Pirinç suyu saç uzatır mı? Pirinç suyunun saça faydaları

Son günlerde gerek sosyal medyada gerekse televizyonlarda karşılaştığımız pirinç suyu hem vücuda hem cilde hem de saçlara birçok faydası bulunuyor. Uzmanların yaptığı açıklama göre pirinç suyu kesinlikle dökülmemeli, özellikle saç uzatanların mutlaka denemesi gereken bir alternatif tıp yöntemidir. Peki pirinç suyunun saça faydası nedir? Pirinç suyu saça nasıl uygulanır? Merak edenler için sorunun yanıtı sadece yasemin.com’da!

En güzel ana yemeklerin yanına yapılan nefis pirinç pilavı tane tane olması için pirinçler pişirilmeden önce mutlaka suyun içerisinde bekletilir. Bekletildikten en az 10 dakika sonra su beyaz bir hale gelir. Yıllardır dökülen ve kullanılmayan bu pirincin suyu aslında bilmediğiniz birçok faydası bulunuyor. Cilt bakımından sağlığa, kolestrolü düşürmeden daha milyon tane alanda kullanılan pirinç suyunun saçları uzattığını biliyor muydunuz? Kadınların milyonlarca para yatırarak saçlarını uzatmaya çalıştıkları kozmetik ürünleri bir kenara ayıracak, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde saçlarınızın  uzamasına yardımcı olacak pirinç suyu yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

Asya, Çin, Japonya gibi ülkelerde yaşayan kadınların yılardır saçlarını pirinç suyu ile yıkıyor. Bu yöntem artık dünya genelinde popüler bir hale geldi. Pirinç suyu saçların uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda ipeksi ve yumuşak bir kıvama gelmesini sağlıyor.

PEKİ PİRİNÇ SUYUNUN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olan pirinç suyu, içerisinde bulunan aminoasitler sayesinde yeniden saçın oluşmasına ve daha hızlı büyümesini sağlar. Ayrıca B.C ve E vitaminleri bakımından oldukça fazladır. Saçlarınızın yumuşak olmasını ve uzamasını istiyorsanız banyodan sonra pirinç suyuyla yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada en az 2 defa uygulamalısınız.

Pirinç suyu saç köklerini güçlendiren, saçların hacimli ve gürleşmesini sağlayan aynı zamanda parlak ve pürüzsüz yapıyor. Antioksidan, mineraller bakımından zengin olan pirinç suyu, yıpranmış saçları onarıyor. Güvenli ve doğal olan pirinç suyu hiçbir yan etkisi göstermediği için saçlarınızın sağlıklı ve parlak görünmesine olanak sağlar.

Saçın esnek olmasını aynı zamanda koparak dökülmeleri önleyen bu yöntemi saç kırıklarınızı onarmak için de kullanabilirsiniz. Saç kırıklarının onarılması için kesinlikle proteine ihtiyacı vardır. Pirinç suyunun içerisinde de bol miktarda protein bulunur. Kırık saç uçlarınızı pirinç suyunun içerisine batırın ve 15-20 dakika masaj yapın. Sonrasında yıkayabilirsiniz.

PİRİNÇ SUYU SAÇ İÇİN NASIL KULLANILIR?

Öncelikle saçlarınızı şampuanla güzelce yıkayın. Ardından su ile tamamen durulayın. Pirinç suyu saçlarınıza tamamına dökün. Saça ve kafa derisine ellerinizle güzelce masaj yapın. 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

PİRİNÇ SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Pirinç suyunu saçınıza uygulamak istiyorsanız iki farklı yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemler şu şekildedir;

1.YÖNTEM

Yarım bardak pişmemiş pirinci alın ve tamamen yıkayın. Daha sonra pirinci 2 bardak su ile dolu kabın içerisine koyun. 30 dakika kadar bekletin. Süzerek suyu kullanabilirsiniz.

2.YÖNTEM

Bir bardak pirinci su ile güzelce yıkayın. Ardından 3 bardak su ile dolu kapağı kapalı tencerenin içerisinde pişirin. Pirinç piştikten sonra suyu süzün. Ilık hale gelen suyu hava geçirmeyen bir kabın içerisinde 7 gün boyunca bekletin. Bu pirinç suyundan 1-2 kaşık kadarını 1 bardak suyla karıştırın. Hafif süt renginde olana kadar karıştırıp, kullanabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir