Baş ağrısı neden olur? Oruçluyken yaşanan baş ağrısı nasıl önlenir? Baş ağrısına ne iyi gelir?

En sık görülen rahatsızlıklardan biri baş ağrısıdır. Baş ağrısı hem bir hastalık hem de bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Genellikle Ramazan ayında artan baş ağrısını önlemek için uzmanlar bazı önerilerde bulunur. Yaşam kalitesini düşüren baş ağrısı, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki Baş ağrısı neden olur? Oruçluyken yaşanan baş ağrısı nasıl önlenir? Baş ağrısına ne iyi gelir?

Metropol yaşamda en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan baş ağrısı erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen baş ağrısı başlı başına bir hastalık olduğu gibi hastalık belirtisi de olabilir. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre toplumda 4 kişiden 3’ünde görülen baş ağrısı nörolojik hastalıklar türüne girer. Yapılan araştırmalarda baş ağrısının en sık sebebi üst solunum yolları hastalığıdır. En çok yaşanan baş ağrıları ise migren, gerilim tipi ve küme baştır. Baş ağrısı birçok neden de dolayı görülebilir. Genetik ve çevresel faktörler ise bunlardan en yaygınıdır. Aşırı sinirlenme, stres ve depresyon sırasında beyindeki damarlar genişler ve beyin kendiliğinden bazı kimyasal maddeler üretir. Sinirleri uyararak ağrı meydana gelir. Bunun yanı sıra enfeksiyonlara bağlı gelişen sinüs, kulak ve beyin zarı iltihabı da baş ağrısının yaşanmasına zemin hazırlayabilir. Baş ağrısı aynı zamanda anevrizma, malformasyonlar, damar tıkanıklıkları, tümör ve hipertansiyon gibi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bunlar hayati önem taşıyan hastalıklardır. Şiddetli ve devamlı baş ağrısı akabinde bir uzmana danışılmalıdır.

ORUÇLUYKEN YAŞANAN BAŞ AĞRISI NASIL ÖNLENİR?

Uzun süreli açlık ve susuzluk baş ağrısına neden olabilir. Bu da ani tansiyon değişimlerine yol açar. Kan şekeri düşer. Vücutta azalan vitamin ve mineraller ağrının yaşanmasına zemin hazırlar. Özellikle gün içerisinde sürekli çay ve kahve tüketen kişiler kafein eksikliği çeker. Bu da baş ağrısına yol açar. Düzensiz uyku ve hareketsiz yaşam bu süreçte baş ağrısına davetiye çıkartır. Bunun için hemen bazı önlemler almakta fayda var. Örneğin oruç süresinde yaşanan baş ağrısının geçmesinin en kolay yolu uyumaktır. 30 dakika boyunca sessiz ve karanlık bir ortamda uyumak vücudun direncini artırır. Bunun dışında karantina sürecinde olduğumuz için balkon pencere gibi yerlerden 15 dakika boyunca temiz hava almakta fayda var. Boyun ve alın kısmına nane ya da çay ağacı yağı sürerek masaj yapmakta ağrıya iyi gelebilir. Ya da lavanta ve naneyi kaynatın. Su ılıcınya su torbasına doldurun. Buzluğa koyun. Bu ağrılar esnasında enseye koyup uzanın bu kan dolaşımını düzenleyerek sinirleri yatıştırır. Sahur da ve iftarda da mutlaka salatalık domates ya da çilek karpuz gibi besinler tüketin.

BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Yoğun iş temposu ve stres sonrası baş etrafında görülen şiddetli ağrıya Gerilim Baş Ağrısıdır. 

Bulantı ve kusma ile beraber gelişen baş ağrısı genellikle migrenin habercisidir. Orta ve şiddetli geçer bu ağrılar. Baş ağrısı ataklar şeklinde görülür. Bu hastalar genellikle ses ve ışıktan rahatsız olur. 

– Gözün arka kısmından başlayan ağrı ara sıra ataklar halinde görülür. Belli bir dönem bir yerde görüldüğü için küme baş ağrısı denir. Bu ağrı beraberinde gözlerde kızarma ve yaşarmaya rastlanır. 

– Enseden başlayan baş ağrısı ve akabinde görülen üşüme ya da ateşlenme tansiyona bağlı yaşanan baş ağrısıdır.

– Yüz kaslarında kasılma ve yüzün her yerinde kesin bir ağrı trigeminal nevrajinin işaretidir. 

BAŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Sebeplerine bağlı birçok ilaç tedavisi vardır. Özellikle migren gibi hastalıkla ortaya çıkan baş ağrısı için sinir sistemi rahatlatılmaya çalışılır. Bunu geçirmek için sessiz ve karanlık bir ortamda ağrı geçene kadar dinlenmek gerekir. Bol su tüketmek vücut içindeki oksijeni dengeler. Bu da damarların kasılmasını ve genişlemesini engeller. Rezene, nane ya da papatya gibi bitki çayları da sinirleri yatıştırdığından baş ağrısına iyi gelir. Ayrıca nane ya da çay ağacı yaprakları keskin kokusu sayesinde baş ağrısının şiddetini azaltabilir. Enseye yapılan soğuk kompreste iyi gelen doğal yollar arasındadır. Ancak şiddetli ve devamlı baş ağrıları için uzmana başvurmakta fayda var. Aksi halde altında yatan hastalığın şiddeti artabilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir