Psikonevroz nedir? Psikonevroz belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır?

Hayatımıza ünlü oyuncu Arda Kural ile giren psikonevroz ciddi bir ruhsal çöküş hastalığıdır. Ruhsal olarak kişinin kendini aciz, işe yaramaz, yorgun ve bitkin hissetmesi olarak ortaya çıkan bu sağlık sorunu intihara kadar götüren ciddi bir sorundur. Peki psikonevroz nedir? Psikonevroz belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Haberin detayında psikonevroza dair her şeyi bulabilirsiniz.

Lise defteri adlı gençlik dizisi ile ekranların jönü olan Arda Kural’da aniden ortaya çıkan psikonevroz hastalığı ciddi bir psikolojik hastalıktır. Kişinin farkına varmadan zaman içinde yaşadığı bu ruhsal bunalım, zamanında teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Kişinin duygularında ve düşüncelerinde yaşadığı çatışmalarla ortaya çıkar. Savunma mekanizması ile savaş halinde olan hasta kendisi sürekli aciz, yorgun hisseder. Yetersiz olduğunu düşünen kişi korku ve pişmanlık duygularının yanı sıra bazı durumlara karşı fobiler oluşturur. Ufak bir olay karşısında bile korku dolu bir çıkışla tepki verir. Akabinde kalp çarpıntısı, mide bulantısı, kusma ve terleme gibi fizyolojik belirtiler yaşar. Duygular arası kontrolleri kaybeden hasta, ağlama ve gülme gibi uç noktalı ki durumu ardı sıra yaşar. Sürekli tehlike altına olduğunu, herkesin kendisini terk edeceğini ya da birileri tarafından takip altında olduğunu hisseder. Şüphe bu hastalığın sürekli nüksetmesine sebep olan duygulardan biridir. 

PSİKONEVROZUN NEDENLERİ NELERDİR?

Metropol hayat yaşantısı içerisinde kişisel ihtiyaçları karşılayamama,

Çok sevdiği bir kişi tarafından terk edilmesi ya da o kişinin ölmesi,

Yıllarca ailesi ile yaşadıktan sonra aniden yalnız yaşamak zorunda kalanlar,

Sürekli olarak başarı kayıpları yaşayanlar,

Fiziksel durum olarak kendini yetersiz görenler,

Yaşının hızla ilerlediğini düşünenler,

Aniden şöhret olup belli bir süre sonra kendini yetersiz hissetmesi,

Uzun süreli kanser gibi hastalık nedeniyle tedavi görmek zorunda kalan kişilerde görülme olasılığı fazladır.

PSİKONEVROZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sosyal ortamlara çok çabuk adepte olamamak,

Boş vakitlerini evde geçirmek,

Sürekli aciz ve işe yaramaz hissetmek,

Herkesten fazla ilgi beklemek,

Olumsuzluklarla baş etmede sıkıntı çekme gibi durumlarla yavaştan kendini gösterir. en şiddetli olanları ise;

Aynı anda uçurum farkı olan duyguların yaşanması,

Ölmek istemesidir. 

PSİKONEVROZ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bütün nedenler ve belirtiler hemen hemen diğer psikolojik hastalıklarla aynıdır. Bu yüzden bir uzmanın kişinin davranışlarını ölçmesi ve gözlem altına tutması gerekir. Gözlem altında doktor hataya psikonevroz teşhisi koyduktan sonra bazı terapiler uygular. Özellikle kişinin şikayetlerini dile getirmesini ve rahatlamasını sağlar. Sebepleri öğrenen psikolog böylece bir tedavi çizelgesi çizer. Her seansta en hafifinden başlayarak tedavi eder. Uzman doktor genellikle çözülmesi gereken sorunların hastanın kendi elinde olmasından dolayı kendi kendini tedavi etmesi için ufak uygulamalarda bulunur. Bazı durumlarda hasta kliniğe yatırılır. Bir takim sakinleştirici ilaçlar verilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir