PH değeri nedir? Cildin Ph değeri kaç olmalı, ideal cilt ph değeri…

Cildinize uyguladığınız bazı ürünler pH dengesini bozarak aşırı derecede sivilcelenme, yağlanma ve farklı lekelerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanı gereken sadece cildinizin pH değerini ölçmek olacaktır. Peki, cildin pH değeri ne olmalı? Cildin pH dengesini bozan şeyler nelerdir? Doğru adımları izleyerek cildinizin pH değerini değerini dengeleyebilirsiniz.

PH değeri cildin alkali veya asidik değeri anlamına geliyor. Açılımı “power of Hydrogen” yani “Hidrojenin gücü” olan Ph değeri, 0 ila 14 arasındaki değerlerden oluşuyor. 0 değer en asidik, 14 yani en yüksek değer ise alkali olduğunu ifade ediyor. Vücudumuzu saran ve dış etkenlerden koruyan derimizin sağlığı ve ne kadar işlevsel olduğu asidik oranından anlaşılır. Ph değerinin en büyük görevi cildi enfeksiyonlar, tahriş, alerjiler ve kurumaya karşı korumaktır. Özellikle cilt uzmanlarından sıkça duyduğumuz cildin pH değeri dengeli ise 5.5’tir. Cildin pH değeri denildiğinde kastedilen derimizin ne kadar asidik veya alkali olduğudur. Bu değer asidik bir değerdir, sağlıklı bir cilt hafif asidiktir.  Bu rakamda bir bozulma ya da dengesizlik olduğunda ciltte kuruma, kırışıklıklarda artış, egzema oluşumu, sivilcelenme gibi sorunlara neden oluyor. Ayrıca pH değerindeki bozulmalar enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor ve cildin güneş gibi dış etkenlere karşı da hassasiyetini artırıyor. Bu nedenle dermatologlar hem cilt temizliğinde hem de sonrasında kullanılan nemlendirici kremlerin pH 5.5’i sağlayacak ürünler olmasını öneriyor. Cildimizin sıkça temas ettiği sabun 11 pH değeri, kolonya ise 2.5 pH değeriyle pH dengesinin bozulmasına neden olabilir. Bunun için her gün pH 5.5 değerinde bir temizleyiciyle yıkamak ve arkasından da dermatologun önerdiği, cilt yapısına uygun bir nemlendirici kullanmak gerekiyor.

Dermokozmetik ürün seçerken ürünün üzerinde ‘pH 5.5 ile uyumludur’ ibaresini aramalıyız. Cildin ideal pH numarasını koruyan ürünler cildinizi derinlemesine temizlerken zararlı dış etkenlere karşı direncini de artırır.

CİLDİN PH DEĞERİ NASIL DENGELENİR?

Cildinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirin.

Cildin koruyucu lipit katmanına zarar verecek olan ağır kimyasallar içeren sabun gibi temizleyicilerden uzak durun.

Cildinizi yıkarken son derece nazik olun. Cildi sert bir şekilde ovalamak pH seviyesini yükseltebilir.

Yaz kış mutlaka güneş koruyucu kullanın.

Cilt bakım ürünlerinizin pH değerini mutlaka kontrol edin.

CİLDİN PH DENGESİNİN BOZULDUĞUNU NASIL ANLARIM?

Öncelikle cildinizde kuruluk, hassasiyet, sivilce, enfeksiyon, alerjik reaksiyon ve bölgesel kızarıklar görebilirsiniz. Bunlar uyarı işaretleridir. Cildin pH dengesi bozulduğunda, derinin koruyuculuk işlevi de azalır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir