Üzüm reçeli nasıl yapılır? Tam kıvamında üzüm reçeli tarifi

Mevsimin lezzetli olan meyvesi üzümle kışın afiyetle tüketebileceğiniz reçel yapabilirsiniz. Kendi ellerinizle yapacağınız üzüm reçeli vitamin ve mineral bakımından oldukça daha faydalı olacaktır. Peki ev de üzüm reçeli nasıl yapılır? Püf noktaları neler? Öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Üzüm,ülkemizde binlerce çeşidiyle karşılaştığımız herkes tarafından severek tüketilen bir meyvedir.  En eski meyvelerden biri olan üzüm, dünya medeniyetlerini temsil eden hemen her sanat eserinde yerini almaktadır. Asmagiller familyasından gelen üzüm, tırmanıcı ya da sarılan bitkiler grubuna dahil edilmektedir. Metrelerce uzayan asmalardan toplanan üzümler kırmızı, yeşil, sarı ya da siyah renkte olabilir. Yüklü miktarda enerji veren üzüm aynı zamanda kişinin midesinin ve sindirim sisteminin de dinlenmesini sağlayan üzüm,  1200 çeşidi Türkiye’de bulunmaktadır. Her çeşidin kendine özgü tadı ve yetiştiriliş detayı bulunmaktadır. Kanserle savaşta bir numaralı silah olan üzüm aynı zamanda sağlıklı kişinin bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Yalnızca içinde bulunanlarla değil kabuk ve çekirdekleriyle dahi oldukça besleyici bir meyvedir. Siz de üzümü sofralarınıza bin bir çeşit lezzet olarak getirebilirsiniz. Bu lezzetlerden biri de üzüm reçelidir. Peki evde üzüm reçeli nasıl yapılır?

ÜZÜM REÇELİ TARİFİ:

MALZEMELER

3,5 kilo üzüm
2 kilo şeker
1 adet limon

Üzeri için;

Kavrulmuş susam
Yumurta akı

YAPILIŞI

Öncelikle üzümleri tane tane ayırıp bol suyun içerisinde yıkayın.

Ardından tencereye alıp üzerine şekeri ilave edin. İlk olarak yüksek ateşte daha sonra kısık ateşte kaynayana kadar pişirin.

2 saat pişirdikten sonra limon suyunu sıkıp kavanozlara doldurun.

Ters çevirip, 1 gece beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir