Paris sokak stili Parizyen nedir ve nasıl uygulanır?

Fransız kadınlarının gözde stillerinden biri olan parizyen stilin ne olduğunu biliyor musunuz? Parizyen tarz nasıl yapılır? Sizler için Paris’in sokak modasında gözde olan parizyen stilin ipuçlarını araştırdık. Son yıllarda ülkemizde de sıklıkla uygulanan parizyen stile dair bilinmeyenleri haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Modanın başkenti olarak kabul edilen Paris, şehir sokaklarında her dört kadından ikisinin uyguladığı bir stile sahiptir. Bu stile parizyen stil deniyor. Bir Paris sokak modası haline gelen parizyen stili, tesettür giyimde de kendisine yer buluyor. Bu stil, 1940’lı yıllardan beridir Paris’te uygulanıyor ve çoğunlukla üst tabaka insanlar tercih ediyor. Köklü bir geçmişi olan parizyen stilin temelini oluşturan parçalar ise kumaş pantolonlar, bluzlar ve ceketler oluyor. Ceketler; salaş, rahat ve kullanışlı parçalar olarak bu stilde yer alıyor. 

Bunların yanı sıra kaba gözlükler, eldivenler, el çantaları, tek takı ve düz bir makyaj da, Parizyen stilin temel taşlarını oluşturuyor. Tek çizgili parça ya da tek renk oluşturularak tercih edilen kıyafetler, cool görünümü artırmaya yardımcı oluyor.

Bu tarz bir stil genellikle sonbahardan kışa geçişte tercih edilse de, yaz sezonu için de Paris sokaklarında görülebiliyor. Bu da, aynı parçaların ince kumaşları ile sağlanıyor.

Türk modasında sokaktaki ciddi tarz olarak adlandırılan ve birçok fenomenin tercih ettiği bu stile sahip olarak siz de bir parizyen kadın olmayı başarabilirsiniz. Bu alanda en iddialı isim ise; sosyal medya fenomeni Gutu adlı kadın oluyor.

Her yılın modasını takip ederek parizyen stili yeniden tasarlayan Gutu, eskimeyen modanın en iddialıları arasında yer alıyor. Modada eskimeyen parçalarla her sene gündemde kalan bir parizyen stili oluştuabilen kişilere, en hızlı ve kolay kombin hazırlayan tanımı yapılıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir