Yenidoğan bebeklerde doğru emzirme yöntemleri neler? Emzirirken yapılan yanlışlar

İlk defa emzirecek olan annelerin belkide en çok kaygılandığı konuların başında emzirme gelmektedir. Bebeğin beslenmesi bakımından oldukça önemli olan emzirmenin püf noktaları yerine getirildiği zaman anne-bebek arasındaki iletişimde güçlenecektir. ‘Bebeğimi nasıl doğru emzirebilirim?’ diye düşünmeye başladıysanız sizlere rehberlik edecek bilgilerle doğru emzirme gerçekleştirebilirsiniz. Yeni doğan bebeklerde doğru emzirme yöntemleri neler? Bebek emzirmenin püf noktaları ve emzirirken en sık yapılan hatalar…

Anne ve bebek üzerinde inanılmaz derece faydaları olan anne sütü, bebek beslenmesinin ilk altı aylık dönemi boyunca alınması gereken en mucizevi besin kaynaklardan biridir. Çeşitli hastalıklara karşı savaşarak koruyucu vazifesi gören anne sütü, bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerin daha dirençli bir vücuda sahip olmalarına da yardımcı oluyor. İçerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve protein bulunan anne sütü, bebeğin vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besin ögelerinin tek başına karşılar. Sağlıklı büyüme ve gelişme için gerekli olan anne sütü, her canlının kendine özel bir kaynağı olduğu için prematüre bebeklerde çok daha kolay etkisi görülebilir. Doğum eylemi gerçekleştikten sonra bebek ile annenin sağlık durumu iyiyse ilk yarım saatte ya da en geç 1 saat içinde emzirilmesi uygun görülüyor. Gündelik yaşantı içerisinde ‘ilk ağız’, tıp dilinde de ‘kolostrum’ denilen ilk sütün verilmesi esnasında yeni doğan bebeklerde doğru emzirme yöntemlerinin gerçekleştirilmesi çok önemlidir.  Anne sütünün yetersizliği farklı nedenlere bağlı olarak değişebiliyor iken, farkında olmadan yapılan emzirme davranışları da bebeğin sütten etkin yararlanamamasına ve zamanla sütün azalmasına bile sebep olabiliyor. İlk altı ayda anne sütü alınmasının gerekliliği üzerinde duran uzmanlar, doğru emzirme yöntem ve pozisyonları ile emzirmenin gerçekleştirilmesini belirtiyor.

Herhangi bir risk bulunmadığı sürece anne ve bebek için en sağlıklı doğum yöntemi normal doğumdur. Vücudun mucizevi bir şekilde yenilenmesine yarayan normal doğumda bebek dünyaya geldikten sonraki ilk yarım saat içinde anne ile ten tene temas sağlanılarak emzirmenin gerçekleşmesi gerekiyor. Eğer normal doğum değilde sezaryen tercih ettiyseniz emzirmeniz biraz daha zor olabilir. Sezaryen doğumda epidural-spinal anestezi tercih edilmişse emzirmeniz yine çok sıkıntı olmaz iken genel anestezi ile sezaryen yapılmışsa anestezinin etkisi geçene kadar emzirme gerçekleştirilmemelidir. Bu durumda bebeğinizin göğsünü yatırılmasını isteyerek ten tene teması sayesinde süt üretimi için uyarı verebilir ve ağlayan bebeğinizin bedeninizde yatışmasını sağlayabilirsiniz. Gerekli bekleme yapıldıktan sonra bebeği ilk defa kucağa almak ve doğru bir emzirme yöntemi gerçekleştirmek için yanınızdaki kişiden yardım almalısınız. Yeni doğan bebeği emzirme süresinin en az iki saatte bir olması önemlidir.Süt üretiminin hareketlenmesi ve kan şekerinin dengede durması için bebeğin sık sık emzirilmesi gerekir.

EMZİRMEYE NASIL BAŞLANMALI? YENİ DOĞAN BEBEKLERDE DOĞRU EMZİRME YÖNTEMLERİ VE POZİSYONU…

Bebeğini ilk defa emzirecek olan annelerin bu sırada kendilerini kasmayıp rahat hissetmeleri oldukça önemlidir. Emzirmede en uygun pozisyon için gösterilebilecek bir tanım yoktur. Her anne bebeğini nasıl rahat tutuyorsa o şekilde emzirmelidir. Annenin bebeğini rahatlıkla kavrayabildiği yani zorlanmadan tuttuğu şekil anne ve bebek için en uygun pozisyondur zaten.

En genel haliyle bebeğin nasıl emzirilebileceğini gösterecek olursak; bebeğin başı dirsek boşluğuna gelecek hizada kolun iç yüzeyine doğru yerleştirilir ve olabildiğince anneye yakın tutulur. Emzirme esnasında bebeğe öncelikle bir göğüs verilmeli ve öğün içerisinde bir memedeki sütün biteceği kadar beslenmesi önemlidir.

Bebeğin emeceği sırada ağzına alacağı ilk süt, su ve proteinden zengin iken, sondan gelen süt ise yağ bakımından boldur. Bebeğin kaloriden zengin yağlı sütü alabilmesi kimi bebeklerde ilk 15 dakikayı bulurken, kimilerinde 30 dakikanın sonunda bulur. Dolayısıyla tek bir meme bitmeden diğerine geçilmemelidir. Bebeği ne kadar doğru emzirirseniz emzirin 30 dakikayı kesinlikle geçmemelidir. Aksi takdirde göğüs ucu yaralar olabilir.

ÇENE KISMI MEMEYE TEMAS EDİYORSA…

Emme esnasında bebeğin ağzının koyu kahverengi olan bölgeyi tamamen içine alabilmesi gerekir. Çene kısmının memeye temas etmesi bebeği doğru emzirildiğinin işaretlerindendir. Memeyi tamamen boşalttıktan sonra göğüslerinize soğuk uygulama yaparsanız oluşabilecek ödem riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

EMZİRME SÜRESİ VE SIKLIĞI NE KADAR OLMALI?

Bebeğin ağzına aldığı meme ucundan gelen anne sütünün yapısı ilk olarak protein bakımından fazla iken, sonlarına doğru gelen süt yağ bakımından daha faydalıdır. Emzirme sırasında bebek enerji toplarken annenin de harcadığı enerji nedeniyle kilo vermesi kolaylaşır. Dolayısıyla bebeği memeden ayırmamak özellikle de ilk 15 dakikanın kesinlikle meme üzerinde geçmesi gerekir.

Dış dünyaya adapte olmakta birtakım zorluklar yaşayan yeni doğan bebeklerde doğru emzirme yöntemi gerçekleştirilse bile çok emmek istemeyebilir. Annenin müdahale edip memeyi emmesi için teşvik etmesi önerilir. Emzirme işlemi bittikten sonra kalan süt, ya elle ya da süt pompası yardımıyla sağılarak uygun koşullarda muhafaza edilmelidir.

Bebek ilk zamanlarda, o istedikçe, ağlamasını beklemeden ve en fazla 2-3 saat kadar aralıkta emzirilmesi uygundur.

EMZİRİRKEN YAPILAN HATALAR NELER? YANLIŞ EMZİRME TEKNİKLERİ…

Emzirme dönemindeki annelerin neredeyse tamamına yakın bir çoğu bebeklerini emzirirken yaygın olarak iki hatayı yapıyor. Bunlardan ilki emzirme sırasında bebeğin daha kolay süt alması için annenin makas işlemi ile parmaklarını meme arasına almasıdır. Anne bebeğinde bu hareketi yaptığı zaman meme üzerinde bir basınç uyguluyor ve süt kanallarında birikmiş olan sütün bebeğe ulaşmasını engellemiş oluyor.

Makas işleminin uygulanabilecek tek bir durumu vardır o da annenin sütünün aşırı aşırı fazla olması ile ziyan olmaması için duraklatmak amacıyla yapılır.

İkincisi de bebeği emzirirken bebeğin hava yutmasından kaynaklanan gaz sorunudur. Bebekte gaz oluşumunun en önemli nedeni annenin yanlış emzirme pozisyonundan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bebeğin annesinin memesindeki koyu olan kısmın tamamını alması gerekir. Böylelikle doğru emzirme gerçekleşmiş olur.

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI NELERDİR?

– Her ne kadar bebeğin ve annenin sağlığı için gerekli olsa da hamilelik döneminde alınan fazlalık kiloların eski haline dönüşmesi için kadınlar kolay kilo verme yollarının arar. Bunun için doktordan onay alarak çeşitli diyet ve egzersizler uygulanarak fit görünüm geri kazanılmaya çalışılır.

– Halbuki emzirme esnasında anne harcadığı enerji ile farkında olmadan kalori yakımını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Dolayısıyla emzirmenin anneye faydalarından bir tanesi de sık emzirme ile kilo verdirici etkinin görülmesidir.

– Doğum sonrası rahmin küçülmesini ve rahim kaslarının toparlanmasına yardımcı olur.

– Kemik erimesi, kalp krizi, rahim ve göğüs kanseri risklerini de epey ölçüde azaltır.

– Bebeğini erkenden emzirmeye başlayan annelerde doğumdan sonra görülen kanamaların riski oldukça azalır. Kanama daha seyrek görüleceği için kanamaya bağlı olarak görülen çarpıntı, halsizlik ve yorulma gibi rahatsızlıklar da haliyle daha nadir görülecektir.

– Bedensel faydalarının yanı sıra ruh sağlığı bakımından da olumlu etkileri bulunduran emzirmede ten tene temas hakim olacağından dolayı anne ile bebeğin arasındaki bağı kuvvetlendirir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN KÜRLER

1. SEÇENEK: Günlük 2 porsiyon taze beyaz üzüm tüketilebilir.
2. SEÇENEK: Sabah ve akşam olmak üzere yemeklerden önce dereotu yenilebilir.
3. SEÇENEK: Anne sütünü çoğaltmak için haşlanmış kuru incir suyu içilebilir. 8- 9 tane kuru inciri yarım litre suda haşlayıp sabah ve akşam olacak miktarda ayırarak tüketebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir