Şerbetçi otunun faydaları nelerdir? Şerbetçi otu nasıl kullanılır?

Kendirgiller ailesine ait olan şerbetçi otu, görüntü olarak küçük kozalaklara benzer. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan bu ot, uçucu yağlar, acı maddeler, reçinler, mumu ve tanen bakımından oldukça zengindir. Güçlü bir yatıştırıcı etkisi olan şerbetçi otu hakkında merak edilenleri haberin detayında bulabilirsiniz. Peki şerbetçi otunun faydaları nelerdir? Şerbetçi otu nasıl kullanılır?

Temmuz ve Eylül aylarında yeşil ve beyaz renklerle çiçeklenen şerbetçi otu, ülkemizde Bilecik de sıklıkla yetiştirilir. Yapraklarının üzerinde sert tüyler bulunur. Ağustos ayında toplanıp kurutulan şerbetçi otu, alternatif tıpta doğal ilaç yapımında kullanılır. Bunun yanı sıra yağı kozmetik sanayine gönderilir. Birçok doğal krem ve tonik yapımında ham madde görevindedir. Yüzyıllardır mide hastalıklarının başında gelen bulantı ve kusma çeşitli hastalıklara hem davetiye çıkarır hemde belirtileri arasında yer alan rahatsızlıklardır. Şerbetçi otu bu hastalıklara adeta doğal ilaçtır. Yatıştırıcı etkisi sayesinde uzmanlar teknolojinin gelişmediği yıllarda çayını psikolojik sorunlar yaşayan hastalarına verirler. İlkbaharda yeşeren sonbaharda şifa veren şerbetçi otu, gölgede kurutularak aktarcılarda satılır. İnsan sağlığına inanılmaz faydaları olan şerbetçi otunun zararları da vardır. Bu yüzden tüketmeden uzmana danışmakta fayda var.

KADINLARA ÖYLE FAYDASI VAR Kİ…

ŞERBETÇİ OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kadınların fizikler gelişimine katkı sağlayan şerbetçi otu aynı zamanda regl dönemindeki ağrıları ve sancıları da dindirir.

Ağrı kesici özelliği olan şerbetçi otu romatizmaya bağlı gelişen kemik ağrılarında krem olarak kullanılır. Aynı zamanda iltihaba bağlı gelişen diş ağrılarına da iyi gelerek ağız ve diş sağlığını korur. 

İdrar söktürücü özelliği sayesinde de vücutta bulunan zararlı toksinleri temizler. Özellikle karaciğerde oluşan iltihaplı toksinleri vücuttan atar. Aynı zamanda böbreklerde taş ve kum oluşumunu da önler. 

Sinir hücrelerindeki deforme olmuş hücreleri azaltarak vücudu sakinleştirir bu sayede de rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. 

Metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Günde bir bardak tüketilen şerbetçi otu çayı sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlık gibi rahatsızlıkları önler.

Kremi de yapılan bu ot, yaraları hızlı iyileştirmede kullanılır. 

ŞERBETİ OTU NASIL KULLANILIR?

YAĞI

Yatıştırıcı özelliğe sahip bu otun yağı vücut ağrılarına iyi gelir. Ancak başka yağlarla karıştırılıp kullanılmamalıdır. Diz ağrıları, eklem tutulmaları ve özellikle uzun süreli oturarak çalışanların iki günde bir bu yağ ile masaj yapılması önerilir. Ayrıca migren atakları sırasında ense ve alın kısmına da biberiye yağı ile karıştırılıp sürülebilir.

KREM

Şerbetçi otu kadınların fiziksel gelişimlerini destekler ayrıca yaralanmalarda kullanılır. Özellikle göğüs büyütmek isteyen kadınların düzenli bir şekilde özellikle göğüs etrafına sürülmesi önerilir. Bu kremi elde etmek için bir tutam şerbetçi otunu kaynatın blendırdan geçirin krem kıvamına geldiğinde kullanabilirsiniz. 

BİTKİ ÇAYI

Bu ot kurutularak kullanılır. Çay gibi demlenir. Bu çay özellikle kronik uykusuzluk çekenlerin yatmadan bir saat önce tüketilmesi önerilir. Keskin bir kokusu olan şerbetçi otu çayına bal eklenerek tükebilirsiniz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir