Sirkeli su ateş düşürür mü? Çocuklar için evde ateş düşürme yöntemleri

Ateş düşürmek için hemen hemen herkesin ilk etapta uyguladığı ‘Sirkeli su’ yönteminin doğru olup olmadığını sizler için araştırdık. Peki, gerçekten sirkeli su ateş düşürüyor mu? Ateş için sirkeli su nasıl yapılır? Sirkeli su ateşe iyi gelir mi? Sirkeli suyun zararları var mı? Ateşlenen kişiye yapılması ve yapılmaması gerekenler neler? İşte yanıtı…

Özellikle de kış aylarında ortaya çıkan ateşli hastalıklar bebeklikte, çocuklukta ve yetişkinlikte sıklıkla görülebilen rahatsızlıklardandır. Aşırı derece panik bir yapıya sahip olan anne-babalar, çocuklarında görülen bu ateşlenme karşısında ne yapacağını bilemez hale gelir ve halk arasında duydukları bazı ateş düşürücü yöntemleri deneyebilir. Ateş düşürmede neredeyse hepimizin bildiği sirkeli su yöntemi başlarda işe yarıyor gibi görünse de aslında ateşlenmeyi daha da arttırır. Vakit geçtikçe ateşi daha da yükselen bebeklere ya da çocuklara sirkeli suya batırılmış bez ile ateş düşürmeye çalışılabilir. Soğuk suya batırılmış temiz bez alna, koltuk altlarına hafif bastırarak press şeklinde uygulanır. Halbuki bilinçsizce uygulanan bu yöntem çocuğun damarlarını büzüştürerek yüksek ateşin vücuttan atılmasını engeller. İshal, mide bulantısı, dalgınlık ya da havale gibi rahatsızlıklar görülmediği takdirde 38 derece ısıyı görmeyen vücutta ateşi düşürmek için aileler tarafından ılık su kompresi yapılabilir. Bu gibi yöntemlerin dışında ateşi düşürmeye yönelik uygulanabilen bazı davranışlarda vardır. Peki ateş düşürmede doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

EVDE ATEŞ DÜŞÜRMEDE YAPILAN HATALAR NELER?

Hemen hemen her çocukluk döneminde sıklıkla görülebilen aniden yükselen ateş, özellikle de evhamlı anneleri tedirgin eden durumlardan biridir. Çocuğunuzun ateşini düşürmek için kulaktan dolma bilgilerle hareket eden bazı bilinçsiz anneler, uyguladığı yanlış taktiklerle çocuklarının ateşini yükseltmekle beraber hayatlarını da ne yazık ki riske atabiliyor.

İşte ateş düşürme konusunda en çok yapılan hatalar…

1- GEREKMEDİĞİ SÜRECE İLAÇ KULLANMAMA

Ateş düşürücülerin çocuğa sık sık verilmesi ilacın yan etkilerini tetikleyebilir. Ayrıca her ilaç kullanımının çocuklar için uygun olmadığının altını çizen uzmanlar, aspirin ve metamizol gibi ilaçların çocuklarda çeşitli hastalıklara davetiye çıkarabileceğini söylüyor.

2- SOĞUK SU YA DA BUZ UYGULAMASI

Ebeveynlerin ateşi hafifletmek için uyguladıkları diğer yanlış yöntemlerden birisi de aşırı soğuk ya da buzlu su ile ateşin düşürülmeye çalışılmasıdır. Uygulanan bu yöntem, çocuğun hayatını ciddi anlamda riske sokan ‘hipotermi‘yi yani ateşin aşırı düşmesine neden olabiliyor.

3- ANTİBİYOTİK KULLANMA

Doktor onayı almadan antibiyotiğe başlanmaması gerekir. Çok gerekli olunmadığı sürece çocuklara antibiyotik verilmemelidir.

EVDE ATEŞ DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ NELER? ÇOCUKLARDA ATEŞ DÜŞÜRMEK NE YAPILMALI?

1-  ELMA SİRKESİ

Vücudun ısısını çekerek pH dengesini korumaya yarayan elma sirkesi kısa zamanda yükselen ateşi düşürür. Ayrıyeten zengin mineral desteği ile vücudun kaybettiği mineralleri yerine koyar. Eşit seviyedeki elma sirkesi ile suyu kaba koyun. Ardından 1 çift çorabı karışıma batırıp fazlalığını sıkarak ayağa giydirin. Kuruduktan sonra aynı işlemi yenileyin ateş düşene kadar devam edin.

2- PATATES

Enfeksiyon kapılması nedeniyle ortaya çıkan ateşlenmede ateşi düşürmek için uygulanır. Hamilelik döneminde oluşan ateşlenmeye bile iyi gelen patatesi ince dilimleyip sirkeye yatırarak 10 dakika bekletin. Ardından dilimleri alna koyun ve üstünü bezle örtün. 20 dk bekleyip kaldırın. Günlük 2 kez tekrarlayın.

 

Ateş düşürmede en işe yarayan yöntemlerden biri de burna doğal çörek otu yağı damlatmaktır.

– Suda kaynatılmış arpa suyu ateşi düşürür, balgamı söker, ishalin önüne geçer.

– Akasya çiçeği yaprakları ve dalları kaynatılarak suyuyla saç yıkandığı takdirde ateş seviyesi iner.

– Arpa ve papatyanın kaynatılmasında oluşan bir su bardağı karışım ateşi düşürür.

SİRKELİ SU ATEŞ DÜŞÜRÜR MÜ? SİRKELİ SU ATEŞLENMEYE İYİ GELİR Mİ?

Halk arasında doğru olduğu zannedilen ancak yanlış olan ‘Sirkeli suyun ateş düşürdüğü’ yönündeki görüşler en çok anneleri etkiliyor. Hasta olan çocuklarında ateşi düşürmek için alın bölgesine koyulan sirkeli su, başlangıçta ateşi düşürüyor gibi görünse de aslında daha da arttırıyor. Tıpkı kolonya ve buzda olduğu gibi ateşlenmeyi daha da arttıran bu durum ilk önce damarları ani olarak daraltıp ateşi düşürüyor gibi olur ancak sonradan genişler ve ateşi arttırır.

”PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ TARİFLER” için

ATEŞ DÜŞÜRMEDE YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

Ateşi çıkan çocuğun yatırılması ve üzerindeki kıyafetlerin birçoğunun çıkarılması gerektiğini belirten uzmanlar, ateşli çocuğun yalnızca ince bir çarşafla örtünmeye ihtiyacı olduğunu, çocuğun vücudunun ılık su ile ıslatılmış bezle silinerek ateşin düşürülebileceğine dikkat çekiyor.

Bu esnada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta suyun soğuk olmamasıdır. Soğuk, kan damarlarını büzüştüreceği için ısıyı daha da arttırır. Uygulanan yöntemler  sonuç vermezse, doktor kontrolünde ateş düşürücü şurup verilebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir