Soğan suyu saçı uzatır mı? Soğan suyunun saça faydaları nelerdir?

Saçların uzaması kullandığınız ürünlere ve bakım malzemelerine göre değişiyor. Özellikle boyalı ve yıpranmış saçların uzaması daha geç olurken, doğal ürünlerle bakım yapan ve boyasız olan saçlar daha kolay uzar. Son zamanlarda kadınların saçlarını uzatmak için denedikleri bir yöntem var. Soğan suyu saç uzatılır mı? Soğan suyu kürü ile saç uzatanlar memnun mu? Soğan suyunun saça diğer faydaları neler? Aradığınız tüm soruların yanıtı haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

Soğan, yemeklere en güzel tadı veren kükürt, lif, B ve C vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır.İçerdiği asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkili olan soğan Türk mutfağının da vazgeçilmezleri arasındadır. Soğandan elde edilen suyun sağlığa olan faydaları bilmeyen yoktur. Ancak şimdi duyacaklarınıza hazır olun. Soğan suyunun saçlara hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar çok faydası bulunuyor. Özellikle saçlarının uzamadığından şikayetçi olanlar için mucize bir soğan kürü var. Bitkisel yöntemlerle saçlarını uzatmak isteyenlerin uygulayabileceği soğan kürünün saça birbirinden farklı faydaları olduğu öğrenildi. Tüm kozmetik ürünleri bir kenara bırakacak olan soğan kürüyle saçlarınızı kısa sürede uzatabilirsiniz. Nasıl mı? İşte soğan kürü hakkında merak edilenler:

Soğan suyu, saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırarak yeni saç oluşumunu destekler. Beyaz saçların çıkmasını engellemek isteyenler soğan suyundan faydalanabilir. Mantar, egzama gibi saç derisi hastalıklarını ortadan kaldırma özelliği bulunan soğan suyu, saçın hızlı uzaması için de oldukça etkilidir. Soğan suyundaki bu özelliğin asıl maddesi ise sülfürdür. Sülfür kolajen dokuların üretimini arttırır. Soğan doğradığınız esnada gözlerinizi yaşartan madde ise kükürttür. Demir ve kükürt saç derisindeki kan dolaşımını arttırır. Artan kan dolaşımı ise saçın çok daha hızlı uzamasını sağlar.

SOĞAN SUYU KÜRÜ NASIL HAZIRLANIR?

1. Yöntem

– 1 litre su kaynatın

– Dört adet soğanın kabuklarını soyun ve doğrayın

– Kaynar su içine doğradığınız soğanları ekleyerek 10 dakika daha birlikte kaynatın

– Yıkadığınız saçlarınızı soğan suyu ile durulayın. Ertesi güne kadar saçlarınızı bir daha yıkamayın. Uygulayanlar koku olmadığını söylüyor ama eğer siz rahatsız olursanız ertesi günü beklemeden 2 saat sonra saçınızı tekrar yıkayabilirsiniz.

2. Yöntem

– 2 adet soğanı katı meyve sıkacağından geçirin

– Bu suyu saç derinize masaj yaparak uygulayın.

– Bir saat kadar saçlarınızda beklettikten sonra saçlarınızı masaj yaparak yıkayın.

3. Yöntem

– Bir bardak içerisinde soğan suyunu ve 1 yemek kaşığı kadar balı karıştırın. Saç derinize masaj yaparak uygulayın

– Yarım saat beklettikten sonra saçlarınızı masaj yaparak yıkayın.

4. Yöntem

– Küçük bir tencere içerisine 2 adet soğan ve üzerlerini bir miktar geçecek kadar su ilave edin.

– 6 dakika kaynattıktan sonra ılınana kadar bekletin

– Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve saç bonesi takarak iki saat kadar saçınızda bekletin.

– 2 saat sonra saçlarınıza masaj yaparak saçlarınızı yıkayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir