Atopik Dermatit (Egzama) nedir? Egzama en kolay nasıl geçer? Saç ve cilt egzaması…

Son yıllarda artan ve neredeyse bebek ve çocuklarda daha sık görülen egzama, bir cilt hastalığıdır. Yüzyıllardır bilinen bu hastalığı tedavi etmenin binbir türlü yolu üretilmiş, gerek sabunlar gerekse ilaçlar piyasada yerini almıştır. Ancak ne yaptıysanız egzama rahatsızlığından kurtulamıyor, saçlarınızda ya da cildinizdeki egzamalardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız mutlaka hazırladığımız yazıyı incelemelisiniz.

Egzama, ülkemizde çok yaygın olarak görülen, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Tıp literatüründe “atopik dermatit” olarak bilinen egzama, deride oluşan iltihap olarak da bilinir. Birçok nedenden dolayı herkeste görülebilen bu hastalığın kesin nedeni tam olarak kanıtanmamıştır. Egzamaya yol açan birden fazla etken olduğu gibi egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Deriden tırnağa, genital bölgeden ağız içi dahil olmak üzere egzama türünü vücudun her alanında görmemiz mümkündür. Kendisini çeşitli belirtilerle gösteren egzama kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması gibi durumlar da belirtiler arasındadır. 

PEKİ EGZAMANIN ASIL BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi deride su dolu kabarcıklar ve kabuklanma olan egzama, gece şiddetlenen ve uykudan uyandırma seviyesine gelen kaşıntılara da yol açabilir. Erken teşhis sonucunda kısa sürede tedavi edilebilen egzama kalın kabuk şeklinde de kendini gösterebilir. Cildinizin ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesinde bu belirtilerden biri ile karşılaştığınızda mutlaka uzmana danışmanızda fayda var.

(ATOPİK DERMATİT) EGZAMA NEDEN OLUR?

Egzama kişilerde sonradan ortaya çıkan, herhangi bulaşıcılığı olmayan bir cilt problemidir. En sık karşılaşan kişiler ise ev hanımlarının aşırı deterjan kullanımı sonrasında ellerinin çatlayarak kurumasıdır. Bir diğeri ise saç boyası ya da bilinçsiz bakım ürünü kullanımından dolayı saç egzamasıyla karşılaşmanız mümkündür. 

EGZAMAYA NE İYİ GELİR?

Egzamayı rahatlatmanın en iyi yollarından biri sık sık havalandırmaktır. Bunun dışında kesinlikle kaşımamalı ve banyo sıklığını mevsim değişikliğine göre ayarlamalıdır. Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Kışın yünlü giysiler direkt cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmelidir. Yünlü, polar halı ve battaniye gibi toz çeken eşyalar özellikle yatak odasından uzak tutulmalıdır.

EVDE EGZAMAYA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

YULAF TOZU

Vücudunuzdaki kaşıntı ve acıyı azaltmak için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki bardak yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 dakika durduktan sonra çıkın ve iyice kurulanın.

SALATALIK

İçerşinde bol vitamin ve mineral bulunduran salatalık sayesinde egzama tedavisinde kullanabilirsiniz. Bunun için dilimlere böldüğünüz salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Ardından suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan bölgeye uygulayın.

ZERDEÇAL

Zerdeçal baharatı içinde yer alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici özelliğe sahiptir. Bundan faydalanmak için yarım çay kaşığı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan bölgelere günde 2 kez sürebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir