Tatlı şerbeti nasıl yapılır? Tatlı şerbeti sıcak mı dökülür?

Şerbetli tatlılar kalabalık misafirlerin, en özel günlerin ve tatlı krizlerin baş tacıdır. Genellikle bayramlarda, düğünlerde yapılan şerbetli tatlıların tam kıvamında olması için şerbeti de hazırlamak marifet ister. Özenle hazırlanan tatlılara lezzet katan enfes şerbeti evde hazırlamak için püf noktalarına ve inceliklerine dikkat etmek gerekir. Tatlının tam kıvamında olmasını isteyenlere özel evde şerbetin püf noktasını ve muhteşem tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

Evde yapılan şerbetli tatlıların tadı bir başka oluyor. El emeği ile açılan baklavalar ya da özenle hazırlana şekerpareye lezzet katmak için mutlaka şerbetini tam ölçülü ve kıvamında pişirmek gerekiyor. Pastanelerde ve butik çalışan baklava ustalarından aldığımız bilgilere göre, şerbet tatlıdan daha özen gerektiren bir adım. Kısa bir sürede şekerlenmeyen yani tadı değişmeyen bir şerbetle hazırlanan baklavanın ya da şekerparenin hiçbir şekilde tadına doyum olmuyor.Harika bir tatlı yapmak için hazırlayacağınız tatlı şerbeti ne kadar güzel olur tatlınız o derece güzel olur. Peki tatlı şerbeti nasıl olur, tatlı şerbeti nasıl hazırlanır işte cevabı;

TATLI ŞERBETİ TARİFİ:

MALZEMELER

3 su bardağı toz şeker
3,5 su bardağı su
1/4 limon suyu

YAPILIŞI

Derin bir tencerenin içerisine suyu ve şekeri alıp kaşıkla şeker eriyene kadar karıştırın.

Ocağın altını yüksek ateşte açarak kaynayana kadar bekleyin. 

Şekerli suyu tam 10 dakika kaynattıktan sonra çeyrek limonun suyunu içerisine ilave edin.

3-4 dakika sonra ocağın altını kapatıp, soğuması için ayrı bir yere koyun.

Soğuyan şerbeti, sıcak tatlının üzerine dökebilirsiniz.

Afiyet olsun…

TATLI ŞERBETİ KAÇ DAKİKA KAYNATILIR?

Tatlı şerbetinin en önemli noktası kaynama noktasıdır. Tatlı şerbeti yapımında ne kadar kaynatılacağı en sık aldığımız sorular arasında. Hazırlayacağınız tatlının şerbetini hiçbir şekilde 20 dakikanın üzerine geçecek şekilde kaynatmamalısınız. Ortalama 10 ila 20 dakika arasında kaynatılan şerbet mükemmel olacaktır.

TATLI ŞERBETİ ÇEKMEZSE NE YAPILMALIDIR?

Yaptığınız tatlı şerbeti çekmezse, fırını ısıtın ve çekmeyen tatlınızı fırında bir süre ısıtın. Ne kadar etkili olduğunu kısa sürede göreceksiniz.

TATLI ŞERBETİ KIVAMI NASIL ANLAŞILIR?

Hazırladığınız şerbetten bir damla işaret parmağınızın üstüne aldığınızda eğer dağılmıyor ya da yayılmıyor ya şerbetiniz kıvam almış demektedir.

TATLI ŞERBETİ SICAK MI DÖKÜLMELİDİR?

Şerbetli tatlı hazırlayanların en kararsız kaldığı nokta, şerbeti sıcak mı yoksa soğukken mi dökmeliyim sorusudur. Bunun en bilineni de tatlıyı sıcak, şerbeti de soğuk dökmektir.Fakat ustalardan aldığımız bilgilere göre en iyi sonuç, her ikisininde ılık denilebilecek bir sıcaklıkta olması gerektiğidir. Şerbet kaynadıktan ve tatlınız fırından çıktıktan sonra her ikisininde biraz ılımasını bekleyip, şerbeti tatlıya dökmek size en iyi sonucu verecektir.

Tatlı şerbeti fazla sulu olmayacağı gibi fazla koyu da olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer koyu kıvamda olursa tatlınız şerbeti emmeyecektir. Sulu olursa da tatlınızın şekli bozulacaktır. Soğuk tatlıya soğuk şerbet ya da sıcak tatlıya sıcak şerbet dökülmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir