte bitti!

İRMİKLİ VE PEKMEZLİ BEBEK MUHALLEBİSİ TARİFİ

MALZEMELER:

150 ml su 
2 tatlı kaşığı irmik
3 tatlı kaşığı süt (1 yaşından önce içilmez.)
1 tatlı kaşığı pekmez

YAPILIŞI:

Su ve irmiği cezvede karıştırarak muhallebi kıvamı alana kadar pişirin. Pişince ocağın altını kapatıp pekmezle karıştırın. Bitti bile…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir