Badem kaç kalori? Çiğ badem mi, kavrulmuş badem mi zayıflatır? Badem yiyerek nasıl zayıflanır?

Yağ yakıcı mükemmel kuruyemişlerden biri olan bademi suda bekleterek tüketirseniz kilo verdirme etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? İşte bademli su ile zayıflama yöntemi! 1 avuç badem kaç kalori? Çiğ badem mi kavrulmuş badem mi zayıflatır? Diyette badem nasıl tüketilir? Zayıflamak için badem diyeti nasıl yapılır? Bademin faydaları neler? Bademi suda bekletip içerseniz…

Vücut üzerinde en fazla şikayetçi olunan bölgelerden birisi de göbek çevresinde biriken yağlardır. Simit bölgesinde genişleme ve alta doğru sarkan bir karın görünümüne neden olan bu problemi yok etmek için doğal ve sağlıklı beslenmek gerekir. Bunun için zayıflamak isteyen kadınlar yağ yakıcı ve kilo verdiren kür tariflerini deneyebilirler. Bölgesel zayıflamada göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmanın yollarından biriside evinizde uygulayabileceğiniz bitkisel tariflerdir. Bu tariflerle beraber uygulayabileceğiniz bir sağlıklı diyet listesinin ara öğünlerinde kuru yemişlerin zayıflatıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin; bilimselliği yapılan araştırmalarla kanıtlanmış çiğ bademi, 10 hafta kadar bir süre ile iki avuç miktarında tüketirseniz, doğal olarak karnınızı tok hissedecek ve iştahınız kapanacaktır. Bademi çiğ olarak tüketmenin haricinde su ile tüketildiği zamanda müthiş bir etki ile zayıflattığını da biliyor muydunuz? Cevabınız ‘hayır’ ise, badem ile kilo verebileceğiniz farklı yolları sizlere derledik. Peki badem yemek gerçekten zayıflatır mı? Badem ile nasıl kilo verilir? Kilo verdiren badem diyeti…

BADEM KAÇ KALORİ? ÇİĞ BADEM Mİ KAVRULMUŞ BADEM Mİ ZAYIFLATIR?

1 avuç kavrulmamış çiğ badem 143 kalori iken, 1 avuç kavrulmuş tuzlu badem 150 kaloridir. E ve B vitamini bakımından zengin olan badem kuru yemişi aynı zamanda protein ve lif kaynağıdır. Yağ içeriği fazla olan bademin hangi türünün daha sağlıklı ve zayıflatmaya yardımcı olduğunu bilmek gerekir. Kavrulmamış tuzsuz bademin lif oranı, kavrulmuş tuzlu bademe göre daha çoktur. Nedeni ise tuzlu bademin kavrulduğu zaman ısıya maruz kalmasıdır. Isı alan badem besin değeri kaybına uğrar.

Ayrıca kavrulmuş tuzlu bademin taze kalma riski çiğ bademe göre daha fazladır. Bakteri barındırma riski kavrulmuş bademe göre daha az olan çiğ badem kavrulma işlemi gördüğü zaman nemini yitirir. Oluşan nem farkından dolayı yağ miktarı çiğ bademe göre kavrulmuş bademde daha çoktur.

BADEM KİLO VERDİRİR Mİ? BADEMİN FAYDALARI NELER?

Zengin besin değerine sahip olan badem E vitamini bakımından oldukça değerlidir. Öte yandan magnezyum, kalsiyum ve demir içeriği ile kuru yemişler arasında en besleyici olan badem özellikle de kanser hastalıklarına karşı çok iyidir. Anemi rahatsızlığına karşı iyi gelecek kuru yemişlerden biri olan bademlerden özellikle de çiğ olanları herhangi bir katkı maddesi bulundurmayacağı için diyabet hastaları için idealdir.

Bademin zayıflatıcı etkilerine bakacak olursak; lezzetli ve tok tutucu olması nedeniyle badem ile kilo verilebilir. Çiğ bademin içindeki zengin yağ asitleri ve protein açlık hissini yatıştıracaktır. Ayrıca lif değeri çok olan badem bağırsakların çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi destekler.

BADEMİN BESİN DEĞERLERİ TABLOSU:

Güçlü besin değeri kaynağıyla zengin olan bademin 143 gram ağırlığındaki bir porsiyonunda bulunan besin değeri şöyledir:

Enerji – 828 kcal
Protein – 30.24 gram
Toplam lipit (yağ) – 71.40 gram
Karbonhidrat- 30.82 gram
Lif – 17,9 gram
Şekerler – 6.01 gram
Kolesterol – 0 gram
Kalsiyum – 385 miligram
Demir – 5.31 miligram
Magnezyum – 386 miligram
Fosfor – 688 miligram
Potasyum – 1048 miligram
Sodyum – 1 miligram
Çinko – 4.46 miligram
C vitamini – 0 miligram
Tiamin – 0.293 miligram
Riboflavin – 1.627 miligram
Niasin – 5.174 miligram
Vitamin B-6 – 0.196 miligram
Folat, DFE – 63 mikrogram
Vitamin B-12 – 0 mikrogram
A vitamini – 0 mikrogram
E Vitamini (alfa-tokoferol) – 36.65 miligram
Vitamin D – 0

K vitamini (phylloquinone) – 0 mikrogram
Kafein – 0 miligram

ZAYIFLAMAK İÇİN BADEM NASIL TÜKETİLMELİ? BADEM DİYETİ İLE KİLO VERME

Beslenme Uzmanı Dr. Ayça Kaya, kilo vermek isteyen kadınların beslenme programlarında badem ile nasıl zayıflayabileceklerinin püf noktalarını anlattı:

– Badem ile kilo vermek isteyen kimseler diyette çiğ ve tuzsuz bademden 15 adet tüketin.

– Mümkünse kabuklu ve kabuğu kolay kırılan bademleri yiyin.

– Diyet listenizdeki ara öğünlerde badem tüketin. Az yağlı süt ve ayranla beraber enfes bir ikili oluşturan bu karışımla formunuzu koruyun.

– Meyveleri bademle yiyince glisemik endeksi indirmiş olacak ve bu daha tok kalmanızı kolaylaştırır.

– Yiyeceğiniz olmadığında 50 adet bademi bir öğün olarak tüketin.

BADEMLİ SU İLE GÖBEK ERİTME! BADEMİ SUDA BEKLETİP İÇERSENİZ…

Bir su bardağı suyun içine birkaç tane badem atıp özlerinin suya geçmesi için sabaha kadar bekletin. Uyanır uyanmaz içeceğiniz bademli su karışımının ilk önce suyunu için daha sonra da bademlerini çiğneyerek tüketin. Böylelikle daha kolay yağ yakacaksınız. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir