Saraçoğlu’ndan Folik asit kür tarifi! Hamilelikte Folik asit eksikliği belirtileri ve tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyen ya da müjdesini alan kadınların sağlıklı bebek dünyaya getirebilmesi için beslenme düzeninde folik asit tüketimine yer vermesi gerekiyor. Beyin dokusu ve omurilik gelişimi için hayati önem taşıyan Folik Asit ile ilgili bilinmesi gereken detayları araştırdık. Hamilelikte folik asit ne işe yarar? Folik asit içeren gıdalar neler? Hamilelikte folik asit nedir? Saraçoğlundan Folik asit kürü…

Sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek isteyen anne adaylarının beslenmelerine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Bu anlamda bakacak olursak; Folik Asit ve Demir maddesi, hamilelik beslenmesinde anne ve bebek sağlığı için oldukça önemli olan iki temel unsurdur. Takviye olarak muhakkak alınması gereken bu iki unsurdan biri olan Folik Asit, toplum içerisinde gerektiği kadar bilinmese de pek çok anne adayının ya da anne olmak isteyen kimselerin önemini idrak edebildiği bir kavramdır. Uzmanlar, planlı bir hamilelik düşünen kadınların Folik asit tüketimine hamile kalmadan en az 1 ay önce başlaması ve hamilelik dönemindeki ilk üç ay boyunca da 0.4 mg / gün Folik asit kullanımına yer vermeleri gerektiği konusunda aileleri uyarıyor. (Hamilelik öncesinde en az 1 ay önce, hamilelikte ilk üç ay) Eğer daha öncesinde anne adayının vücudunda Folik Asit eksikliği belirtilerine rastlanmışsa ya da nöral tüp defektli bebeğe sahip olmuşsa yeni bir hamilelik döneminden 3 ay önce başlanılabilir. Vücudumuz üzerinde birbirinden önemli işlevleri olan ve ‘Folat’ olarak da geçebilen Folik asit, suda çözünebilir bir vitamin türüdür. Özellikle de hamilelikte, bebeklikte ve büyüme çağının olduğu ergenlikte son derece önemli olan Folik Asitin kesin olarak kanıtlanmış olumsuz bir etkisi yoktur. Fakat yapılan bazı çalışmalardan elde edilen verilere göre, fazla oranda alınan Folik Asit’in, B12 vitamini eksikliğini gizleyebileceği yönünde bulgular vardır. Peki hamilelikte folik asit kullanımı nasıl olmalı? Folik asit nedir? Folik asit ne işe yarar? Folik asitin faydaları neler? Anne karnındaki bebek için folik asitin hayati önemi…

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN HAMİLELER İÇİN MUHTEŞEM FOLİK ASİT KÜRÜ!

Bugüne dek katıldığı programlarda yaptığı açıklamalarla ön plana çıkan ünlü kimyager İbrahim Adnan Saraçoğlu, alternatif tıp tedavisinde önerdiği işe yarar ve etkili kür tarifleri ile bilinmektedir. Greyfurt, mandalina ve portakal gibi narenciye sularının içinde bulunan Folik asit maddesinin yüksek olması nedeniyle hamileler için zengin bir folik asit kürü olduğunu vurgulayan Saraçoğlu, greyfurt suyunu önermiştir. Kardiyovasküler rahatsızlığı olan ve hormon ilaçları kullanan kimselerin uzak durması gereken bu kimselerin dışındakiler de doktor onayı almadan kürleri denememelidir.

FOLİK ASİT İÇİN GREYFURT SUYU NASIL YAPILIR?

MALZEMELER:

3 tane orta boy greyfurt
1 tane orta boy portakal
1 çay kaşığı toz şeker

YAPILIŞI:

Meyve ya da limon sıkacağı ile greyfurtları ve portakalı güzelce sıkıp içine 1 çay kaşığı toz şeker ekleyip karıştırın ve tüketin.

HAMİLELİKTE FOLİK ASİT NE İŞE YARAR? HAMİLELİKTE FOLİK ASİT NEDEN KULLANILIR?

Rahim içerisindeki bebeğin yani fetüsün merkezi sinir sisteminin gelişimi için ‘B9 vitamini’ olarak alması gerektiği bilinen Folik Asit, normal sağlıklı insanlara nazaran hamilelik döneminde ekstra tüketilmesi gereken en önemli vitamin kaynaklarından biridir. Beyin ve omuriliğin içinde olduğu sinir sistemi yapısı, başlangıçta yassı bir yapıya sahip iken daha sonra silindir şeklini alıp nöral tüp olarak karşımıza çıkmaktadır

Tüpün içerisinde omurilik ve beyin dokusu oluşuyor. Bu tüpün dördüncü haftanın bitimine dek kapanmaması sonucunda bazı sakatlıklar oluşabilir. Bunlar anensefali, ensefalosel ve spinabifida gibi rahatsızlıklardır. Başta bu gibi rahatsızlıkların oluşumunu önlemek için önemli bir yere sahip olan Folik Asit, hormonlar nedeniyle ruhsal bunalıma girmeye yatkın olan hamilelikte depresyon riskini azaltır. Ayrıca kalp sağlığının korunmasında da etkili olduğu bilinen Folik Asit, kanser gibi ölümcül hastalıkların gelişim riskini de en aza indiriyor.

HANGİ BESİNLER FOLİK ASİT İÇERİR? HAMİLELİKTE FOLİK ASİT İÇİN NE YEMELİ? FOLİK ASİT BAKIMINDAN ZENGİN BESİNLER

Fetüsün hücrelerinin gelişmesi ve vücut dokularının tamamlanması bakımından önemli olan Folik Asit tüketimi, anne adaylarında günlük olarak 600 mcg kadar tüketilmesi gereken bir kaynaktır. Doktor onayıyla beraber alınabilecek olan folik asit ilaçlarının haricinde doğal yollarla da karşılanabilir. Eğer doktor ilaç kullanımını uygun görmezse folik asit içeren gıdaları tüketerek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

1- Yeşil yapraklı ot ve sebzeler:  Lahana, kıvırcık, marul, kereviz, patlıcan, mısır, soya fasulyesi, bamya, brokoli, karalahana.

2- Meyveler: Nar, portakal, muz, domates suyu, papaya, mango, kivi, avokado.

3- Tohumlu gıdalar: Ceviz, yer fıstığı fındık, ay çekirdeği.

4- Diğerleri: Yumurta, bütün baklagiller, tahin, çay, buğday ekmeği ve tahıllar.

BESİNLERİN FOLİK ASİT ÖZELLİĞİNDEN EN İYİ NASIL YARARLANABİLİRİZ?

Hangi besinin Folik asit bakımından zengin olduğunu öğrendikten sonra bu besinlerdeki folik asitten en iyi şekilde yararlanabilmek için pişirme şekli çok önemlidir. Bol miktarda Folik asit bulunduran sebzeler bile doğru tüketilmediği zaman içerisindeki B vitamini özünü kaybetmesine neden oluyor. Bu besinlere örnek verecek olursak kızartma ya da kavurma gibi yöntemler yiyeceklerin besin değerlerini düşürebiliyor.

Bun nedenle pişirmek istediğimiz gıdaları olabildiğince çiğe yakın tüketmek gerekiyor. Hem sağlıklı hem de folik asit tüketimine yardımcı olacak yiyeceklerden birisi de bol yeşillikli salatalardır. Evde salata hazırlamadan önce sirkeli suda 5 dakika bekletip öyle tüketmek daha yararlı olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir