Osteopeni (Düşük kemik yoğunluğu) nedir ve belirtileri nelerdir? Osteopeninin tedavisi var mıdır?

Düşük kemik kitlesi ya da düşük kemik yoğunluğu olan osteopeni rahatsızlığının ne olduğunu biliyor musunuz? Peki osteopeni (Düşük kemik yoğunluğu) nedir ve belirtileri nelerdir? Osteopeni tedavisi var mıdır? Sizler için kalsiyum eksikliği sonucu hemen hemen herkes de görülebilecek ciddi bir hastalık olan osteopeni hakkında araştırma yaptık. Haberin detayında osteopeni hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.

 Anne karnına düştüğümüz andan itibaren vücudumuz gelişmek için çeşitli fonksiyon ve evrelerden geçer. Kemikler organlar kısacası vücudun tamamen gelişmesi için gerekli olan bu evreler doğumdan ölüme kadar devam eder. Ancak her zaman aynı seyirde ilerlemez bu durum. Örneğin kemikler belli bir yaştan sonra dıştan herhangi bir takviye ile geliştirilmediğinde zayıflar, çabuk kırılır ve incinir.  Bu durum her yaş aralığında ortaya çıkan en yoğun olabileceği zaman ise 25 yaş ve üstüdür. Bu yüzden sürekli vitamin takviyeleri spor ile kemikler güçlendirilmelidir. Aksi halde kemik vücut yoğunluğu düşer. Kimi kişiler bunu zayıf olduğundan olduğunu düşündüğünden bir rahatsızlık algısı ile uzmana başvurmaz. Bu da osteopeni gibi hastalıklara zemin hazırlar. Kemiklerin yoğunluğunun azaldığı duruma osteopeni denir. Kemik yoğunluğunun normalden fazla düşük olması fiziksel bazı sorunlara neden olur. Vücut hareketlerinde azalma, duruş bozukluğu ve zayıf bağışıklık gibi durumlar osteopeni hastalığında hem neden hem belirtiler arasında yer alır. Ancak bu belirtiler başka  hastalıkların belirtileri ile aynı olduğundan hasta bu gibi durumlarda uzmana başvurması gecikir. Osteopenik kemik erimesinin başlangıcı olabilir. Erkeklere oranla kadınlar bu hastalığı daha çok yaşar. 

OSTEOPENİ HASTALIĞINA NEDEN OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Sağlıksız beslenen ve fiziksel aktivitesi az olan kişilerde

Kemik için gerekli olan kalsiyum ve D vitaminlerinin eksikliği

Belli bir yaştan sonra düşen kemik yoğunluğuna destek sağlamamak

Erken menopoz olma

Kafein ve nikotein içeren içecek ve yiyecek tüketiminin fazla olması

Bazı ilaçların yan etkileri

Mide asidinin fazla olması alınan kalsiyumun vücuda yeterli dağılmaması

Gereğinden fazla et tüketimi 

Çay ve kahve gibi içecekleri şekerli ve gün içerisinde fazla tüketmek

Kronik kemik hastalıkları genetik bozukluklar osteopeni hastalığına zemin hazırlar.

OSTEOPENİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çok yoğun belirti göstermez ve belirtilerinin hemen hemen hepsi diğer hastalıkların belirtileri ile aynıdır. Kemik ağrıması, kemiklerin çabuk kırılması, yaşa göre kemik yoğunluğunun düşük çıkması, vücut hareketlerinde ağrı ve eksiklik gibi durumlar belirtileri arasında yer alır.

OSTEOPENİ  NASIL TEŞHİS EDİLİR? 

Öncelikle aşırı zayıf olan kişilerin yanı sıra kilolu olmasına rağmen kemik ağrısı çeken herkesin kemik yoğunluğunu ölçtürmek için bir uzmana danışmasında fayda var. Uzman doktor kemik yoğunluğunu ölçtükten sonra düşüklüğün seviyesine göre tedavi uygular. Eğer düşüklük ciddi boyutlarda ise bu kemik erimesi hastalığına geçildiğinin göstergesidir. 

OSTEOPENİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Osteopenin tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak uzmanın önerdiği ilaçlar ve beslenme şekli doğru yapılmalıdır. Bazı ilaçlarla kemik yoğunluğu artırılırken buna ek hafif egzersizler yani fiziksel tedavi uygulanır. Ayrıca kalsiyumun vücutta dağılımın doğru olması için de tetkikler yapan uzman bunları önleyen ilaçlarda önerir. Örneğin kalsiyumun emilimini kemiklere sağlamadan vücuttan atan vücut asidi ve mide asidinin oranı dengelenir. Ayrıca osteopenin önlemek için uzmanlar şu tavsiyelerde bulunur;

Gün içerisinde kalsiyum oranını arttırmak için organik koyu yeşil sebzeler, pekmez, kuru meyveler gibi besinleri güne başlarken tüketilmelidir.

11:00 14:00 saatleri dışında güneş ışınlarında faydalanmak için bir saat dışarı çıkılmalıdır. Bu sayede vücudun D vitamini eksikliği giderilebilir.

K vitamini kemiklerin olmazda olmazıdır. Brokoli ve erik kurusunda bol miktarda bulunur.

Badem, avakado, kabak çekirdeği, soya sütü, kaju, yoğurt ve fasulye tüketimi artırılmadır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir