Siyah nokta bandı nedir? Siyah nokta bandı nasıl kullanılır?

Son yıllarda özellikle süpermarketlerde satışı artan siyah nokta bandı birçok kadının kurtarıcı ürünü olarak kullandığı bir bakım ürünü oldu. Uygun fiyatıyla cebi yakmayan siyah nokta bandının nasıl kullanıldığı ve içerisinde hangi maddeler olduğu hakkında sizleri bilgilenmek için hazırladığımız bu yazıyı mutlaka incelemelisiniz.

Siyah noktalar, cildin aşırı yağ üretmesiyle kendini gösterir. Cilt üzerinde biriken kir ile birleşen yağ, üst tabakada daha görünür hale gelen kirler fazla güneş ışınlarına maruz kaldığında artabilir. Kendini korumak isteyen cilt fazla melanin üretmesiyle siyah noktalar meydana gelir.Bu da cilde renk veren pigmentlerin başkalaşmasından dolayı oluşur.Güneş kremi kullanmadan güneşlenmek ve temiz bakılmayan ciltlerde ise daha sık görülür. Alt tabakadan yağ ile beslenerek, dış yüzeyden tıkanan gözeneklerde gelişerek sivilcelenmelere de yol açar. Genellikle yüzde burun üstünde ve yanlarında, alın, iki kaş arası, çene ile dudak arasında görülür. Vücutta ise sırtta oluşur. Oluşan bu siyah noktaları özellikle de T bölgesindekileri, siyah nokta bantları ile ortadan kaldırabilirsiniz. Hızlı ve etkili sonuç vermesiyle adeta bakım rutini haleine getirdiğimiz siyah nokta bantları, içerdiği limon asidi sayesinde gözeneğin dibine kadar açık kalan ufak bir yer olsa da siyah noktanın içine girerek oradaki yağı parçalıyor. Böylece gözenekteki dolu yağ oluşumu üzerindeki siyah noktası ile birlikte sökülüyor. Ayrıca limon pigmentasyonun düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Genellikle siyah su ile duş alımı ya da yapılacak buhar uygulamasından sonra gözenekler açıkken uygulanması çok iyi sonuç verebiliyor. Uygulanacak yeri hafifçe suyla ıslatılmasıyla bandı açarak siyah noktaların üzerine yapıştırıyorsunuz. Su ile çalışmaya bantların üzerini de nemlendirmeniz yapışması açısından önemlidir. Aldığınız kutunun üzerinde yazan süre kadar beklettikten sonra bandı ne kadar acı verici olsa da hızlı bir şekilde çekmek siyah noktaların altındaki yağ iğnecikleri ile gelmesi bakımından önemlidir. Genelde 15 dakikada sertleşen bantları çok uzun tutarak iyice kurutmak ise siyah noktaların yerinden çıkmamasına neden olacaktır.

Ferahlatıcı etkisini hissederken ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmuş cildinizin açık gözenekleri tonik ile sıkılaştırmak gerekir. Doğal tonik olan maden suyu, elma sirkesi veya gülsuyu da kullanılabilir. Pek çok markanın çıkardığı siyah nokta markalarına güzellik marketleri ya da gittiğiniz süpermarketlerden kolayca ulaşabilirsiniz. azen tüylenmeye yol açtığı söylense de orada var olan tüylere biraz daha fazla dikkat çekmekten başka negatif etkisi yoktur. 15 günde bir ya da siyah noktalarınız çıktıkça kullanabilirsiniz.

EVDE SİYAH NOKTA BANDI NASIL YAPILIR?

1 adet yumurtanın akını sarısından ayırıp, çatalla çırpın. Siyah nokta olan bölgenize mutfak fırçası ya da saç boyamak için kullanılan fırça ile sürün. Üzerine tuvalet kağıdı yapıştırın. Kağıtların üzeri kurduktan sonra nazikçe yüzünüzden çekin. Siyah noktalarınızdan rahatsızlık duydukça kullanabilirsiniz. Karışımın içine birkaç limon damlatarak daha etkili hale getirebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir