Ardıç ağacının faydaları nelerdir? Ardıç ağacının tohumları ne işe yarar?

Kuşlar sayesinde neslini çoğaltan ardıç ağacının insan sağlığına faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Anadolu’da sıkça yetişen ardıç ağacı birçok medeniyete gölgelik etmiştir. Eski çağlarda dilek ağacı olarak geçen ardıç ağacında yetişen meyvelerin çayı yapılarak tüketilir. Sindirim ve ruhsal birçok hastalığa iyi gelen ardıç ağacı hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Peki ardıç ağacının faydaları nelerdir? Ardıç meyvesi nasıl tüketilir? Ardıç ağacının tohumları ne işe yarar?

Ardıç ağacı üremek için kuşlara ihtiyaç duyar. Ağacın dallarından döktüğü tohumları çiğneyip sindirdikten sonra dışkılama yolu ile toprağa bırakırlar. Böylece ardıç ağacı yeniden yeşerebilir. Meyvesinden dallarında kadar şifa veren ardıç ağacı eski yıllardan beridir alternatif tıpta kullanılır. Tarihi geçmişi çok eski yıllara dayanan ardıç ağacı, medeniyetler tarafından farklı amaçlarla tüketilmiştir. Yakıldığında güçlü kokusu olan ardıç ağacı, Yunanlılar tarafından ruhsal hastalıkların tedavisi için yakılırdı. Ormanlara eşsiz kokusu ve görüntüsünü bırakan ardıç ağacı, ılıman bölgelerde ağaç olarak yetişir. Ancak daha soğuk iklimlerde ise çalı boyuna kadar uzar. Kozalakları ardıç ağaçlarını çeşitlendirir. Silisik asit barındıran ardıç ağacı güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ardıç ağacında üzüme benzer meyveler çıkar. Bu meyveler büyüdükçe kozalak şeklini alır. Tohum halinde ise toplanarak kozmetik ve ilaç sektöründe kullanılır. Tohumlar halk arasında bicari ve cücek de adlandırılır. Meyvesinden, dalları ve yapraklarına kadar faydalı olan ardıç ağacı  reçine, kalsiyum, pentosan, junioerin, glikoz, uçucu yağlar, sakaroz, manganez,mangan, demir, bakır, organik asitler, tanen, potasyum ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Tohumu, yaprakları ve dallarından çay yapılır. Krem olarak kullanılmak istendiğinde öğütülür. Ayırca içerindeki yağda çıkartılarak tüketilebilir. 

ARDIÇ AĞACININ TOHUMU NE İŞE YARAR?

ARDIÇ AĞACININ FAYDALARI NELERDİR?

Güçlü bir asit barındıran ardıç ağacı çay olarak tüketildiğinde böbreklerdeki taş ve kumu döker. 

Besinlerden kalan atıklarla toksinlenmiş akciğer, karaciğer, mide, bağırsak ve kanı temizler.

Metabolizmayı düzenleyerek sindirim sistemindeki organların fonksiyonlarını artırır.

– Çok güçlü bir yağ yakışı özelliği olan ardıç ağacı vücudun yağ biriktirmesini önlediği gibi olan yağı da yakıp enerjiye çevirir.

Toksin temizlemede etkili olan ardıç tohumu, damarları temizleyerek tıkanmayı önlediği gibi kötü kolesterolü düşürerek de kalp rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını azaltır.

Ruhsal hastalıklar için eski çağlardan beri kullanılan ardıç ağacının tohumundan yapılan çay vücuttaki sinirleri yatıştırır. Ayrıca dalları yakılıp çıkan duman yoluyla da beyindeki hücrelerin sağlığını koruyarak sinirli depresyonlu ruhsal durumların yaşanmasının önüne geçer.

Yakılıp koklanılan duman sadece psikolojik hastalıklara değil aynı zamanda solunum yetmezliği ve tıkanan bronşları açmada da fayda sağlar. 

Sistit ve albümini gibi rahatsızlıklar için doğal bir antiseptik ilaçtır.

Yaprağından yapılan çay hazımsızlığı önler. Ayrıca yapraklarından yapılan çay boğaz enfeksiyonunu azalmada etkilidir.

Hücrelerin mutasyona uğramasını önleyerek kanser hastalıklarının yaşanma olasılığını azaltır. 

Güçlü bir antioksidan olduğundan hücre yenilenmesini destekleyerek yaşlanmayı geciktirir. Alternatif tıp uzmanları Anadolu insanın sağlıklı vücut yapısının ardıç çayı sayesinde olduğunu söylüyor.

Ardıç yağı yara temizlemede etkili bir ilaçtır. 

Kadınların ay başında yaşadığı ve adeta kabusa dönen adet dönemlerindeki sancıları da azaltır.

Yapılan bazı araştırmalarda romatizma hastalılarına karşıda fayda sağladığı ortaya çıkartılmıştır.

Sadece idrar yoluyla değil terleterek de vücuttaki toksinleri atar. Fakat bu terleme bilinenin aksine kötü koku yapmaz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir