PRP nedir? PRP tedavisi nasıl yapılır? PRP kaç seansta tamamlanır? PRP cilt yaptıranlar

Son yıllarda cildinin güzel ve bakımlı görünmesi aynı zamanda yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak için PRP uygulaması tercih ediliyor. Her geçen gün yeni bir uygulama eklenen bu sektöre PRP uygulaması yeni bir soluk getirdi. Bir kaç seansta yapılan PRP uygulaması hakkında merak edilen tüm soruları sizler için yanıtlıyoruz.

PRP bir diğer adı ile trombosit bakımından zengin plazma tedavisi kişinin kendinden alınan kanın çeşitli işlemlerden geçirilerek vücutta tedavisi planlanan dokulara enjeksiyonu şeklinde uygulanan tedavi yöntemidir. Hem saç güçlendirme hem de cilt güzelleştirme için yapılan PRP yöntemi, yaralı tendonların, bağların, kasların ve eklemlerin iyileşmesini hızlandırmak için de kullanır. Mutlaka uzman doktorların gözetiminde uygulanması gereken PRP yöntemi, İngilizcede ‘Platelet Rich Plasma’ ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşuyor. Yapılan araştırmalar sağlıklı hücrelerin büyümesini teşvik ettiği için geliştirilerek gündeme gelmiştir.Bir kaç seansta uygulanabilen bu yöntem hakkında merak edilenler haberimizin detaylarında.

PRP YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR? KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

PRP enjeksiyonları bu alanda eğitim almış uzman doktorlar tarafından uygulandığından emin olmalısınız. Bu yöntem kesinlikle merdivenaltı yerlerde yapılmamalıdır. İlk önce  enjekte edilecek PRP’yi hazırlamak için sağlık uzmanı tarafından hastadan bir miktar kan alınıyor. Alınan kan miktarı PRP’nin nereye enjekte edileceğine bağlı olmalıdır. Örneğin saç ise kan miktarı yaklaşık olarak 20 mililitredir. Steril şartlarda tüp içine alınan kan örneği bir cihaza yerleştiriliyor. Bu cihazın adı ise Santrifüj’dir. Çok hızlı bir şekilde dönen ve kan bileşenlerinin ayrışmasını sağlayan bu makinede işlem 15 dakika sürer. Daha sonra bileşenlerine ayrılmış plazma etkilenen bölgeye enjeksiyon için hazır hale getirilerek, konsantre trombosit içeren plazma elde edilir. Enjeksiyon alanı belirlendikten sonra hazırlanan PRP etkilenen bölgeye enjekte edilir.

PRP TEDAVİSİ HANGİ ALANLARA UYGULANIR?

Yaklaşık 30-40 dakika süren PRP terapisi, hastanın kanının bir tüpte toplanmasıyla başlıyor. PRP’nin en sık tercih edildiği alanlar arasında şunlar sayılabilir;

Cilt Gençleştirme: İlerleyen yaşla beraber ciltte ortaya çıkan yaşlanma belirtileri için PRP enjeksiyonları kullanılabilir. Bu yöntem sayesinde cildin elastikiyetinde artma olacaktır.

Saç dökülmesi: Saç uzamasını ve dökülen saçların durması için uygulanan PRP, erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenik alopesi tedavisinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. 

Yüz, Gözaltları, Boyun ve dokolte alanı, El üstü, Saç dibine uygulanabilir. 

PRP KAÇ SEANS YAPILMAKTADIR?

PRP de iyi bir sonuç elde etmek için 2 hafta aralıklarla 4 seans uygulama yapmak gerekir, sonrasında ise 6 ayda bir tek uygulama etkinliği ve kalıcılığı arttıracaktır.

PRP TEDAVİSİ KÖK HÜCRE İLE AYNI MIDIR?

PRP daha çok zenginleştirilmiş plazma iken, kök hücre ise daha farklı bir uygulamadır. Kök hücre transferi; kulak arkasındaki deriden, yağdan elde edilebilen, nispeten daha komplike bir uygulamadır. PRP de kök hücre içerir ama aslen bir kök hücre aktarımı değildir. 

PRP FİYATLARI 2020

PRP fiyatları; uygulama yapılacak alana, prp tedavisinin çeşidine, prp seans sayısına göre değişmektedir. Kombine yapılan uygulamalardaki prp fiyatlarıyla tek seans fiyatı değişiklik gösterebilir. Ancak en düşük 500 TL ile 250 Euro arasında fiyat verilmektedir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir