Yağ yakım nabız aralığı nasıl hesaplanır?

Kilo vermek isteyen kadınların en büyük uğraşı olan yağ yakımında uygulanan egzersizler ve diyetler olumlu sonucun en büyük göstergesidir. Diyette sıklıkla geçen yağ yakımının nabız aralığına göre tahmini hesaplama yöntemini araştırdık. Böylelikle sizde bilinçli yollarla zayıflayabilir formu koruyabilirsiniz. Peki yağ yakımı nabız aralığı nasıl hesaplanmalı? Nabız nasıl ölçülür? Yağ yakmak için nabız hesaplama…

Sağlıklı bir yaşam ve ince görünüm için spor yapmaya karar veren kimselerin uygulayacağı egzersiz hareketleri doğru ve düzenli yapıldığında muhakkak fayda sağlayacaktır. Egzersiz sırasında çok dikkatli olunması gereken önemli bir durum var ki o da yapılan eforun şiddetidir. Tek birisine bağlı olmadan yani kişiden kişiye göre değişebilen egzersiz nabzında limitlerin yukarısına çıkmamak önemlidir. Ne çok yukarı ne çok aşağı olmaması gereken egzersiz yoğunluğunda kişi az da olsa ter atabilmelidir. Gün içerisinde ne kadar yağ yaktığınızı anlayabilmek için öncelikle nabız aralığını öğrenmek gerekir. Kalbin performansı ile orantılı hareket ederek yağda görülen yağ yakımı, yaşa göre değişkenlik gösterir. Dolayısıyla da 20 yaşındaki birisi ile 50 yaşındaki birisinin yağ yakımı bir değildir.

YAĞ YAKIM NABZI NEDİR? YAĞ YAKIM NABIZ ARALIĞI NASIL HESAPLANIR?

Vücutta ne kadar yağ yakıldığının en önemli göstergesi olan nabız aralığında kalbin işleyişine göre yağda görülen yakım ortaya çıkmaktadır. Yaş seviyesine göre değişebilen yağ yakım hesaplamasında o esnada uygulanacak olan egzersiz türü de etkilidir. Bilinçli bir şekilde zayıflamak için önemli bir adımdır.

Yağ yakım hızını hesaplamada sabit bir teknik kullanılmasa da hesaplama çeşitlerinde farklı veriler değerlendirilebilir. Yağ yakımı hesaplamak için basit formülle genel bir sayı elde edilebilir. Bu formül 220- yaştan ibarettir. Çıkan sonuç en kaba haliyle yağ yakım nabız aralığını verebilir. 30 yaşında bir kimsenin yağ yakımını hesaplamak için 220-30 olarak 190 yağ yakım hızı elde edilebilir. 190 sayısının %60’ını ayrı %80’ini ayrı olarak hesaplamak doğru bir yaklaşım olacaktır. Ortaya çıkan sonuç, yağ yakım nabız aralığını tespit edecektir.

Özetle diyebiliriz ki; 220 üzerinden hesaplama yapıldığı takdirde çıkacak olan rakam kalbin en iyi yağ yaktığı nabız sayısıdır.

YAĞ YAKIM HIZINI HESAPLAMA NE İŞE YARAR?

Yağ yakma hızını en doğru haliyle belirleyebilmek için ortalama rakam için 18 dakika esas alınmalıdır. 20 dakika vücudu ısıttıktan sonra 18. dakikaya kadar nabız aralığını yakaladıktan sonra spor devam ettirilmelidir. 20 dakika spor uyguladıktan sonra 20 dakika boyunca spor yapıyorum demek doğru olmayacaktır. Çünkü 20 dakika ısınma, 18 dakikadan sonra vücutta yağ eritme başlayacaktır.

Dolayısıyla doğru bir nabız aralığı için 38 dk’dan sonra başlanır. 38 dakikadan önce sporu bırakmak, yağ yakmadan sporu bitirme ile sonuçlanır. Nadiren de olsa yağ yakımı 22. dakikaya kalan vücutlar da mevcuttur.

YAĞ YAKIMI HESAPLAMADA KARVONEN FORMÜLÜ NEDİR?

KARVONEN NASIL HESAPLANIR?

Yaş ve fitness hedefi ile doğru orantılı çalışan kalp atım hızının aralığını bulmaya yarayan karvonen tekniğinin öncesinde dinlenik nabız belli olmalıdır. Bu nabız saba uyanınca herhangi bir şekilde konuşulduğunda ama hareketsiz kalındığında ölçülen nabız sayısını içerir.

Örneğin:

Karvonen formülüne göre Hedef nabız = Dinlenik nabız + yaş (220 – dinlenik nabız – yaş) olarak hesaplanır. 

İDEAL YAĞ YAKIM ARALIĞI KAÇTIR?

Spor esnasında temponun en yüksekte olduğu egzersiz hareketlerini yağmaya yönelmelisiniz. Böylelikle kalp atış ritmi ile yağ yakımı doğru orantılı ilerleyecektir. Yaşınız 30 ise nabzınız 190 civarında olacak sporu tercih etmelisiniz. 100 olması veya 110 olması yağ yakımını yavaşlatacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir