Yam sebzesinin faydaları nelerdir? Düzenli tüketildiğinde kanseri önlüyor…

Görüntü olarak tatlı patatese benzeyen yam sebzesi Afrika kıtasında bolca bulunur ve tüketilir. Enerji bakımından zengin olan yam sebzesinin 100’den fazla çeşidi bulunuyor. Peki yam sebzesinin faydaları nelerdir? Düzenli tüketildiğinde hücreleri yenileyerek kanseri önleyen yam sebzesi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında tüketimi M.Ö yıllara dayanan yama dair her şeyi bulabilirsiniz.

Afrika, Asya, Avustralya ve Amerika’da yaygın bir şekilde yetiştirilen ve 100’den fazla çeşidi olan yam sebzesi, sert kabukları olan içi etlidir. Koyu kahve ve açık renklerde olan yam sebzesi, M.Ö 8000 yıllara dayanan bir yetiştiriciliği vardır. Yetiştiği bölgedeki insanların yaşam kaynağı olan yam, 6 ay boyunca saklanabilir. Yağmur mevsimleri öncesine kadar yetişen bu sebze, mangalda, ızgarada, fırında ve kaynatılarak tüketilebilir. Yumru hali genellikle beyaz, mor, turuncu ve pembe renklerde olur. Çok popüler olmazsa bile güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. Patates gibi toprak altında yetişir. Yapılan araştırmalarda yam sebzesi, diyet lif ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu sayede özellikle kolon ve bağırsak kanserlerinin yaşanmasını önlediği tespit edilmiştir. Kemiklerin sağlıklı gelişmesini destekleyen yam sebzesi, güçlü bir C vitamini olduğundan vücudun ihtiyacı olan demir emilimini destekler.

100 GRAM BESİN DEĞERİ;

Kalori / 140
Karbonhidrat / 30 gram
Protein /  1 gram
Yağ / 0 gram
Elyaf / 3 gram
C Vitamini / GÜNLÜK % 18’i 
B5 Vitamini / % 9’u
Manganez / % 22’si
Magnezyum /  % 5’i
Potasyum / % 19’u
Tiamin / % 10’nu
Bakır /  21’i
Folat / % 5’i

YAM SEBZESİNİN FAYDALARI NELERDİR? DÜZENLİ TÜKETİLDİĞİNDE KANSERİ ÖNLÜYOR…

Diyet lif bakımından zengin olan yam sebzesi sindirim hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlayan olumsuz durumları önler. Bağırsak florasını dengeler. Ayrıca bu lif hücrelerin deforme olmamasını sağlayarak kolon kanserini engeller.

Vücudun kan hücrelerini artırmak için demir emilimi sağlaması gerekir. Bunun içinde C vitaminine ihtiyaç duyar. Yam sebzesi günlük yüzde 50 oranda C vitamini sağlar. 

Güçlü bir antioksidan etkisi gösteren yam sebzesi, vücuttaki toksinleri atarak iltihaplanmayı azaltır. 

Birçok organ vücuttaki dengesiz iltihaplanma ve asitten ötürü fonksiyonlarını yitirir. Bu da bazı riskli hastalıkların artışına sebep olur. 

Kronik inflamasyon vücuttaki bakteri seviyesidir. Bağışıklığı olumsuz etkileyen bu bakteri artışı, kalp, diyabet ve obezite gibi rahatsızlıkların ortaya çıkartır. Ancak yam sebzesi bu bakterilerin atılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir