Suni sancı nedir, ne işe yarar? Sancı ve açılma olmadan suni sancı verilir mi? Doğum sancısı…

Doğum zamanı yaklaşmış olmasına rağmen bebeğin doğmaya niyeti yoksa, hastanede verilebilecek suni sancı yöntemi ile doğum eylemi hızlandırılabilir. Peki adını sıkça duyduğumuz suni sancı nedir? Suni sancı ne zaman verilir? Suni sancı ile doğum nasıl yapılır? Açılma ve sancı olmadan suni sancı verilir mi? Suni sancının önerildiği durumlar hangisi? Suni sancı ile doğum ne kadar sürer? Suni sancının doğuma etkisi…

Doğum terimleri arasında uzmanların sıklıkla kullandığı bir kelime olan suni sancı, anne karnındaki bebeğin doğum vakti gelmiş olmasına rağmen bir türlü doğmaması durumunda ya da başlamış olan doğum sürecini hızlandırmak için anne adaylarına verilen bir tür ilaç olarak ifade edilebilir. Bir diğer adı ile ‘Doğum indüksiyonu’ olarak tanımlanan suni sancı, en özet haliyle oksitosin hormonunun serum aracılığıyla hamile kadına verilmesidir. Verilen bu hormon sayesinde rahimde kasılmalar meydana gelerek doğumu kolaylaştırır. Oksitosinin anne adayına aşılanmasının bir diğer nedeni ise doğumdan sonra görülebilecek kan kaybının önüne geçmektir. Normal doğum sırasında sorunsuz bir ilerleyiş için rahim ağzının kolaylıkla açılması önemli etkenlerdendir. Rahim ağzındaki incelme yani Enfesmanda serviks çok iyi bir şekilde yumuşamalı ve gerektiği kadar açılım sağlamalıdır. Burada açılmadan kastedilen şey normal doğum yapacak anne adaylarında cm hesabı ile gerçekleşmektedir. Serviks yerinin 9-10 cm açılması gerekir. Doğum öncesinde verilecek olan suni sancı ise serviksin hızını yükseltir. Böylelikle bebek daha rahat ve kolay dünyaya gelmiş olur. Peki suni sancı ile ilgili bilinmesi gereken diğer önemli ayrıntılar neler? İşte doğum öncesi verilen suni sancı…

SUNİ SANCI (DOĞUM İNDÜKSİYONU) NEDİR? SUNİ SANCI NE ZAMAN VERİLİR?

Bebeğin dünyaya gelmesine ramak kalmış ama bebek bir türlü doğum için sinyal vermiyorsa veya bazı risklerden dolayı doktor erken doğum için bebeğin doğmasının daha güvenli olacağını düşünüyorsa suni sancı desteği alınabilir. Anneye ya da bebeğe herhangi bir zararı olduğu bilinmeyen suni sancı uygulamasındaki temel maksat; doğum sürecini hızlandırmaktır.

Anne adayına oksitosin ilacı takviyesi verilerek sağlanan bu yöntem her doğumda kullanılmaz, sadece gerekli durumlarda belli miktarda verilir.

Genelde hamileliğin 42. haftasından sonra sancılarının görülmemiş olması, bebeğin artık doğma zamanının gelme durumundan dolayı pek istenen bir şey değildir. Ancak gün aşımı bebeklerin dışkılarını anne karnında yapmaları ve bunu ağız ve solunum yollarına almaları bazı tehlikeli sonuçları beraberinde getirebilir.

Hamilelikte erken su gelmesi, gebelik zehirlenmesi ve enfeksiyon riskine karşılık herhangi bir açılma olmaması durumunda suni sancı sıklıkla uygulanmaktadır.

SUNİ SANCI NASIL VERİLİR? AÇILMA OLMADAN SUNİ SANCI VERİLİR Mİ?

Serum ya da vajinal yolla iki şekilde verilebilen suni sancı uygulamasında işlemin ne kadar süreceğini belirleyen iki ana unsur vardır. Bunlardan ilki; rahim ağzında açılma olup olmadığı diğeri de rahmin buna tepki verip vermemesi. Bu nedenle anne adaylarına verilen suni sancının süresi herkeste eşit değildir.

Açılması olmayan bir hamile kadının doğum eylemini başarıyla sonlandırması için 24 saat süresi geçer iken, rahim ağzı açıklığı olup da suni sancı verilen anne adayında doğum 4-5 saat kadar kısa bir zamanda gerçekleşebilir.

HİÇ AÇILMA YOKKEN SUNİ SANCI VERME…

Rahim ağzında açılma görülmeyen hamilelere suni sancı vajinal yoldan verilir. Oksitosin ilacının vajinadan verilmesinin en önemli sebebi; rahim ağzında yumuşaklık sağlama ve rahimde sancı oluşturmaya çalışmaktır. Ağrılar düzenli bir şekle girdikten sonra suni sancı ilacı çıkartılır ve doğal sancılar ile rahmin açılması beklenir.

SUNİ SANCI İLE NORMAL DOĞUM NASIL YAPILIR? SUNİ SANCI İLE DOĞUM NE KADAR SÜRER?

Başlangıçta düşük seviyeli bir oksitosin hormonlu ilaç serum içine yerleştirilerek sulandırmak amacıyla damara uygulanır. Ardından infüzyon pompası ile düşük damla sayısı ile suni sancı vermeye başlanır ve doğum için etkili sancı elde edilene kadar arttırılır. Suni sancı ile doğum süresi rahim açıklığındaki ölçü gibi bazı etkenlere bağlı olarak değişebilir.

Örnek vermek gerekecek olursa; hastaneye 6 cm rahim açıklığı ile giden hamilenin ikinci doğumu ise suni sancı uygulandıktan sonraki ilk 1 saat içinde bile doğum yapılabilir. Hastaneye 1-2 cm açıklığı olan ya da hiç açılma görülmeyen hamilede ise suni sancı verilse bile doğum 5-10 saatten fazla sürebilir.  

SUNİ SANCI İLE DOĞUM ZARARLI MI? SUNİ SANCI KİMLERE VERİLMEMELİ?

Anne adayı doğum öncesi uterin insizyon içerikli bir operasyon geçirdiyse,
Plasente previa (Plasentanın rahmi kapatması)
Bebeğin rahimde yan durması.
Bebeğin yüksek kilolu olması,
Bebeğin başının normalinden daha büyük olması, gibi durumlarda suni sancının verilmesi önerilmez.

SUNİ SANCI NE ZAMAN VERİLİR? SUNİ SANCININ VERİLDİĞİ DURUMLAR

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarına göre hamilelere suni sancının verilmesinin uygun olduğu durumlar şu şekildedir:

– Bebeğin doğum vaktini doldurması,

– Bebeğin gelişiminde sıkıntılar,

– Rahimde görülen enfeksiyonel rahatsızlıklar,

– Tansiyon hastası hamilelikte,

– Doğumun gerçekleşmesi için gerekli olan suyun erken zaman da gelmiş olması,

– Bebeğin anne karnında ölmesi,

– Kan uyuşmazlığının yaşanması,

– Annede bazı genetik hastalıkların olması gibi faktörlerde suni sancı (doğum indüksiyonu) kullanılır.

SEZARYEN DOĞUMDA SUNİ SANCI VERİLİR Mİ? 

Doğum yöntemi olarak normal doğum değilde sezaryen tercih edilecekse suni sancının verilmesinin herhangi bir olumlu etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı suni sancı sezaryen doğumda verilmez.

Normal doğum yapacak hamileye suni sancı verildikten sonra gelişen komplikasyon sonucu son anda sezaryen kararı alınmışsa alınan suni sancının olumsuz bir etkisi ya da zorluğu da bulunmaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir