Sinir sıkışması neden olur? Sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir ve nasıl geçer?

Genellikle kollarda yaşanan sinir sıkışması hareketleri kısıtlayarak günlük yaşamı olumsuz etkiler. Peki sinir sıkışması nedir? Sinir sıkışmasının belirtileri ve doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Sizler için sinir sıkışmasına dair bilinmeyenleri araştırdık. Sinir sıkışmasına dair her şeyi haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Kas, kemik ve tentonların hasara uğraması sonucu meydana gelen ve zamanında tedavi edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olan hastalığa sinir sıkışması denir. Vücut hareketlerini kısıtlayarak şiddetli ağrılara neden olur. Tüm vücudumuza yayılan sinir sistemi beyne vücudun görevlerini taşır ya da beynin görevlerini vücuda taşımakla görevlidir. Bu sayede vücut ve beyin koordine bir biçimde işler. Bu görevler arasında duygu, algı ve hareketler vardır. Bunların bir bütün işlemesi ile vücut günlük aktivitelerini sorunsuz çözer. Ancak yaşanan her hangi bir deformasyon sonucu bu ileti kaybolduğunda ciddi aksaklıklar meydana gelir. Bu rahatsızlığı hemen hemen her insan hayatının belli bir döneminde yaşamıştır. Bunun nedeni ise bu sinir sinyallerinin aşırı hassas olmasıdır.

SİNİR SIKIŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Kaza sonucu darbeye maruz kalma,

Oturma, hareket ve yatma pozisyonlarındaki ani hareketler ya da bozukluklar sonucu,

Fıtık gibi hastalıkla beraber ortaya çıkabilir,

Aşırı kiloluluk ya da şiddetli eklem ağrılarına neden olan romatizma esnasında,

Omuriliğin hasara uğraması,

Ruh hastalıklarının artması,

Bazı kişilerde genetik yatkınlıktan ötürü sinir sıkışması yaşanır.

SİNİR SIKIŞMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vücudun herhangi bir bölgesinde yaşanabildiğinden olduğu bölgede uyuşma ve his kaybının yaşanması,

Ayrıca o bölgede ağır ve yanmanın yaygınlaşması,

Kas güçsüzlüğüne bağlı hareket eksikliği,

Sıkışmanın öldüğü bölgedeki derinin ve kemiği yumuşaması, 

Vücut ısısının hızla yükselip ve azalması, 

Hava değişiminden çabuk etkilenme,

Merdiven çıkarken ya da ağır yük esnasında çabuk yorulma ve vücudun her yerinde şiddetli ağrılar yaşanması sinir sıkışması belirtileri arasındadır.

SİNİR SIKIŞMASININ TEDAVİSİ NASILDIR?

Belirtiler ardından hemen bir uzmana başvurulmalıdır. Genellikle bu hastalığın tedavisinde ilaç ve ortopedik destek sağlanır. Ameliyat olma ihtimali çok düşük olan bu hastalıkta yatıştırıcı ilaçlar verilir.

Fizik tedavi bu hastalıktaki en ideal yöntemdir. Bu yöntem genellikle ileri yaşlardaki kişilere verilir. Ayrıca doğru duruş, bol bol dinlenme, sıcak havlu ya da sıcak su uygulaması ile beraber masaj gibi uygulamalarla ağrı ve şiddeti azaltabilirsiniz.

SİNİR SIKIŞMASINA DOĞAL TEDAVİ 

PROF. DR. SARAÇOĞLU

15 adet kuru kiraz sapı

Bir avuç ısırgan otu

1/5 bardak içme suyu

Kaynayan suyun içerisine kurumuş kiraz saplarını atın. Kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Daha sonra ısırgan otunu ekleyip 3 dakika daha kaynatın. Yemeklerden bir saat sonra bir bardak olarak tüketin. Bir ay boyunca bu kürü uygulayınız. Bu sayede vücudunuzda deforme olan tüm virüs ve bakteriler atılırken genç hücre oranınında artacağını göreceksiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir